»Odločili smo se, da bomo oblikovali prehodno vlado, v kateri bo glavni svetovalec mednarodno priznani Nobelov nagrajenec dr. Muhamad Junus,« je v videoposnetku dejal Nahid Islam, vodja Študentov proti diskriminaciji (SAD). Dodal je, da ne bodo sprejeli nobene vlade, ki bi jo podpirala oziroma oblikovala vojska, poroča britanski BBC.
84-letni Junus, Nobelov nagrajenec za mir, je trenutno v Evropi, njegov tesni sodelavec pa je pozno v ponedeljek dejal, da od vojske ni prejel nobene ponudbe za vodenje prehodne vlade, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Premierka Šejk Hasina je v ponedeljek odstopila in pobegnila iz države, medtem ko so protivladni protestniki v prestolnici Daka vdrli v njeno palačo. Začasno oblast je prevzela vojska, načelnik generalštaba bangladeške vojske Vaker-Uz-Zaman pa se bo še danes sestal z voditelji študentskih protestov.
Predsednik države Mohamed Šahabudin je danes razpustil parlament, kar je bila ena od ključnih zahtev protestnikov. Bangladeško policijsko združenje, ki predstavlja več tisoč policistov, pa je napovedalo stavko, dokler ne bo zagotovljena varnost policistov. Hkrati se je opravičilo za ukrepe, ki jih je izvajalo proti protestnikom, in zatrdilo, da so bili njihovi policisti prisiljeni streljati.
Več političnih zapornikov je bilo danes izpuščenih, med drugim tudi nekdanja bangladeška premierka Kaleda Zia, je sporočil tiskovni predstavnik njene Bangladeške nacionalne stranke.
Indijski zunanji minister Subrahmanyam Jaishankar pa je dejal, da bo Indija glede dogajanja v sosednjem Bangladešu zaskrbljena, dokler se v državi ne bo vzpostavil red. »Našim obmejnim silam smo naročili, naj bodo zaradi teh zapletenih razmer izjemno pozorne,« je nadaljeval in potrdil, da je Hasina po odstopu pobegnila v Indijo.
Proteste je v začetku julija sprožila vnovična uvedba sistema kvot pri zaposlovanju v javnem sektorju. Samo v ponedeljek je bilo po navedbah policije, uradnikov in zdravnikov v nasilju ubitih najmanj 109 ljudi. To je bil tudi najbolj smrtonosen dan od začetka protestov, skupno število ubitih pa je tako naraslo na 409.