Jevgenij Prigožin, vodja ruske zasebne vojske Wagner, je na seznamu potnikov zasebnega letala, ki je v sredo iz neznanega razloga strmoglavilo severno od Moskve, je sporočila ruska letalska agencija, preživelih pa očitno ni bilo. Ločene potrditve, da je bil na letalu res tudi Prigožin, ki je natanko dva meseca prej uprizoril odmeven upor proti oblasti, sprva ni bilo. Tudi iz visokih mednarodnih političnih krogov so hitro prišli namigi, da je v njegovo morebitno smrt vpleten Kremelj. Ameriški predsednik Joe Biden je dejal, da ni presenečen in da je že po junijskem uporu dejal, da bi bil previden, kaj je in kaj je na jedilniku, če bi bil Prigožin. Estonska premierka Kaja Kallas je dejala, da »če je res (umrl), to kaže, da bo Putin eliminiral svoje nasprotnike«.
Še eno letalo
Ruske oblasti so sporočile, da je bilo na letalu osem oseb, tudi Prigožin. BBC je poročal, da so to potrdili nenavadno hitro. Ruski mediji so poročali o sedmih potnikih in treh članih posadke. Po nekaterih poročilih naj bi bila na letalu tudi Prigožinova desna roka Dmitrij Utkin. Na prvih posnetkih je bilo videti goreče ostanke na travniku severno od Moskve.
Pojavila so se tudi ugibanja, da Prigožina morda ni bilo na krovu. V istem času je bilo namreč na poti v Sankt Peterburg, kjer je Prigožinov dom, namenjeno še eno z njim povezano letalo, ki se je potem obrnilo in pristalo v Moskvi. Nazadnje pa je ruski državni TV kanal Rossija 24 potrdil, da je Prigožin res mrtev, kot tudi Utkin, saj so njuni trupli menda že identificirali.
Po uporu je bil še v Rusiji
Prigožin, ki je imel nekdaj podjetje za pripravo in strežbo jedi ter je tako prišel blizu Putinu, je pozneje ustanovil zasebno vojsko Wagner, ki je delovala v več državah sveta za interese Kremlja. Bil je oster kritik vodstva ruske vojske zaradi neuspehov v Ukrajini in se je s svojo vojsko sam podal tja ter zlasti ob množičnem rekrutiranju zapornikov in hudih izgubah zasedel Bahmut. 23. junija pa je z juga Rusije krenil proti Moskvi, uradno zato, da bi zamenjal vojaško vodstvo, ne Putina. A vendar je bil to napad na predsednikovo avtoriteto. Wagner se je potem ustavil, Prigožin pa je dosegel dogovor s Putinom, da svojo vojsko preseli v Belorusijo in uri tamkajšnje sile. V javnosti je Putin izredno ostro kritiziral vodje udara in obljubil kazen. Pozneje so Prigožina spet videvali tudi v Rusiji, denimo ob julijskem vrhu Rusija-Afrika, s te celine pa se je tudi nazadnje javil.
Footage of the uncontrolled fall of Prigozhin's plane immediately after two explosions in the sky.
— Clash Report (@clashreport) August 23, 2023
The local resident speaks about two explosions.
It can be seen that the aircraft does not have one wing. pic.twitter.com/R0XcGgnWdE