Eden izmed desetih republikancev, ki so lani v predstavniškem domu kongresa glasovali za ustavno obtožbo predsednika Donalda Trumpa, je v torek gladko izgubil na strankarskih volitvah. Toma Ricea, ki je že deset let zvezni kongresnik iz Južne Karoline, je za več kot 25 odstotnih točk premagal Russell Fry, ki ga je Trump podprl celo s posebnim predvolilnim shodom.

To je enačba, ki ji nekdanji predsednik sledi po vsej državi: medtem ko v kongresu posebni preiskovalni odbor opravlja javna zaslišanja in predstavlja dokaze o Trumpovem »sedemstopenjskem načrtu« za spremembo izidov predsedniških volitev leta 2020, nekdanji predsednik na strankarskih volitvah republikancev sistematično podpira kandidate, ki so sprejeli njegove teze o volilni kraji, oziroma tekmece tistih, ki so te teze zavrnili. Najbolj je pri tem izpostavljena deseterica, ki je januarja lani glasovala za ustavno obtožbo.

Najmanj petih ne bo več v kongresu

Za končno oceno, kako uspešen je pri tem in kako velik vpliv še ima v republikanski stranki, je prezgodaj, saj strankarske volitve v ZDA potekajo v razponu od marca do vključno septembra. Zaenkrat so dosežki kandidatov s Trumpovo podporo mešani. Poraz Ricea je eden najbolj odmevnih doslej, saj je prvi od omenjene republikanske deseterice, ki je izgubil. Kar štirje od njih se za položaj ne potegujejo vnovič tudi zato, ker bi verjetno izgubili. Eden, kalifornijski kongresnik David Valadao, še čaka izid tesne tekme, je pa jasno, da je politično oslabljen. Preostale štiri strankarske volitve še čakajo.

Najbolj je pod drobnogledom Liz Cheney, podpredsednica preiskovalnega odbora in ostra kritičarka Trumpa. Strankarske volitve v njenem Wyomingu bodo avgusta, ankete so tam redke, tiste, ki so, pa kažejo na zaostanek Cheneyjeve za kakšnih trideset odstotnih točk za pravnico in političarko Harriet Hageman, ki jo je podprl Trump.

V posebnem preiskovalnem odboru poleg nje sodeluje le še en republikanec, Adam Kinzinger iz Illinoisa, ki je tudi glasoval za ustavno obtožbo in ki je tudi napovedal, da se ne bo potegoval za še en mandat. Ko je to lani jeseni storil kot drugi, je Trump zapisal: »Dva ven, še osem.«

V Georgii zmaga glavnih tarč bivšega predsednika

Mimo te deseterice so kandidati s Trumpovo podporo denimo zmagali na strankarskih volitvah za senatorje Arkansasa, Severne Karoline in Georgie. Vendar se je tudi pokazalo,
da je njegova podpora mešan blagoslov, kot bi rekli Američani. Več takšnih kandidatov je namreč izgubilo. Denimo v Južni Karolini, kjer je v torek na strankarskih volitvah republikancev zmagala aktualna kongresnica Nancy Mace, ki je ostro kritizirala Trumpa zaradi njegove vloge pri vdoru v kongres.

Trump je skupno podprl približno 200 republikanskih kandidatov za različne položaje. Najbolj pa se je njegov omejen domet pokazal v Georgii, kjer so imeli strankarske volitve prejšnji mesec. Na njih sta kljub Trumpovi podpori tekmecev zmagala aktualna guverner Brian Kemp in državni sekretar Brad Raffensperger. Oba sta bila po volitvah 2020 tarča Trumpovih pritiskov in napadov zaradi potrditve volilne zmage demokrata Joeja Bidna v tej zvezni državi. Posebej odmeven je bil telefonski klic Trumpa Raffenspergerju 2. januarja lani, v katerem mu je rekel, naj najde 11.780 glasov, da bo v Georii zmagal. »Trumpova podpora ni čarobna paličica ali sveti gral,« je za NPR ocenila republikanska svetovalka Sarah Longwell. Republikanski volilci namreč upoštevajo različne dejavnike, ne samo bivšega predsednika. Dodala pa je, da je njegova podpora lahko pomembna zlasti v tesnih tekmah, ko enemu kandidatu pomaga k odločilni prednosti. 

Priporočamo