Med razrešenimi naj bi bil tudi generalpodpolkovnik Sergej Kisel, ki je poveljeval elitni prvi tankovski armadi, ki je neuspešno poskušala zavzeti Harkov. Načelnik ruskega generalštaba Valerij Gerasimov po podatkih britanskih obveščevalcev ostaja na položaju, vendar ne uživa več Putinovega zaupanja.
V poročilu britanskega ministrstva za obrambo so zapisali še, da Kremelj vodi vojaško in varnostno operacijo, ki je polna prikrivanja in iskanja grešnih kozlov za neuspehe na bojišču.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v najnovejšem nočnem video nagovoru rusko invazijo na Ukrajino označil za katastrofalno napako in med drugim dejal, da je Moskvi celo zmanjkalo raket za napade na ukrajinske sile.
Zelenski se je odzval tudi na ruske trditve o uporabi naprednega laserskega orožja, s katerim naj bi bilo mogoče sestreliti brezpilotne letalnike.
Na posnetku, ki ga je ukrajinski predsednik objavil na YouTubu, je poudaril, da zaradi neuspehov na bojišču ruska vojska išče svojo čudežno orožje s katerim bi obrnila tok vojne.
Zelenski je sicer v sredo podpisal podaljšanje vojnega stanja in splošne mobilizacije v državi za nadaljnjih 90 dni, kar mora zdaj potrditi še vrhovna rada.
Ukrajinska vojska je prek Facebooka sporočila, da se na terenu sooča z vse močnejšim obstreljevanjem na vzhodu države.
Ruska vojska po ukrajinskih navedbah v zadnjih urah sicer ni dosegla svojih ciljev. Ukrajinske oborožene sile naj bi tako v regijah Doneck in Lugansk odbile vse napade, še navajajo v ukrajinski vojski.
Rusija v Azovstalu zajela 1730 vojakov
Ruski vojski se je od ponedeljka predalo že 1730 ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal v mestu Mariupolj, od tega je 80 ranjenih, je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Po navedbah ruskega zunanjega ministrstva, je bila velika večina zajetih vojakov premeščena v nekdanjo zaporniško kolonijo v regiji Doneck. Ruski predsednik Vladimir Putin pa naj bi zaradi neuspehov v vojni z Ukrajino razrešil več visokih vojaških poveljnikov.V zadnjih 24 urah naj bi se tako Rusiji predalo okoli 770 t. i. zadnjih ukrajinskih branilcev Mariupolja. Vse borce, ki so se predali, so prepeljali na območja, ki so pod ruskim nadzorom - ranjeni prejemajo pomoč v bolnišnicah v Novoazovsku in Donecku, ostali pa so v nekdanji zaporniški koloniji v mestu Olenivka v regiji Doneck.
Vodja separatistične ljudske republike Doneck Denis Pušilin je v sredo novinarjem v Mariupolju dejal, da je bilo na območju jeklarne okoli 2000 borcev, včeraj pa naj bi jih znotraj Azovstala ostajala še »malo manj kot polovica«. Med ujetniki po njegovih besedah ni poveljnikov bataljona Azov, ukrajinske skrajne desne nacionalistične vojaške skupine, ki je sicer formalno del ukrajinskih oboroženih sil.
V dneh pred tem so z območja tovarne evakuirali na stotine civilistov. Več dni so medtem potekala pogajanja o umiku vojakov, od katerih so bili nekateri hudo ranjeni, prav tako jim je primanjkovalo vode in hrane.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na družbenih omrežjih pojasnil, da so pri evakuaciji poleg ukrajinske vojske in pogajalcev sodelovali tudi predstavniki ZN in Rdečega križa. Je pa opozoril, da se lahko zgodi, da ukrajinski vojaki ne bodo takoj izpuščeni oziroma da bo treba na izmenjavo ujetnikov, na katero računajo v Kijevu, počakati.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov medtem ni želel komentirati statusa ujetnikov in ni pojasnil, ali bodo ukrajinski vojaki obravnavani kot vojni zločinci ali kot vojni ujetniki. Po navedbah oblasti proruske ljudske republike Doneck naj bi jih čakalo sojenje pred tribunalom.
Mesto Mariupolj je bilo obkoljeno kmalu po začetku ruske invazije, ukrajinski branilci pa so se bili med obleganjem primorani skriti v jeklarno Azovstal, medtem ko so ruske enote postopoma prevzele nadzor nad mestom. Rusija nikoli ni tvegala neposrednega napada na tovarno, a je blokirala vse dostopne točke, območje pa je bilo večkrat bombardirano.
V napadu na rusko vas ob meji z Ukrajino umrla ena oseba
V ruski vasi Tjotkino je bil v sredo zvečer ubit civilist, poškodovanih pa je bilo več hiš, je na Telegramu zapisal guverner regije Kursk Roman Starovojt. Guverner je za napad obtožil Ukrajino, ta pa se na obtožbe še ni odzvala.
O obstreljevanju so poročali tudi iz ruske obmejne regije Belgorod, ki naj bi bila 11. maja po navedbah guvernerja Vjačeslava Gladova tarča ukrajinskega napada, v katerem je umrla ena oseba, tri pa so bile ranjene.
Rusija sicer že več tednov poroča o ukrajinskih napadih na svoje ozemlje, aprila pa je Gladkov zatrdil, da so ukrajinski helikopterji napadli cisterne za shranjevanje goriva v Belgorodu.
V ruskem obstreljevanju Severodonecka ubitih najmanj 12 ljudi
V ruskem obstreljevanju mesta Severodoneck na vzhodu Ukrajine je umrlo najmanj 12 ljudi, še 40 pa je bilo ranjenih, je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP danes sporočil guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj, medtem ko se ruske sile počasi prebijajo skozi regijo Donbas.
Napadi naj bi se začeli v jutranjih urah in se nadaljevali do večera. Hkrati je guverner na družbenih omrežjih obtožil ruske sile, da "naključno obstreljujejo mestno središče" s težkim orožjem, poroča AFP.
"Točne informacije o številu mrtvih in ranjenih še vedno ugotavljamo, saj je nemogoče pregledati kraje, ki jih obstreljujejo," je še dodal Hajdaj.
Industrijsko mesto Severodoneck in bližnje mesto Lisičansk sicer predstavljata zadnji žep ukrajinskega odpora v regiji na vzhodu Ukrajine.
Zasedba Severodonecka, v katerem je pred vojno živelo nekaj več kot 100.000 ljudi, je po navedbah AFP ena od prioritet ruske vojske, ki si je sicer kot svoj ključni cilj postavila osvojitev vzhodne regije Donbas.