Prišli so v trumah, s plapolajočimi gruzijskimi in evropskimi zastavami. Tako kot je po spornih sobotnih parlamentarnih volitvah želela poražena opozicija in predsednica države Salome Zurabišvili, so se državljani v tisočih odzvali pozivu za proteste proti ukradenim volitvam. Na osrednjem tbilisijskem trgu so se vnovič začele demonstracije proevropske opozicije, ki so že mesece pred volitvami trajale več tednov. Takrat so ljudje na ulicah vztrajali zaradi nasprotovanja po ruskih uzancah sprejeti zakonodaji za transparentnost financiranja nevladnih organizacij, ki sedaj vladajoči stranki Gruzijske sanje omogoča, da nevladnike opredelijo kot tuje agente in jim nadenejo nagobčnik. Sedaj prihajajo zaradi zaščite svojih glasov in želje po članstvu v EU.
Nevladniki razkrili shemo prevar
Med prvimi je protestnike nagovorila prav predsednica, ki je pred volitvami s skupnim reformnim programom združila štiri najmočnejše proevropske opozicijske stranke. Te so bile pripravljene v primeru volilne zmage za leto dni oblast prepustiti tehnokratski vladi. A na volilno soboto se je z volilnimi nepravilnostmi usoda države obrnila v drugo smer. »Ljudje, ki ste se zbrali tukaj, niste izgubili volitev! Vaš glas je bil ukraden, ukradli pa so tudi vašo prihodnost. Toda nihče nima pravice, da bi to storil. In nikomur ne boste dali pravice, da to stori,« je pred večtisočglavo množico govorila predsednica. Zbranim je pojasnila, da dobiva podporo iz tujine. Prva naloga opozicije in domačih volilnih opazovalcev pa je, da zberejo dokaze o nepravilnostih ter se nato odločijo, kaj bodo storili. »Zelo mirno bomo zaščitili to, kar nam pripada, vašo ustavno pravico, da je vaš glas zaščiten. Nič drugega nimamo, le naše glasove,« je povedala Zurabišvilijeva.
Civilnodružbena opazovalna misija Moj glas, ki združuje več ducat gruzijskih nevladnih organizacij, je medtem že zbrala dokaze o sofisticirani shemi prevar, ki so se jih lotili v vladni stranki. Na volišča so se ljudje odpravljali z napačnimi osebnimi izkaznicami in potnimi listi drugih volilcev, včasih so imeli ponarejene kopije osebnih dokumentov kar na mobilnih telefonih, so ugotovili. Na voliščih so jih pričakali tudi podkupljeni volilni uradniki, ki so njihove ponarejene osebne dokumente sprejeli kot avtentične, prav tako pa volilcev niso ustrezno označili s pomočenjem palcev v črnilo. Hkrati so volilni opazovalci vladajoče stranke motili civilnodružbene in mednarodne opazovalce, da ne bi opazili prevar. Za zdaj nameravajo volilni komisiji predati predlog za izničenje 300.000 glasov na nekaj manj kot 200 voliščih.
Za preiskavo nepravilnosti
V Gruzijskih sanjah so bili zgroženi, ko je že v nedeljo po volitvah predsednica Zurabišvili dejala, da ne priznava izida volitev, ter je ljudi pozvala na proteste, ker je Gruzija postala »žrtev posebne ruske operacije«. Predsednica, proti kateri so v Gruzijskih sanjah zaradi skrunjenja ugleda države na nedovoljenih poteh v tujino že pred volitvami sprožili postopek za njeno odstavitev, je tako razmere pripeljala do vrelišča. Zurabišvilijeva je sicer razložila, da ni videla neposredne ruske vpletenosti, temveč da se je pri volitvah »pokazala uporabljena metodologija in podpora najverjetneje ruske FSB (Zvezne varnostne službe, op. a.)«. Predsednica je v propagandi Gruzijskih sanj videla enako propagando, kot jo Kremelj uporablja pred ruskimi volitvami. Uradna Moskva je sicer v ponedeljek kakršno koli vmešavanje v glasovanje v Gruziji zanikala. Prav nasprotno, v Kremlju so ocenili, da je Zahod tisti, ki poskuša destabilizirati razmere v tej kavkaški državi.
V Evropski uniji in ZDA želijo, da se očitane nepravilnosti na volilni dan čim prej raziščejo. »Te nepravilnosti je treba pojasniti in odpraviti. To je nujen korak k ponovni vzpostavitvi zaupanja v volilni proces,« je visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell zapisal v skupni izjavi z evropsko komisijo. Kot prvi tuji državnik po volitvah se je v Gruziji v ponedeljek oglasil madžarski premier Viktor Orban, ki je bil poleg azerbajdžanskega samodržca Ilhama Alijeva prvi, ki je Gruzijskim sanjam čestital za zmago na volitvah. Še preden je Orban pristal v Tbilisiju, kjer se bo danes sestal s premierjem Iraklijem Kobahidzejem, so iz EU sporočali, da Orban ne zastopa stališč EU. Kobahizde je pred začetkom protestov poskušal miriti napetosti v državi z zagotovilom, da strateška usmeritev države ostaja pot v Evropsko unijo.