Nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter je ZDA vodil v letih 1977-1981 in imel ključno posredniško vlogo pri sklenitvi zgodovinskega mirovnega dogovora med Izraelom in Egiptom. Zadnja leta je imel več zdravstvenih težav, v začetku leta 2023 pa so iz njegove fundacije sporočili, da se je odločil prekiniti bolnišnično zdravljenje in je odšel domov v paliativno oskrbo. Bil je najdlje živeči ameriški predsednik v zgodovini.

FILE PHOTO: U.S. President Jimmy Carter announces new sanctions against Iran in retaliation for taking U.S. hostages, at the White House, Washington, D.C., U.S., April 7, 1980.  Library of Congress/Marion S. Trikosko/Handout via REUTERS  ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY./File Photo

Jimmy Carter v Beli hiši aprila 1980 napoveduje sankcije proti Iranu zaradi zajetja talcev na ameriškem veleposlaništvu v Teheranu. Kriza s talci je trajala 444 dni in doprinesla k porazu Carterja na predsedniških volitvah proti Ronaldu Reaganu novembra 1980. Foto: Reuters

Carter je bil na čelu ZDA v času burnih mednarodnih dogodkov. Prvi mirovni sporazum med kakšno arabsko državo in Izraelom, sklenjen v Camp Davidu, je bil njegov največji dosežek. Največjo krizo v času njegovega predsedovanja pa je predstavljalo dogajanje v Iranu, ki je pomembno vplivalo na Carterjevo politično prihodnost. Po iranski islamski revoluciji so mladi oboroženi skrajneži zaradi dolgoletne podpore Washingtona padlemu šahu Rezi Pahlaviju novembra 1979 vdrli v ameriško veleposlaništvo v Teheranu in vzeli 52 talcev. Zahtevali so izročitev Pahlavija, ki je bil v ZDA, kar je Carter zavrnil. Američani so potem talce poskušali rešiti, poskus pa je januarja 1980 propadel. Zaradi iranske revolucije in padca proizvodnje nafte so se ZDA znašle še v energetski krizi, to pa je ob krizi s talci pomembno prispevalo h Carterjevemu porazu na predsedniških volitvah novembra 1980 proti Ronaldu Reaganu. Iran je talce izpustil natanko na dan Reaganove prisege 20. januarja 1981, Carter pa je postal prvi demokratski predsednik v več kot 150 letih, ki po polnem prvem mandatu ni bil izvoljen še za drugega.

Umik priznanja Tajvana

S sovjetskim voditeljem Leonidom Brežnjevim je Carter leta 1979 sklenil sporazum o omejitvi strateškega jedrskega orožja SALT II. Njegova določila so spoštovali, čeprav ga nobena stran ni ratificirala; ameriški senat je to zavrnil zaradi sovjetske invazije na Afganistan decembra 1979. Carterjeva administracije je zahtevala umik Sovjetske zveze, kar se ni zgodilo in tudi zato so ZDA in še več kot šestdeset držav bojkotirale olimpijske igre v Moskvi leta 1980. Po sovjetski invaziji na Afganistan je Carter v svoji zunanjepolitični doktrini oznanil, da bodo ZDA tudi z vojsko branile svoje interese v Perzijskem zalivu, ker ni bilo jasno, ali bo Moskva poskušala svoj poseg v Afganistanu razširiti tudi na to, z nafto bogato območje.

FILE - Former President Jimmy Carter, right, wife Rosalynn, center, and mother-in-law Allie Smith walk through Plains, Ga., Jan. 23, 1981, back home from their office. Well-wishes and fond remembrances for the former president continued to roll in Sunday, Feb. 19, 2023, a day after he entered hospice care at his home in Georgia. (AP Photo/Wayne Perkins, File)

Carter se s soprogo Rosalynn vrača v rodni Plains v Georgiji po koncu predsedniškega mandata. Bila sta najdlje poročeni predsedniški par v ameriški zgodovini. Oktobra 2023 sta obeleževala 77. obletnico poroke, naslednji mesec pa je preminula. Foto: AP

Pod Carterjem so ZDA diplomatsko priznale Kitajsko in posledično umaknile priznanje Tajvana, kar je zmanjšalo napetosti v Aziji in odprlo pot bolj v gospodarstvo usmerjeni struji na Kitajskem. ZDA pa so ob tem sprejele zakon o odnosih s Tajvanom, s katerim so se zavezale, da bodo otoku nudile potrebno vojaško opremo in pomoč, da bo sposoben samoobrambe.

Carter je bil doma deležen nekaterih kritik, ker ni šel na pogreb Josipa Broza Tita, saj da je s tem pustil prostor vpliva v Jugoslaviji vzhodnemu bloku, od koder so prišli na pogreb voditelji vseh držav. Zato je Beograd obiskal mesec dni kasneje, junija 1980, in imel kot prvi državnik vsebinske pogovore s prvim predsednikom kolektivnega jugoslovanskega predsedstva Cvijetinom Mijatovićem.

Doma je Carter ustanovil dve novi ministrstvi ameriške vlade, za energetiko in za šolstvo. Takoj na začetku predsedovanja januarja 1977 je pomilostil vse, ki so se izogibali vpoklicu v vojsko in napotitvi v takrat že končano vojno v Vietnamu. Kot mnogi predsedniki je poskusil z veliko reformo zdravstvenega zavarovanja, pa mu je spodletelo.

Pod Carterjem so ZDA diplomatsko priznale Kitajsko in posledično umaknile priznanje Tajvana, kar je zmanjšalo napetosti v Aziji in na Kitajskem odprlo pot bolj v gospodarstvo usmerjeni struji. ZDA so ob tem sprejele zakon o odnosih s Tajvanom, s katerim so se zavezale, da bodo otoku nudilo potrebno vojaško opremo in pomoč, da bo sposoben samoobrambe.

Do dolgega življenja z dobrim zakonom

James Earl Carter mlajši se je rodil 1. oktobra 1924 v mestu Plaines v Georgiji. Oče je bil veteran prve svetovne vojne in se ukvarjal s pridelavo arašidov. Sin je šel po njegovi poti in se vpisal v mornariško akademijo, kjer se mu je srce vnelo za kasnejšo soprogo Rosalynn, s katero sta bila sicer v otroštvu kratek čas soseda. Oktobra 2023 sta praznovala 77. obletnico poroke in sta bila najdlje živeči predsedniški par v zgodovini države do njene smrti novembra istega leta. Pred nekaj leti je Carter za revijo People izjavil, da je skrivnost dolgega življenja v dobrem zakonu.

Bil je član posadke v podmornici in s soprogo sta se veliko selila do očetove smrti leta 1953, ko je končal vojaško pot, da bi prevzel domači posel z arašidi. Po vrnitvi v Georgio je sčasoma vstopil v politiko, najprej v kongres te zvezne države. Takrat je bilo tam vroče vprašanje rasne segregacije in Carter je v javnosti okoli tega vprašanja iskal srednjo pot, kar mu je pomagalo do guvernerskega položaja leta 1971. Takoj po zmagi pa je izjavil, da je z rasno segregacijo konec. Sledil je naskok na predsedniški položaj leta 1976, ki se je končal s presenetljivo zmago, saj je bil širši ameriški javnosti sprva nepoznan.

Egyptian President Anwar Sadat, left, U.S. President Jimmy Carter, center, and Israeli Prime Minister Menachem Begin clasp hands on the north lawn of the White House after signing the peace treaty between Egypt and Israel on March 26, 1979. Sadat and Begin were awarded the Nobel Peace Prize for accomplishing peace negotiations in 1978. The rest of the Arab world shunned Sadat, condemning his initiative for peace. President Carter was pivotol for the two leaders to meet at Camp David and as a result, peace began between Arabs and Jews. (AP Photo/ Bob Daugherty)

Egiptovski predsednik Anvar Sadat, levo, Carter v sredini izraelski premier Menahem Begin ob podpisu mirovne pogodbe v Camp Davidu 26. marca 1979. Foto: AP

Obisk pri Karadžiću

Po koncu predsedovanja je ostal zelo aktiven na mednarodnem odru, iskal rešitve za mednarodne konflikte in promoviral demokracijo, človekove pravice in razvoj preko svoje nevladne organizacije Carter Center. Za to je leta 2002 dobil Nobelovo nagrado za mir, potem ko ga je Nobelov odbor izpustil iz nagrade leta 1978, ki sta jo za mirovne sporazume iz Camp Davida dobila voditelja Izraela in Egipta. Bil je najvidnejši predstavnik nevladne krščanske organizacije Habitat for Humanity, ki rešuje stanovanjsko problematiko ljudi po svetu. In napisal je vrsto knjig.

Redno se je oglašal ob perečih mednarodnih temah. Konec leta 1994 sta s soprogo na povabilo voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića in ob soglasju vlade Billa Clintona obiskala BiH ter dosegla dogovor o štirimesečni prekinitvi ognja, ki pa ni zdržal dolgo. Ob zračnih napadih zveze Nato na ZR Jugoslavijo leta 1999 se je zavzel za posredovanje kopenske vojske, rekoč da bi to prineslo manj trpljenja. Bil je oster kritik ameriškega napada na Irak leta 2003 in zapora na Guantanamu.

FILE - President Jimmy Carter prepares to make a national television address from the Oval Office at the White House, April 25, 1980, in Washington, on the failed mission to rescue the Iran hostages. (AP Photo, File)

immy Carter je ZDA vodil v letih 1977-1981. Foto: AP

Izraelsko politiko do Palestincev je v knjigi leta 2006 opredelil kot podobno apartheidu. Nekajkrat je bil v vlogi posrednika v Severni Koreji. Leta 2019 je v pogovoru na inštitutu Aspen ZDA označil za »najbolj vojskovalno državo na svetu«, bil pa je eden redkih ameriških predsednikov, pod katerim ZDA niso bile nobene vojne. Ostro je obsodil rusko invazijo na Ukrajino, rekoč da gre za »nepravičen napad, ki ogroža Evropo in ves svet«.

Že pred leti je za televizijo C-SPAN dejal, da želi biti pokopan pred svojim domom v mestu Plains v Georgiji, kjer se je tudi rodil – kot prvi ameriški predsednik v bolnišnici. Takrat je tudi povedal, da so že pripravljeni načrti za njegov pogreb v Washingtonu in da bo za kratek čas ležal v Atlanti. 

Priporočamo