Prednost Kamale Harris pred Donaldom Trumpom se je v zadnjem delu predsedniške tekme v ZDA skrčila na vsega eno odstotno točko. Anketa Reutersa/Ipsosa, ki so jo objavili v torek, razmerje volilne opredeljenosti kaže 44 odstotkov za demokratko in 43 odstotkov za republikanca. Anketa ima približno tri odstotne točke napake v eno ali drugo smer, tridnevna anketa pa se je zaključila v nedeljo.
Čeprav Harrisova vodi pred Trumpom v vseh anketah Reutersa/Ipsosa med registriranimi volivci, odkar se je v juliju pridružila tekmi, se je njena prednost postopoma zmanjševala od konca septembra. Predhodna anketa Reutersa/Ipsosa, izvedena med 16. in 21. oktobrom, je kazala, da ima Harrisova, trenutna podpredsednica ZDA, dve točki prednosti pred nekdanjim predsednikom Trumpom.
Minimalna prednost Harrisove pred Trumpom morda ne bo dovolj za zmago na volitvah, tudi če jo bo obdržala do 5. novembra. Nacionalne ankete, vključno s tistimi od Reutersa/Ipsosa, so sicer pomemben pokazatelj stališč volivcev, vendar o zmagovalcu odloča rezultat v posameznih zveznih državah v okviru elektorskega kolegija, pri čemer je verjetno, da bo odločilnih sedem ključnih držav.
Trump v prednosti pri številnih ključnih vprašanjih
Nova anketa, ki je zajela 1150 odraslih po vsej ZDA, vključno s 975 registriranimi volivci, je pokazala, da ima Trump pomembne prednosti pred Harrisovo glede nekaterih ključnih vprašanj, ki jih volivci vidijo kot najpomembnejša.
Na vprašanje, kateri od kandidatov ima boljši pristop na področju gospodarstva, brezposelnosti in delovnih mest, so volivci v anketi izbrali Trumpa s 47 odstotki proti Harrisovi s 37 odstotki. Trump je imel prednost na področju gospodarstva skozi celotno kampanjo, 26 odstotkov volivcev v najnovejši anketi pa je navedlo delovna mesta in gospodarstvo kot najpomembnejšo temo volitev, v primerjavi s 24 odstotki, ki so navedli politični ekstremizem, in 18 odstotki, ki so izpostavili priseljevanje.
Anketa je prav tako pokazala, da se prednost Harrisove pri vprašanju političnega ekstremizma zmanjšuje. Približno 40 odstotkov volivcev v anketi je dejalo, da ima Harrisova boljši pristop k obravnavi političnega ekstremizma in groženj demokraciji, v primerjavi z 38 odstotki, ki so izbrali Trumpa. Prednost dveh točk na tem področju se je zmanjšala, v primerjavi s sedmimi točkami prednosti pred Trumpom glede ekstremizma v anketi, izvedeni med 16. in 21. oktobrom.
Volišča že odprta
V ZDA so sicer že odprta predčasna volišča. Po podatkih podjetij za obdelavo volilnih podatkov se je na volišča odpravilo že več kot 50 milijonov volilnih upravičencev. To je že skoraj tretjina celotne volilne udeležbe prejšnjih ameriških predsedniških volitev leta 2020. Volilni dan bo 5. novembra.