Romarske poti Camino de Santiago so v zadnjih letih postale izredno popularne, tudi med Slovenci. Ljudje se na pot odpravijo ob pozitivnih ali negativnih prelomnih trenutkih v svojem življenju, drugi zaradi dogodivščine, tretji zaradi prečudovite pokrajine ali pa samo zato, da bi si dokazali, da zmorejo. Priljubljenost Camina je zrasla zlasti med ženskami. Lani se je na Camino odpravilo rekordnih 446.000 ljudi, od tega 53 odstotkov žensk. »Več kot 230.000 žensk jo je prehodilo lani in mnoge od njih niso oklevale, da bi to storile same,« je nedavno novinarjem povedal Pedro Blanco, predstavnik španske centralne vlade v Galiciji.
So pa v zadnjih letih v javnost prišle tudi številne srhljive zgodbe incidentov na poti. Leta 2015 je ameriška romarka Denise Thiem izginila na podeželskem območju province León v Španiji. Sodišče je leta 2017 španskega moškega obsodilo na 23 let zapora za njen umor. Leta 2018 naj bi dva moška ugrabila in posilila 50-letno Venezuelko med hojo po severozahodni Španiji. Leta 2019 je policija na Portugalskem aretirala 78-letnega moškega zaradi ugrabitve in poskusa posilstva romarke iz Nemčije. Lani je španska policija aretirala 48-letnega moškega, obtoženega, da je 24-letno nemško romarko proti njeni volji zadrževal v svojem domu in jo spolno napadel.
»Za te poti velja, da so varne za ženske, in obstaja tabu o tem, da bi rekli kaj drugačnega,« je bila v pogovoru z britanskim Guardianom kritična novinarka Marie Albert, ki ima tudi sama slabe izkušnje z romanja. Leta 2019 jo je med 700-kilometrsko hojo moški poskušal poljubiti, drug je masturbiral pred njo, še en jo je nadlegoval s sporočili SMS, nekdo pa ji je sledil po ulici. Včasih so to počeli romarji, ki so hodili po isti poti kot ona, zaradi česar je bila panična, da jih bo spet srečala.
Spolno nadlegovanje je na Caminu endemično
Guardian je govoril z devetimi ženskami, ki so bile na romarski poti tarče nadlegovanja, šest jih je incidente prijavilo policiji, ta pa je uspela izslediti le enega storilca. Guardian poroča še, da je več sogovornic izrazilo, da jih je bilo zaradi incidentov strah za življenje.
Sedem žensk je povedalo, da so v Španiji in na Portugalskem srečale moške, ki so masturbirali ali se dotikali po spolovilih, eden od njih pa je romarko celo preganjal po podeželju. Druga ženska je povedala, da se je ubranila neželenih dotikov in opolzkih komentarjev več moških. Eno je med hojo celo ustavil moški v kombiju in jo pozval, naj vstopi. Incidenti so se običajno zgodili, ko so ženske same hodile po oddaljenih odsekih Camina.
25-letna Rosie je za Guardian povedala, da je to poletje med hojo po gozdni poti na Portugalskem naletela na moškega brez hlač, ki je masturbiral, medtem ko jo je gledal. Lokalna policija se ni oglasila, ko jih je poskušala poklicati.
»Pot Camino je tako neverjetna, ker je fizično in psihično zahtevna,« je dejala Rosie. »Vendar obstaja ta dodaten element, s katerim se soočajo pohodnice, ta ogromen varnostni problem, ki vpliva na sposobnost, da se soočite s temi drugimi izzivi ali uživate v njem tako kot drugi ljudje.«
Lorena Gaibor, ustanoviteljica Camigas, spletnega foruma, ki povezuje romarke od leta 2015, je za Guardian povedala, da so poročila šokantna, a ne presenetljiva. »Spolno nadlegovanje je na Caminu endemično. Zdi se zelo pogosto. Vsako leto prejmemo poročila o ženskah, ki doživljajo iste stvari,« je dejala.
Johnnie Walker, eden od administratorjev spletne skupine Camino de Santiago All Routes Group, ki ima več kot 450.000 članov, je za britanski časopis pojasnil, da že dolgo obstaja frustracija zaradi pomanjkanja statistike o incidentih na poti, čeprav so se prizadevanja za boj proti temu okrepila. Njegov forum že dolgo svetuje romarjem v Španiji, naj prenesejo aplikacijo alertcops, ki romarjem omogoča neposreden stik s policijo.