Ozadje množičnega napada tudi dan potem še ni razjasnjeno. Kroži več teorij, vsem pa je skupno, za njim stoji izraelska obveščevalna služba Mosad. Njeni agenti naj bi že pred meseci v več tisoč pozivnikov, ki jih je naročil Hezbolah, namestili majhno količino eksploziva in jih tako spremenili v granate.

Po trditvah Reutersovih virov je skupno število tako prirejenih napravic 5.000, po licenci tajvanskega Gold Apolla pa so jih izdelali v podjetju BAC v Budimpešti. V Libanon so jih dostavili spomladi.

This photo shows a house where a Hungarian company that allegedly manufactured pagers that exploded in Lebanon and Syria, is headquartered in Budapest Wednesday, Sept. 18, 2024. (AP Photo/Denes Erdos)

Hiša v Budimpešti, kjer ima sedež podjetje, ki naj bi izdelalo smrtonosne pozivnike. Foto: AP

Kdo stoji za madžarskim podjetjem BAC?

Kot pišejo tamkajšnji mediji, je lastnica podjetja BAC Consulting iz Budimpešte, ki naj bi proizvedlo smrtonosne pozivnike, 49-letna Cristiana Bársony-Arcidiacono. Na njenem profilu na LinkedInu je zapisano, da je doktorirala iz fizike na University College London, nato pa je študirala na London University of Economics ter v Londonu opravila podiplomski študij. Delala naj bi tudi za Evropsko komisijo, UNESCO, Organizacijo Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo ter Mednarodno agencijo za atomsko energijo.

Cristiana Bársony-Arcidiacono, lastnica podjetja BAC iz Budimpešte. Vir: LinkedIn

Cristiana Bársony-Arcidiacono, lastnica podjetja BAC iz Budimpešte. Vir: LinkedIn

BAC Consulting vodi od leta 2019. Spletna stran podjetja ne deluje.

Podjetje ima po poročanju madžarskih medijev 7.840 evrov osnovnega kapitala, kažejo podatki, leta 2022 je imelo prihodke v višini 725.768 dolarjev, leta 2023 pa 593.972 dolarjev, piše ABC News. Reuters piše, da na naslovu, kjer je registriran sedež podjetja, fizično ne dela nihče.

Iz tajvanskega podjetja so za Sky News povedali da so z družbo BAC res sklenili sodelovanje o licenčni proizvodnji, da pa za oblikovanje in proizvodnjo izdelkov v celoti skrbi madžarska družba.

Hsu Ching-kuang, chairman of Apollo Gold, talks about the Taiwan company's communication products at the headquarters in New Taipei City, Taiwan Wednesday, Sept. 18, 2024. (AP Photo/Johnson Lai)

Hsu Čing-kuang, direktor podjetja Apollo Gold, pravi, da s proizvodnjo pozivnikov nima ničesar. Foto: AP

Kako so se eksplozivne naprave sprožile?

V pozivnike naj bi torej nekje med proizvodnim procesom ali prevozom namestili eksploziv: po nekaterih podatkih tri grame, izraelski mediji pa poročajo o kar 20 gramih pentaeritritola tetranitrata. Pustili so, da so pripadniki Hezbolaha eksplozivne napravice uporabljali več mesecev.

Ne predstavniki podjetja BAC ne uradni Izrael se na obtožbe iz Libanona še niso odzvali.

Keren Elazari, heker in strokovnjak za varnost na Univerzi v Tel Avivu, je za Sky News povedal, da napravic, ki bi imele tako uničujočo moč, na daljavo ni mogoče prirediti. »Verjetno so morali eksploziv namestiti fizično.«

A police officer inspects a car in which a hand-held pager exploded, in Beirut, Lebanon, Tuesday, Sept. 17, 2024. (AP Photo/Hussein Malla)

Posledice eksplozije. Foto: AP

Strokovnjak za razminiranje in nekdanji častnik britanske vojske Chris Hunter pa ne pušča dvoma, da je eksplozije povzročilo razstrelivo: »Podobno metodo z mobilnimi napravami smo že videli,« je spomnil na atentat na Hamasovega pripadnika Jahja Ajaša pred okoli 30 leti, ki so mu eksploziv namestili v mobilni telefon.

Tudi zato naj bi Hezbolahovi borci uporabljali pozivnike; zaradi zastarele tehnologije jih je namreč teže izslediti in prirediti v morilske naprave.

Priporočamo