S prvimi zaslišanji v Evropskem parlamentu se je začel odločilni teden za komisijo Ursulo von der Leyen, v katerem bo jasno, ali se bo zaradi morebitne zavrnitve posameznih kandidatov potrjevanje naslednje komisije zavleklo globoko v december. Ta teden bo na štirih dneh zaslišanjih skupno na vročem izpraševalnem rešetu evropskih poslancev dvajset komisarskih kandidatov, naslednji teden pa še šest. Slovenska kandidatka za resor širitve Marta Kos se bo poslancem zunanjepolitičnega odbora (Afet) predstavila v četrtek.
Danes sta že nastopila kandidat za resor trgovine in ekonomske varnosti, medinstitucionalnih odnosov ter transparentnosti iz Slovaške Maroš Šefčovič in kandidat za resor medgeneracijske pravičnosti Maltežan Glenn Micallef. Koordinatorji evropskih političnih skupin v posameznih odborih, kjer so bila opravljena zaslišanja, se po zasedanjih sestajajo na evalvacijah slišanega in odločijo, ali jih je komisarski kandidat prepričal. V 24 urah po zaslišanju morajo sporočiti svojo odločitev. Če kandidat prejme dvetretjinsko podporo, je potrjen, sicer pa mu lahko odbor nameni še dodatna pisna vprašanja ali dodaten nastop.
Šefčovič ne želi trgovinskih vojn
Maroš Šefčovič, ki bo tekom svojega naslednjega mandata (sedaj končuje četrtega), če bo potrjen, postal evropski komisar z najdaljšim delovnim stažem, je napovedal, da se bo osredotočil na spodbujanje konkurenčnosti evropske trgovine, zaščito gospodarstva pred nepravičnimi praksami in poglabljanje zavezništev. Zavzel se je za takšno ekonomsko politiko, s katero se bo ohranjal evropski socialni model. Ob zavzemanju za reforme Svetovne trgovinske organizacije in nadgradnjo prostotrgovinskih sporazumov v bolj agilne, je Šefčovič izpostavljal predvsem evropske gospodarske odnose z ZDA in Kitajsko.
Okoli teh se je vrtelo tudi kar nekaj vprašanj poslancev. Šefčovič je izpostavljal predvsem sodelovanje z ZDA in to ne glede na to, kdo bo zmagal na ameriških predsedniških volitvah. Omenjal je pet bilijonov evrov skupnih investicij kot pozitivno plat tega sodelovanja. Je pa tudi dejal, da mora EU v tem odnosu braniti tudi lastne interese. Poslance je močno zanimalo tudi nadaljnje sodelovanje s Kitajsko, s katero ima pri negativnih ekonomskih praksah Evropska unija tudi kar nekaj težav. Zaradi tega je pred kratkim dokončno uvedla povečane carine na kitajska električna vozila, ki so bila subvencionirana. Šefčovič se je zavzel za uravnoteženje gospodarskih odnosov s Kitajsko, ki jih bremenijo problem kitajske prekomerne proizvodnje, načelo enakomernih pogojev za podjetja v EU in na Kitajskem, ter neenakomeren položaj evropskih podjetij pri sistemu javnega naročanja na Kitajskem. »Ne zanimajo nas trgovinske vojne,« je poudaril Šefčovič in pristavil, da bi moral biti vsak dogovor s kitajskimi proizvajalci električnih avtomobilov o minimalnih cenah tako učinkovit in izvršljiv kot carine EU, ki so bile uvedene prejšnji teden.
»Ne bomo žrtvovali evropskega kmetijstva za sporazum,« je poskušal strahove poslancev glede sklenitve prostotrgovinskega sporazuma Mercosur, ki se že dve desetletji poskuša skleniti z Argentino, Brazilijo, Urugvajem in Paragvajem razbliniti Šefčovič.
Za dostojno življenje umetnikov
Glenn Micallef, malteški kandidat za komisarja za medgeneracijsko pravičnost, mlade, kulturo in šport, je na svoji predstavitvi napovedal, da bo prihodnja evropska komisija pri zakonodajnih predlogih preverjala tudi njihov vpliv na mlade. To je sicer že oznanila predsednica komisije Ursula von der Leyen, Micallef, ki se je na zaslišanju opisal za »odvetnika naslednje generacije«, pa bo moral pripraviti ustrezno strategijo. Za medgeneracijsko pravičnost je Micallefovem mnenju potrebno zagotoviti, da ima vsakdo v družbi glas in da se generacije ne krivijo druga druge za težave.
Toda medgeneracijska pravičnost ni bila zelo pomembna tema med poslanci. Tudi sam sicer s 35 leti sodi med mlado generacijo, prav zaradi svoje starosti in pomanjkljivih političnih izkušenj – bil je namreč zgolj pomočnik premierja Roberta Abele – pa je bil pred zaslišanjem kritiziran.
Šport namerava Micallef promovirati za spodbujanje miru in zmanjševanje debelosti. Zanj je nesprejemljivo, da se 45 odstotkov Evropejcev ne izvaja nikakršne telesne vadbe. Na področju kulture se je v poslanskih vprašanjih zavzemal za dober zaslužek umetnikov, ki bi se morali osredotočiti na ustvarjanje in ne bi smeli skrbeti za dostojen zaslužek. Zanj je namreč nesprejemljivo, da slaba polovica skoraj osem milijonov umetnikov v Evropi mora za preživetje opravljati dve službi.
Prav tako je ocenil, da evropska družba potrebuje novo strategijo za reševanje spletnega ustrahovanja in duševnega zdravja mladih. Ocenjuje namreč, da se zaradi vse daljšega preživetega časa za zasloni tovrstno tveganje izpostavljenosti spletnega nadlegovanja povečuje. Del rešitve je po njegovi oceni tudi šport, ki lahko da mladim alternativno in bolj zdravo možnost preživljanja prostega časa.