»Pravila Fife in Uefe, ki od organizatorjev novih klubskih tekmovanj, kot je superliga, zahtevajo njuno predhodno odobritev ter prepovedujejo klubom in igralcem sodelovanje v teh tekmovanjih, so nezakonita. Pravila Fife in Uefe ne temeljijo na transparentnosti, objektivnosti, nediskriminatornosti in sorazmernosti,« je v povzetku sodbe zapisalo sodišče EU. S tem je pritrdilo osrednji trditvi snovalcev superlige, da sta krovni nogometni zvezi zlorabili svoj monopolni položaj pri preprečevanju nastanka novega tekmovanja. »Fifa in Uefa sta zlorabili svoj prevladujoč položaj,« je zapisalo sodišče.

Evropska nogometna zveza Uefa je v sporu vztrajala, da brani model odprtih tekmovanj, zasnovanih na športnih dosežkih in solidarnosti za vse nogometne deležnike, kar je tudi naloga krovne nogometne organizacije na stari celini. Izpostavila je, da je tudi cilj EU v sklopu evropskega modela športa zagotavljanje piramidalne strukture, ki temelji na športnih dosežkih in predpisuje solidarnost. Argumentom Uefe je pred letom dni pritrdil tudi generalni pravobranilec sodišča EU. Čeprav sodišče mnenju pravobranilca pogosto sledi, temu tokrat ni bilo tako.

Da bi lahko šlo za prelomno sodbo, so v zadnjih dneh opozarjali številni pravni strokovnjaki. Odvetnik Jean-Louis Dupont, ki je znan kot zastopnik v slavnem primeru Bosman, je ocenil, da bi razsodba, ki bi dala prav snovalcem superlige, povzročila novo revolucijo v športu, saj bi Uefa izgubila monopol pri organizaciji tekmovanj.

Florentino Perez: Gre za zgodovinsko odločitev

Predsednik madridskega Reala Florentino Perez, ki je duhovni oče in motor ustanovitve Superlige, je v prvi izjavi za javnost zapisal, da v Realu »z velikim zadovoljstvom pozdravljamo odločitev Sodišča Evropske unije, ki je odgovorno za zagotavljanje naših načel, vrednot in svoboščin. V prihodnjih dneh bomo natančno preučili obseg te resolucije, vendar pričakujem dva sklepa velikega zgodovinskega pomena. Najprej, da evropski klubski nogomet ni in nikoli več ne bo monopol. In drugič, da bodo od danes naprej klubi gospodarji svoje usode. Klubi menijo, da je v celoti priznana naša pravica do predlaganja in spodbujanja evropskih tekmovanj, ki modernizirajo naš šport in pritegnejo navijače z vsega sveta. Skratka, danes je znova zmagala Evropa svoboščin in danes so zmagali tudi nogomet in njegovi navijači.«

Kot je dejal, imajo klubi »dolžnost in odgovornost, da evropskemu nogometu damo nov zagon, ki ga tako zelo potrebuje. In za to bomo še naprej branili sodoben projekt, popolnoma združljiv z državnimi tekmovanji, odprt za vse, ki temelji na športnih zaslugah in ki bo učinkovito vsiljeval spoštovanje finančnega fair playa. Projekt, ki bo prinesel ekonomsko vzdržnost za vse klube in ki bo predvsem zaščitil igralce in navdušil navijače po vsem svetu.«

»Pred nami je velika priložnost za izboljšanje evropskega klubskega nogometa. Nogomet na vrhuncu 21. stoletja, s preglednim vodenjem, ki zna živeti z novimi tehnologijami in ki znova vzbuja strast in čustva, ki jih navijači resnično potrebujejo,« je nadaljeval Perez. »Evropskim klubom naj povem, da se soočamo z začetkom novega časa, v katerem lahko delamo v svobodi konstruktivnega dialoga, brez groženj, brez ravnanja proti čemur koli ali komurkoli in s ciljem inoviranja in modernizacije nogometa, da bi še naprej negovali strast. oboževalcev. Od danes sta sedanjost in prihodnost evropskega nogometa končno v rokah klubov, igralcev in njihovih navijačev. Naša usoda pripada nam in pred nami je velika odgovornost.«

Kakšen bo format Superlige?

Na novinarski konferenci Superlige so predstavili tudi že okvirni format tekmovanja. V njej bo nastopalo 64 klubov, ki bodo razdeljeni v 3 lige: zvezdniška (16 klubov, 2 skupini po 8), zlata (16 klubov, 2 skupini po 8) in tretja, modra (32 klubov, 4 skupine po 8). Najboljši klubi iz vsake lige se kvalificirajo v izločilne boje, ki so doma in v gosteh, igrajo dve tekmi. Finale je na nevtralnem prizorišču. Dve najnižji ekipi iz zvezdniške lige bosta nazadovali v zlato ligo in zamenjali ju bosta prvi 2 ekipi v zlati ligi. Dve zadnji ekipi iz zlate lige bosta nazadovali v modro ligo in zamenjali ju prvi 2 ekipi v modri ligi. 20 od 32 klubov iz modre lige pa bo izpadlo iz tekmovanja in jih na podlagi zaslug nadomestijo z novimi ekipami. To tekmovanje bo šlo v korak z domačimi ligami, potekalo bo sredi tedna kot doslej tekme Lige prvakov, trajalo bo od septembra do aprila, najprej pa izločilni boji, ko dobimo zmagovalce vseh treh lig.

Na novinarski konferenci je izvršni direktor Superlige Bernd Reichart povedal, da bodo prenosi vseh tekem Superlige brezplačni. »Kako bomo to zagotovili brezplačno? Brezplačna platforma bi namreč prinesla milijarde ogledov. Bilo bi brez primere. To bo zelo privlačno za oglaševalce.« Na vprašanje, kateri klubi naj bi sodelovali v Superligi, pa je odvrnil: »So klubi, ki jih ta projekt res zanima in so pripravljeni, vendar bi zdajšnja objava njihovih imen razdelila nogomet.«

Prvi odzivi napovedujejo spopad

Prvi odzivi izven krogov Superlige so do tega projekta zelo kritični. Med prvimi se je oglasila britanska vlada, ki je sporočila, da bo »v kratkem sprejela zakonodajo, ki bo klubom preprečila sodelovanje v podobnih tekmovanjih v bodoče«. Britanske vlade kot ne-članice EU seveda odločitev evropskega sodišča neposredno ne zavezuje, zato je ni dolžna spoštovati. Bolj neposreden in ciničen je bil predsednik španske nogometne lige (La Liga) Javier Tebas, ki je dejal, da je »nič odstotkov možnosti, da Superliga res nastane«, španska liga pa je že zagnala akcijo proti pobudnikom Superlige s sloganom »Zaslužite si to na igrišču«, kar aludira na to, da bi se v Superligo klubi lahko vsaj sprva uvrstili na podlagi povabil in šele potem dosežkov. »Kot vidim s seznama podpornikov Pereza, je tam samo Barcelona. Torej bo Superliga dvojno prvenstvo Reala in Barcelone,« je Tebas cinično zaključil. Predsednik Barcelone Joan Laporta pa je na to odvrnil: »Evropsko sodišče se strinja z nami. Imamo monopolno situacijo. Zato se zdaj odpira zgodovinska priložnost, da odpravimo probleme, ki ovirajo klube.« S tem je verjetno zadel žebljico na glavico, ker bo temeljni spopad zdaj potekal med klubi, ki želijo sami organizirati takšna tekmovanja, in med institucijami, ki to v imenu klubov počnejo sedaj.

»Osnovno načelo Evrope je solidarnost. O naši dosledni podpori evropskemu športnemu modelu, ki temelji na vrednotah, se ni mogoče pogajati. Evropski nogomet bo vedno ostal dejavnik vključevanja in kohezije. Za mnoge. Ne zgolj za elite,« pa se je na omrežju X, nekdanjem Twitterju, odzval podpredsednik Evropske komisije Margaritis Schinas, ki je pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja, njegova pristojnost pa je tudi šport. Evropska nogometna zveza Uefa se je na sodbo sodišča EU v tožbi, ki so jo proti njej sprožili snovalci Superlige, odzvala, da ta ni potrditev upravičenosti projekta superlige. Skupaj z Združenjem evropskih klubov in drugimi deležniki je krovna zveza sporočila, da projekt superlige ostaja nezaželen.

Čeferinov odziv: Ne bomo jih ovirali

Na podobno ciničen način kot Tebas je odločitev evropskega sodišča popoldne na novinarski konferenci komentiral tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin. »Ne bomo jih ovirali. Lahko ustanovijo, karkoli želijo. Upam, da bodo s svojim tekmovanjem pričeli čimprej ... z obema kluboma. Nogomet ni naprodaj.« Čeferin je še dodal: »Nikakor sodba ne predstavlja zelene luči za superligo.«

Priporočamo