Ameriški predsednik Joe Biden je v nasprotju s svojimi prejšnjimi izjavami oprostil in pomilostil svojega sina Hunterja za vsa dejanja zadnjih osem let. S tem si je nakopal obtožbe republikancev o nepotizmu in korupciji, a Biden odhaja v politični pokoj, zato kakšnih posledic sicer zelo občutljive poteze ne bo čutil. Ker bodo naslednje, kongresne volitve šele čez dve leti, jih bržkone ne bo niti njegova demokratska stranka.
Hunter Biden je prvi sin kakšnega ameriškega predsednika, ki je bil spoznan za krivega kaznivih dejanj med očetovim vodenjem države. Junija ga je porota spoznala krivega navajanja neresničnih podatkov ob nakupu orožja v času, ko je bil odvisen od drog, septembra pa je priznal neplačevanje davkov. Kazen v obeh primerih bi mu morali izreči sredi tega meseca, na papirju mu je skupno grozilo do 42 let zapora, a zaporne kazni morda sploh ne bi dobil.
Obtožil je republikance
Oba primera sta zdaj končana. Joe Biden je v izjavi na spletni strani Bele hiše zapisal, da se je za pomilostitev odločil, ker je bil Hunter »tarča selektivnega in nepravičnega pregona« samo zato, »ker je moj sin – in to ni prav«. Republikance v kongresu je obtožil, da so pomagali sprožiti kazenske postopke za dejanja, ki se sicer nikoli ne bi končala s pregonom. Dejal je tudi, da bi bil Hunter Biden še v prihodnje tarča, kot bi bilo mogoče sklepati iz napovedi novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa med kampanjo, da bo imenoval posebnega tožilca za preiskavo Bidna in njegove družine. »Upam, da bodo Američani razumeli, zakaj se je oče in predsednik tako odločil,« je zapisal Biden.
Hunterja je pomilostil za vsa dejanja in morebitna dejanja proti Združenim državam za obdobje od 1. januarja 2014 do 1. decembra 2024, torej tudi za čas, ko je po trditvah kritikov trgoval z očetovim vplivom in bil v upravi ukrajinskega podjetja Burisma. Joe Biden je junija še kot predsedniški kandidat sicer odločno zavrnil možnost Hunterjeve pomilostitve, rekoč da spoštuje odločitev porote, Bela hiša pa je enako storila še prejšnji mesec.
Trump: To je zloraba
Kritike, ki zato letijo nanj, bo zdaj poslušal od daleč, saj je odpotoval v Angolo spodbujat infrastrukturne projekte, ki parirajo kitajskim. Trump je v odzivu na pomilostitev zapisal, da se je zgodila zloraba pravice, in se vprašal, zakaj Biden ni pomilostil šestih obsojenih za napad na kongres januarja 2021. To je mogoče razumeti kot njegovo napoved, da bo storil natanko to, kot je že večkrat napovedal. V odboru predstavniškega doma kongresa za nadzor, kjer so preiskovali posle Hunterja Bidna, so zapisali, da predstavlja pomilostitev »še nikoli videno zlorabo oblasti in madež na inštituciji ameriškega predsednika«.
Republikanska kongresnica Marjorie Taylor Greee je preposlala Bidnov zapis, ko so Trumpa obsodili zaradi ponarejanja listin in nezakonitega vplivanja na volitve. »Nihče ni nad zakonom,« je takrat zapisal. »Zdaj veste, Hunter je. Ampak kdo bo pomilostil Joeja?« je zapisala in namignila na bodoče preiskave.
Tudi sami demokrati so danes težko našli podlago za branjenje njegovega preobrata glede pomilostitve.