Skupino kolesarjev sestavljajo študenti in drugi člani vseh štirih srbskih univerz - novosadske, beograjske, niške in kragujevške. Med kolesarji so tudi predsednik vojvodinske odvetniške zbornice Vladimir Beljanski in nekateri drugi posamezniki, tudi novinarji, poroča srbski portal Nova.rs.
Pričetek odprave proti Strasbourgu:
Več kot 1300 kilometrov dolga pot jih bo vodila prek Subotice, Budimpešte, Bratislave, Dunaja, Linza, Salzburga, Münchna, Augsburga, Ulma in Stuttgarta. Celoten potek poti so objavili tudi na posebni spletni strani Turadostrazbura.rs, kjer je mogoče v živo spremljati njihov napredek.
V Strasbourg nameravajo prispeti predvidoma čez 12 dni. Tam se bodo obrnili na Svet Evrope in Evropski parlament, nato pa se bodo 17. aprila z avtobusom vrnili v Srbijo.
"Naš cilj je, da se naš glas sliši po vsem svetu, da pokažemo enotnost v prizadevanju za naše pravice in sporočimo, da niti razdalja niti ovire ne bodo ustavili uresničitve naših zahtev," so sporočili v torek.
Celotno Srbijo so po tragediji zajeli množični študentski protesti, ki so prerasli v izražanje jeze zaradi sistemske korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava. Študenti od tedaj izvajajo tudi različne protestne akcije, s katerimi zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve nesreče, objavo vseh dokumentov o prenovi in kaznovanje odgovornih.
Srbska oblast, ki jo pooseblja predsednik Vučić, je za proteste, ki tudi po mesecih ne pojenjajo in so odnesli predsednika vlade Miloša Vučevića ter nekaj ministrov, obtožila opozicijo ter krivdo pripisala tudi vplivom iz tujine.