Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres na začetku septembrske razprave v generalni skupščini voditeljem držav članic OZN tradicionalno poda svojo oceno stanja na planetu. Zadnja leta je dosledno alarmanten. »Svet je v velikih težavah,« je rekel predlani. »Svet pada s tečajev,« je ocenil lani. »Svet je v vrtincu,« je svoj govor začel v torek. Pojavljajo se izzivi, kakršnih še ni bilo in zahtevajo globalne rešitve, geopolitični razkoli se večajo, planet se segreva, divjajo vojne brez predvidljivega konca, na poti smo k nepredstavljivemu – sodu smodnika, ki lahko zajame ves svet, je rekel 75-letni Portugalec, ki je na čelu svetovne organizacije od leta 2017.

Povedal ni nič bistveno novega, ampak bitje plati zvona je v njegovem opisu del in nalog. Čisto črnogled sicer ni. »Razmere na svetu so nevzdržne,« je rekel, »ampak izzivi pred nami so rešljivi.« Da pa bi mehanizmi, ki so za to na voljo, delovali, se je po Guterresu treba postaviti po robu trem bistvenim gonilom nevzdržnosti – nekaznovanosti, neenakosti in negotovosti. Vse več oblastnikov se počuti, kot da jim nič ne more do živega, da lahko teptajo mednarodno pravo, kršijo ustanovno listino OZN, mižijo pred mednarodnimi konvencijami o človekovih pravicah in odločitvami mednarodnih sodišč, je dejal Guterres. Izredno je bil kritičen do ravnanja Izraela v Gazi, do sil, ki se namesto iskanja rešitve za mir v Sudanu vmešavajo vsaka s svojo agendo, do »kronične nesposobnosti« poiskati rešitve za vrsto drugih velikih konfliktov v svetu.

Potem je tu še segrevanje ozračja, dohodkovne in spolne neenakosti. » Žal moram ugotoviti, da je kljub letom govora o tej temi neenakost med spoloma nazorna v sami dvorani, kjer se nahajamo. Manj kot deset odstotkov govorcev ta teden v generalni skupščini bo žensk,« je dejal Guterres, a vendarle sklenil s previdnim optimizmom: nedeljsko sprejetje pakta za prihodnost je označil za »kompas v vrtincu« in dokaz, da je v duhu dialoga in kompromisa svet mogoče spraviti na bolj vzdržno pot. »Svetovno prebivalstvo nas gleda ... naj nas najde na pravi strani zgodovine,« je dejal generalni sekretar.

Bidnov pik avtokratom

V torek je imel svoj zadnji nastop v generalni skupščini ameriški predsednik Joe Biden, ki se poslavlja s položaja. Zato ni napovedal kakšnih izstopajočih potez, bolj je povzel dinamiko sveta od leta 1972, ko je bil prvič izvoljen za senatorja. Je pa požel kar glasen aplavz z besedami, da se je težko odločil odstopiti od vnovične predsedniške kandidature, da pa »so nekatere stvari pomembnejše od obstanka na oblasti«, kar je šlo tudi na rovaš številnih voditeljev po svetu, ki se držijo oblasti mimo demokratičnih načel. »Najpomembnejši so ljudje ... mi moramo biti tu za njih, ne obratno,« je dejal Biden, ki ni omenjal novih predlogov ali potez glede največjih konfliktov v svetu. Končal pa je podobno kot Guterres s pozitivnim tonom in citatom Nelsona Mandele, da »se vedno zdi nemogoče, dokler se ne zgodi ... Kolegi voditelji, nič ne presega naših zmožnosti, če delamo skupaj.«

Vučić: V resnici ni nobenih načel

Več torkovih govorcev se je zavzelo za reformo varnostnega sveta, stalni sedež za Afriko je podprl tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić. V govoru pa je tudi dejal, da se v generalni skupščini veliko govori o spoštovanju mednarodnega prava in ustanovne listine OZN ter o tem, kako je napad na Ukrajino odprl pandorino skrinjico. »To je notorična neresnica,« je dejal in rekel, da je Nato leta 1999 napadel Srbijo brez odobritve varnostnega sveta, nato pa podprl neodvisnost Kosova mimo lastnih resolucij. Navzočim je dejal, da »želim, da razumete mehanizme laži, mehanizme prevar v mednarodni skupnosti«, ker da v resnici ni nikakršnih načel in da se jih držijo le majhne države, ki drugega nimajo, medtem ko »se veliki šele potem, ko so pohodili vse majhne in jim ostane samo še, da se grizejo med seboj, kar pa ni več lahek in majhen zalogaj, spomnijo načel in obtožujejo druge, da jih kršijo«.

Pred poslopjem svetovne organizacije med splošno razpravo redno potekajo protesti – v torek denimo proti novemu iranskemu predsedniku Masudu Pezeškinu, ki je imel govor napovedan pozno zvečer po našem času. Za takrat je bil napovedan tudi začetek razprave o Ukrajini v varnostnem svetu OZN pod vodstvom slovenskega premierja Roberta Goloba. Napovedana je bila tudi udeležba ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki bo v generalni skupščini govoril v sredo.

Priporočamo