Državna radiotelevizija Vanuatu VBTC je posnela posnetke vozil, zmečkanih pod porušeno stavbo na ulici, sicer polni trgovin. Poročali so tudi, da je ena oseba v porušeni stavbi tudi ujeta. "Policija je sporočila, da je najmanj ena oseba v potresu tudi umrla, več ranjenih ljudi pa so prepeljali v bolnišnico," je za Reuters povedal tamkajšnji novinar Dan McGarry. "To je bil najhujši potres, kar sem jih doživel v 21 letih življenja na Vanuatuju in na drugih pacifiških otokih. Doživel sem veliko velikih potresov, takega še nikoli," je dejal.
CCTV footage of 7.4 Earthquake in Port Vila, Vanuatu
— Disasters Daily (@DisastersAndI) December 17, 2024
December 17, 2024 #earthquake #Vanuatu #terremoto #sismo pic.twitter.com/0MJWyhepga
Cesto, ki povezuje Port Vilo z mednarodnim ladijskim terminalom, so zasuli zemeljski plazovi. Posnetki na družbenih omrežjih so pokazali poškodovana okna in podrte betonske stebre na stavbi, v kateri so tuja veleposlaništva, med drugim ZDA, Velike Britanije, Francije in Nove Zelandije. Tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v Papui Novi Gvineji je dejal, da je njihovo veleposlaništvo v Port Vili utrpelo precejšnjo škodo in je do nadaljnjega zaprto. Po vsej državi je prišlo tudi do izpadov komunikacij in električnih povezav.
Ameriški geološki inštitut je sporočil, da je bil potres na globini deset kilometrov, po začetnem potresu pa je otok streslo še pol ducata popotresnih sunkov. Več jih je bilo dovolj močnih, da so jih čutili v Port Vili, je dejal McGarry. "Eden izmed popotresnih sunkov je bil res močan, a noben ni bil takšen kot prvi sunek," je še dejal.
Sistem za opozarjanje pred cunamijem je sicer za Vanuatu prav tako izdal opozorilo, vendar ga je kasneje preklical. Tudi oblasti v ZDA, Avstraliji in Novi Zelandiji so sporočile, da za njihova ozemlja ni nevarnosti cunamija.