"Te imunitete veljajo za premierja Netanjahuja in druge zadevne ministre ter jih je treba vzeti v razmislek, če nas bo Mednarodno kazensko sodišče pozvalo, naj jih aretiramo in izročimo," je še dodalo ministrstvo. Tudi zunanji minister Jean-Noel Barrot je pred tem danes za radio Franceinfo izjavil, da bi nekateri voditelji lahko uživali imuniteto pred pregonom s strani ICC.
Na vprašanje, ali bi Pariz aretiral Netanjahuja, če bi ta stopil na francosko ozemlje, ni podal konkretnega odgovora. Poudaril je, da je Francija zavezana mednarodnemu pravu in dodal, da je odločitev na koncu odvisna od sodnih organov.
ICC je v četrtek zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti izdalo naloge za aretacijo Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in poveljnika palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa.
27. člen rimskega statuta, ki je pravna podlaga ICC, določa, da imuniteta "ne preprečuje sodišču, da bi izvajalo svojo jurisdikcijo nad takšno osebo". 98. člen pa navaja, da država ne sme ravnati v nasprotju s svojimi obveznostmi po mednarodnem pravu glede diplomatske imunitete.
Po nepreverjenih navedbah nekaterih francoskih medijev naj bi Netanjahu v telefonskih pogovorih s predsednikom Emmanuelom Macronom Pariz pozval, naj ne izvrši odločitve ICC.
Francija je sicer skupaj z ZDA posredovala pri dogovoru o prekinitvi ognja med izraelsko vojsko in libanonskim gibanjem Hezbolah, ki je danes stopil v veljavo.