Pet minut pred dvanajsto oziroma en dan pred napovedjo Prištine o začetku izdajanja glob imetnikom v srbiji izdanih registrskih tablic na Kosovu je Evropska unija poskušala umiriti razmere oziroma preprečiti njihovo še večje zaostrovanje. Bruselj, kjer sta se danes srečala kosovski premier Albin Kurti in srbski predsednik Aleksandar Vučić, je predlagal kompromis, po katerem Kosovo danes ne bi začelo pisati omenjenih glob, Srbija pa ne bi več izdajala novih registrskih tablic z oznako Kosovo in Metohija. Do dogovora ni prišlo. Evropska stran je bila jasna, da je tokrat nepopustljivo stran v pogovorih predstavljal Kurti. »Obstaja pomembna odgovornost za današnje spodletele pogovore in za nasilje, do katerega bi lahko prišlo v prihodnjih dneh na terenu,« je visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell krivdo za spodletele pogovore kar precej nedvoumno pripisal Prištini.
"Tako več ne moremo naprej"
Mednarodna skupnost je v minulih dneh predvsem s pritiskom ZDA poskušala kosovsko vlado prepričati, da še za deset mesecev odloži izvajanje odločitev glede kosovskih registrskih tablic, vendar brez uspeha. Čez vikend so kosovske oblasti le za en dan preložile začetek izdajanja glob (150 evrov) okoli 6300 imetnikom v Srbiji izdanih registrskih tablic na kosovskem ozemlju. Ta odlog pisanja kazni naj bi bil namenjen iskanju rešitve na današnjih pogovorih v Bruslju, h katerim sta Vučića in Kurtija povabila Borrell in posebni evropski zahodnobalkanski odposlanec Miroslav Lajčak.
Pogovori so trajali kar dobrih osem ur. Ločeno sta se z Lajčakom in Borrellom sešla oba balkanska voditelja, nato pa so dogovor iskali še na skupnem srečanju. Borrell potem ni skrival razočaranja nad nepopustljivostjo Kosova. »Obema stranema sem jasno sporočil, da ne moremo tako nadaljevati,« je dejal in opisal, da pogovori med Beogradom in Prištino v zadnjih mesecih prehajajo samo iz ene krize v drugo, zaradi česar se sploh niso mogli dotakniti procesa širše normalizacije odnosov. »Oba imata močan politični mandat in lahko dosežeta napredek v procesu normalizacije, s čimer bi zasledovala svoj cilj evropske integracije,« je dejal Borrell in pristavil, da bo o poteku pogovorov in načinu pogajanj obvestil evropske zunanje ministre. Obe strani je pozval, naj vendarle sprejmeta dogovor, ki so ga danes imeli na mizi.
Nevaren varnostni vakuum na severu
»Zaradi razlogov, ki so mi nejasni, nismo uspeli doseči nobenega dogovora. Albanska stran ni sprejela ničesar,« se je po večurnih pogovorih danes pridušal Vučić. Dejal je, da naslednji dnevi ne bodo lahki, je pa kosovskim Srbom zagotovil, da jim bo država stala ob strani. Kurti je svoje zavračanje kompromisnega predloga poskušal obrazložiti s tem, da jih v Bruselj niso povabili samo zaradi iskanja rešitve za registrske tablice, temveč tudi zaradi tega, da bi pristali na zavezo h končnim sporazumom za normalizacijo odnosov med Beogradom in Prištino, a da so se evropski posredniki sedaj očitno odpovedali marcu 2023 kot ciljnemu datumu za takšen dogovor. »Ne moremo biti neodgovorni in se ne ukvarjati z dejanskimi vprašanji. Ne moremo postati državni voditelji, ki se ukvarjajo zgolj z vprašanjem registrskih tablic, ne pogovarjajo pa se o normalizaciji odnosov,« je menil Kurti.
S pogovori v Bruslju je EU hotela doseči zmanjšanje napetosti, do katerih je prišlo po umiku srbskih predstavnikov iz kosovskih inštitucij prav zaradi spora glede obvezne uporabe kosovskih registrskih tablic, ko je Priština imetnikom najprej začela izdajati opozorila. S svojih položajev se je umaknilo deset srbskih poslancev kosovskega parlamenta, deset tožilcev in sodnikov ter 578 policistov ter drugo osebje srbske nacionalnosti v kosovskih institucijah. Kosovo je za izpraznjena mesta srbskih županov na severu države že razpisalo nove volitve, izpraznjena mesta srbskih poslancev pa je v minulih dneh zapolnilo s februarja lani izvoljenimi kandidati na Srbski listi, ki pa so takoj po prisegi zapustili parlament. Primanjkljaj policistov na severu Kosova je mednarodna skupnost poskušala začasno rešiti z okrepitvijo italijanskih karabinjerjev v misiji Eulex. Toda stanje, da je sedaj na severu Kosova zgolj 50 kosovskih policistov, je Borrell danes označil za nevaren varnostni vakuum v že tako krhkih varnostnih razmerah.