Vendar se je Putin pripravljen pogovarjati le z legitimnimi ukrajinskimi oblastmi, kar je po njegovem tamkajšnji parlament. Z Volodimirjem Zelenskim, ki mu je mandat potekel, pa bo sedel za pogajalsko mizo le, ko bo ponovno izvoljen. (Vsekakor so Zelenskega, ki si novih volitev med vojno pač ni mogel privoščiti, demokratično izvolili za predsednika, kar bi za Putina težko rekli. Zdaj že pokojnemu Alekseju Navalnemu Putinov režim ni dovolil kandidirati, celo ubiti ga je hotel, najprej s strupom, na koncu pa ga je ubil z nemogočimi pogoji v zaporu.)

Putinu zastavili 2,2 milijona vprašanj

O teh možnosti za pogajanja z Ukrajino je Putin spregovoril v četrtek na tradicionalni večurni oddaji oz. tiskovni konferenci ob koncu leta, na kateri naj bi bil v neposrednem stiku z običajnimi državljani Rusije, ki mu lahko, tako kot novinarji, domači in tuji, zastavijo vprašanja. Vsega skupaj so mu zastavili kar 2,2 milijona vprašanj. Kot je mogoče prebrati na velikanskem ekranu za Putinovim hrbtom, pa prevladujejo teme, kot so stanovanjska problematika, zdravstvo in slabe ceste (zaradi velikih stroškov za vojno ni denarja za druge stvari). Skratka, »specialna operacija« v Ukrajini, možnost miru s pomočjo Donalda Trumpa, padec Al Asada v Siriji so teme, ki med Rusi naj ne bi bile v ospredju.

Attendees gather on the day of Russian President Vladimir Putin's annual end-of-year press conference and phone-in, in Moscow, Russia December 19, 2024. REUTERS/Maxim Shemetov

Tradicionalna putinova decembrska oddaja je nekakšna mešanica med tiskovno konferenco in klicno oddajo. Foto: Reuters

Sicer precej zrežirana oddaja tudi priložnost za neprijetna vprašanja

Težko se je znebiti vtisa, da je ta Putinov televizijski nastop skupaj z vprašanji v veliki meri vnaprej zrežiran. Vendar je tudi priložnost, da se ga vpraša problematične stvari. Ko ga je na primer prebivalka regije Kursk vprašala, kdaj bo ruska vojska iz te regije »pregnala ukrajinsko vojsko«, je priznal, da ne ve. Prav tako ni skrival neuspeha svojih tajnih služb pri varovanju pomembnega generala Igorja Kirilova, ki je v torek umrl v eksploziji pred svojim stanovanjskim blokom, kar je delo ukrajinske tajne službe. »Ne smemo več dovoliti, da bi se kaj takega ponovilo,« je še dejal.

Dvoboj ruske in zahodne tehnologije?

Putin je še dejal, da na fronti napredujejo in da uresničujejo zastavljene cilje. (Letos je Putinova Rusija z 18 na 20 odstotkov povečala osvojeno ukrajinsko ozemlje. Še zelo daleč pa je od tega, da bi zavzela ozemlje vseh štirih - s priključenim Krimom petih - regij, ki si jih lasti Putin. Ruska vojska je močnejša od ukrajinske, a ne tako zelo, da bi ji uspelo izvesti odločilen preboj.)

Glede novega balističnega izstrelka Orešnik je Putin dejal, da ga ni mogoče sestreliti. Predlagal je dvoboj z Zahodom: »Če zahodni strokovnjaki mislijo, da ga lahko sestrelijo, naj nam predlagajo dvoboj visoke tehnologije 21. stoletja.« Zahod naj bi, kot predlaga Putin, določil tarčo v Ukrajini, ki bi jo Orešnik poskusil zadeti, medtem ko bi ga zahodni sistemi protizračne obrambe poskušali sestreliti. Sicer je 21. novembra ruska vojska poslala Orešnik na tovarno v ukrajinskem mest Dnepro.

Russia's President Vladimir Putin attends his annual end-of-year press conference and phone-in, in Moscow, Russia December 19, 2024. REUTERS/Maxim Shemetov

Ruski predsednik je znova zatrdil, da se Rusija o ozemljih, ki jih je z vojno odvzela Ukrajini, ne bo pogajala. Foto: AP

Prebeglemu sirskemu predsedniku podelil azil, a videl se z njim še ni

Na vprašanje ameriškega novinarja je Putin zagotovil, da se ni nikoli srečal z Bašarjem Al Asadom, od kar je v začetku decembra izgubil oblast in s svojo družino zbežal v Rusijo. Dodal pa je, da ima namen, da se sreča z njim. »To, kar se je zgodilo v Siriji, se poskuša prikazati kot poraz Rusije. Zagotavljam vam, da to ni res,« je poudaril. »Pred desetimi leti smo prišli v Sirijo, da bi preprečili nastanek velikega ozemlja teroristov, kakršno je v Afganistanu. V celoti nam je uspelo doseči ta cilj,« je še dejal. (Vsekakor je bil Al Asad pomemben zaveznik Rusije, zato je njegov padec hud poraz za Putina.)

Pripravljen na srečanje s Trumpom

Putin je dejal, da se je pripravljen srečati tudi z izvoljenim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. »Z njim nisem govoril že več kot štiri leta,« je poudaril. Menda sta se sicer po telefonu pogovarjala 7. novembra 2024, torej dva dni po Trumpovi zmagi na predsedniških volitvah.

Skrbi ga inflacija, a gospodarstvo kljub vojni raste

Putin je priznal, da visoka inflacija v Rusiji zbuja zaskrbljenost. Letos naj bi bila 9 odstotna, že lani je bila 7,5 odstotna, leta 2022 pa 12 odstotna. Putin pa je poudaril, da so se plače povečale in da gre gospodarstvu kar dobro. (V resnici so v ruskem gospodarstvu vse bolj vidne posledice zahodnih sankcij in Putinovih prizadevanj po zmagi na bojnem polju. Doslej je sicer Rusiji uspelo ustvarjati videz, da gospodarstvo dobro prestaja vojno in zahodne sankcije. Zahodne napovedi o sesutju ruskega gospodarstva se tako niso uresničile, saj je imela Rusija lani celo gospodarsko rast. Tudi zaradi intenzivne aktivnosti oborožitvene industrije se je produkcija povečala in brezposelnost zmanjšala. Zato pa je inflacija visoka in letne obresti presegajo 20 odstotkov, tako da je težko investirati, podjetja pa so vse volj zadolžena, ker so obresti variabilne.)  utin.

Priporočamo