Da bo skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) tudi na deželni volitvah v zvezni deželi Brandenburg zabeležila polet z izboljšanjem volilnega rezultata, je bilo jasno že pred volitvami, ki so sicer veljali za velik preizkus vladajočim socialdemokratom (SPD) tudi na zvezni ravni. Vprašanje je bilo le, ali bo AfD postala najmočnejša politična sila v tej zvezni deželi in bo tako zadala hud udarec kanclerju Olafu Scholzu.
A tresla se je gora, rodila se je miš. Socialdemokrati so zmagali na volitvah v Brandenburgu in bodo verjetno lahko nadaljevali s tamkajšnjo vladajočo »jamajka« koalicijo s krščanskimi demokrati (CDU) in Zelenimi. Skupaj premorejo 47 od 88 deželnozborskih mest. Oddahne si tudi lahko nemški kancler Olaf Scholz. Nanj se po zmagi SPD v Brandenburgu – v končnici volilne kampanje se je intenzivno vanjo vključil tudi sam – sedaj verjetno ne bo krepil pritisk v stranki, da kanclersko kandidaturo na parlamentarnih volitvah prihodnjo jesen prepusti komu drugemu.
SPD je po rezultatih vzporednih volitev dobila 31 odstotkov glasov, kar je celo slabih pet odstotnih točk več kot pred štirimi leti. Razlog, da je socialdemokratom uspelo tako odločno ubraniti njihovo vodilno mesto v Brandenburgu (tam vladajo že od leta 1990), je njihov ministrski predsednik Dietmar Woidke. Ta je očitno z močno volilno kampanjo, poudarjanjem ekonomskih uspehov v zvezni deželi, vendarle na ciljni ravnimi uspel prepričati največ volivcev, čeprav se je stranki še pred tedni nakazoval katastrofalen rezultat z manj kot dvajset odstotki. So pa bili v stranki tudi realisti, saj so ocenjevali, da se volivci sedaj v zadnjem hipu odločajo komu bodo dali glasove.
Polarizacija dveh strank
Skrajno desna stranka AfD je po rezultatih vzporednih volitev postala druga najmočnejša politična sila s 30 odstotki glasov in izboljšanim volilnim rezultatom za polsedmo odstotno točko v primerjavi s prejšnjimi volitvami. Da bi AfD lahko sedela v deželni vladi je popolnoma izključeno, saj vse stranke zavračajo vladno sodelovanje z AfD. Vodja AfD Alice Wieidel je ocenila, da se je v Brandenburgu glasovalo taktično, se pa je veselila, da je stranka še v tretji zvezni deželi uspelo doseči dober rezultat in se uvrstiti v regionalni parlament.
Bridko so se počutili pri tretjeuvrščenih krščanskih demokratih (CDU). V primerjavi s prejšnjimi volitvami so izgubili slabe štiri odstotne točke in pristali pri dvanajstih odstotkih podpore volivcev. Vodilni kandidat CDU Jan Redmann je ocenjeval, da so bile volitve popolnoma polarizirane in se je predstavljalo odločanje predvsem kot izbiro med SPD in AfD, prav ti stranki pa sta po njegovi oceni tudi največ profitirali. V deželni parlament se je uspelo uvrstiti še skrajno levemu gibanju Sahre Wagenknecht (BSW) z dvanajst odstotki dobljenih glasov, Zeleni pa so razpolovili svoj rezultat z zadnjih volitev in so kot zadnja stranka, ki je uspela preseči parlamentarni prag, pristali pri petih odstotkih glasov.