Trump je Kitajski zagrozil z 10-odstotnim povišanjem že veljavnih carin, dokler ne zaustavi dotoka nezakonitih mamil v ZDA. Zapisal je, da je s Kitajsko velikokrat govoril o velikih količinah drog, ki prihajajo v ZDA, vendar zaman. 

Na Trumpovo grožnjo se je že odzvalo kitajsko veleposlaništvo v Washingtonu. »Kitajska meni, da je kitajsko-ameriško gospodarsko in trgovinsko sodelovanje v obojestransko korist,« je dejal tiskovni predstavnik kitajskega veleposlaništva Liu Pengyu. »Nihče ne bo zmagal v trgovinski vojni ali tarifni vojni,« je dejal Liu.

Dejal je še, da je Kitajska sprejela ukrepe za boj proti trgovini z mamili, potem ko je bil lani dosežen dogovor med odhajajočim ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in kitajskim predsednikom Xi Jinpingom. »Kitajska stran je obvestila ameriško stran o napredku, doseženem v operacijah ZDA proti mamilom,« je dejal Liu.

Trump je napovedal, da bo nemudoma po svoji inavguraciji 20. januarja podpisal izvršni ukaz, s katerim bo uvedel 25-odstotne carine na vse izdelke, ki bodo v ZDA prišli iz Mehike in Kanade. Te bodo ostale v veljavi, dokler se ne zaustavi tihotapljenje mamil, zlasti sintetičnega fentanila.

Na njegove besede se je odzvala tudi Kanada. Zavzela se je za nadaljevanje pogovorov s prihodnjo ameriško administracijo. Je pa vlada v izjavi izrazila prepričanje, da je njihova država za dobave v ZDA bistvenega pomena. »Naš odnos danes je uravnotežen in obojestransko koristen, zlasti za ameriške delavce,« so zapisali.

Do Trumpovih napovedi so kritični tudi ameriški gospodarstveniki. Večina jih opozarja, da bo s tem sprožil trgovinske vojne, podražil blago in storitve za Američane, zavrl svetovno gospodarsko rast in povišal ameriško inflacijo.

Priporočamo