Večer pred neodigrano tekmo Dinama z AEK v Atenah je nedaleč od stadiona prišlo do brutalnega pretepa z noži, palicami, baklami in kamni med več sto huligani, ko so na »ozemlje« domačih navijačev v sodelovanju z nekaj lokalnimi nasprotniki AEK iz vrst navijačev Panathinaikosa prišli zagrebški Bad Blue Boys (BBB). V spopadu je bil umorjen pripadnik navijaške skupine domačinov, 29-letni Mihalis Kacuris, ki je izkrvavel zaradi vboda v arterijo na roki. Zdravniško pomoč je poiskalo še najmanj sedem udeležencev pretepa. Enega od Hrvatov so zaradi več vbodov z nožem zadržali na zdravljenju. Grška policija je priprla 105 mlajših moških, od tega 102 pripadnika BBB, ki ju lahko zadržijo v priporu do 18 mesecev. To pa je povzročilo veliko zaskrbljenost njihovih staršev, ki se bojijo morebitnega nasilja in maščevanja v grških zaporih.

V Grčiji dokaze še zbirajo

Grška policija še zbira dokaze o udeležbi posameznikov v množičnem pretepu, predvsem pa jih zanima umor. Pripornikom so vzeli vzorce DNK, ki jih primerjajo s sledmi na nožih, palicah in drugih predmetih, ki so jih zaplenili ali našli po pretepu. Pregledujejo videoposnetke s kraja dogajanja in mobilne telefone prijetih. Iščejo še nekaj domnevnih udeležencev, Grkov in Hrvatov, med katerimi naj bi bili tudi nekateri izmed vodilnih skupine BBB. Prijete hrvaške državljane so razporedili po 16 preiskovalnih zaporih zaradi suma enajstih prekrškov in kaznivih dejanj, med katerimi so tudi hudodelsko združevanje, povzročitev poškodb s smrtnim izidom in povzročitev gmotne škode. Hrvaški minister za pravosodje Ivan Malenica je v četrtek potrdil, da je med Hrvati, ki so jih priprli, enajst takih, ki so že bili kaznovani na Hrvaškem, 47 jih ni v kazenski evidenci, za preostale pa za zdaj ni znano, ali so že kdaj kršili zakon na podoben način kot v Atenah.

Huliganski spopad s tragičnimi posledicami je že deset dni v ospredju grških in hrvaških spletnih portalov in drugih medijev, ki so večinoma nacionalno navijaško obarvani. Del grške javnosti je odgovornost za umor 29-letnika nemudoma pripisal hrvaški strani, BBB pa označil za neonacistično skupino. Povejmo, da so znotraj BBB sicer res številni skrajni desničarji, medtem ko so privrženci AEK goreči antifašisti.

Milanović in Plenković sta si tudi tokrat v laseh

Na Hrvaškem so grško policijo in pravosodje obtožili pristranskosti in nepoštenosti. Zelo oster do Grčije je bil hrvaški predsednik Zoran Milanović, ki je nekaj dni po dogodku sicer dejal, da aretiranih hrvaških navijačev ne more podpreti, ker so povzročili nerede, a je hkrati ocenil, da gre za »nekakšno krvno maščevanje ali kolektivno odgovornost, če grška vlada pridrži vseh sto bad blue boysov«. Na to se je odzval grški sindikat sodnikov in tožilcev ter okrcal Milanovića zaradi vmešavanja v delo grškega pravosodja. Hrvaški predsednik je odgovoril, da so hrvaški državljani v Grčiji ujetniki, kot bi šlo za vojno, ter se vprašal, ali mora zdaj Hrvaška pridržati v ujetništvu sto grških državljanov in jih potem izmenjati nekje v Ukrajini. Ravnanje grških oblasti do pridržanih po njegovem nima nobene zveze s spoštovanjem človekovih pravic. »Namesto da bi v petih dneh ločil zrnje od plev znotraj skupine ljudi, jih vse vtakneš v pripor in raztreseš po vsej Grčiji, da jih pretepajo in posiljujejo. Super – to je Evropska unija,« je izjavil Milanović.

Grški premier Kiriakos Micotakis je nato hrvaškemu predsedniku sporočil, da je Grčija pravna država in da »ne sprejema predlogov iz neprimernih virov zunaj svojih meja, tudi če so ti predlogi uradni«. Bolj kot Micotakis je Milanovića okrcal hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga, tako kot konservativnega grškega premierja, pogosto vidijo kot resnega kandidata za naslednjega vodjo EPP. Plenković je obsodil nasilje in huliganizem ter ocenil, da bi bilo dobro, da starši aretiranih v Grčiji prosijo Milanovića, naj jim neha pomagati, ker njegove izjave ne bodo v prid Hrvatom v grških zaporih. Meni, da bo hrvaška vlada zdaj morala popravljati škodo, ki jo je s svojimi izjavami povzročil Milanović. Povedal je, da vlada poskuša konstruktivno pomagati pridržanim, ki pa v Grčijo niso šli na maturantski izlet. A je tudi pozval grške oblasti, naj pospešijo preiskavo in čim prej na Hrvaško deportirajo vse, pri katerih ni osnove za sprožitev postopka. 

Priporočamo