Ukrajina naj bi, vsaj sprva, rakete ATACMS uporabila za napade v ruski regiji Kursk. Tam je avgusta presenetljivo zavzela 1250 kvadratnih kilometrov ozemlja, del pa ga je potem spet zavzela ruska vojska. Rusija zdaj tam načrtuje protiofenzivo in je zbrala 50.000 vojakov, med njimi severnokorejske. Mogoče je tudi, da bi ameriške rakete uporabili za napad na strateške objekte, kot je Kerški most, ki povezuje zasedeni polotok Krim z ruskim ozemljem.

2M80B6M ATACMS - Army Tactical Missile - being fired from an M270 Multiple Launch Rocket System. Photo: USArmy

Ukrajina naj bi rakete ATACMS uporabila za napade v ruski regiji Kursk. Foto: ameriška vojska

Po skoraj splošnem mnenju poznavalcev sama uporaba ameriških raket globlje na ruskem ozemlju ne more odločilno vplivati na potek vojne v Ukrajini. Lahko pa zelo oteži rusko vojaško logistiko, saj bodo morali računati z možnostjo takšnih napadov v pasu precej stran od meje, kjer doslej niso bili mogoči oziroma je Ukrajina poskušala napadati z neprimerno manj zmogljivimi brezpilotnimi letalniki.

A M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) takes part in a military exercise near Liepaja, Latvia September 26, 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Sistem HIMARS. Foto: Reuters

Pričakovati je, da bosta tudi Velika Britanija in Francija zdaj dovolili Ukrajini takšno uporabo svojih raket Storm Shadow oziroma Scalp, za kar je potrebno soglasje Washingtona, ker vsebujejo ameriške komponente. Pred meseci so že prišla poročila, da je Velika Britanija takšno dovoljenje Ukrajini dala, kar so na Downing Streetu 10 potem zanikali. Storm Shadow oziroma Scalp je raketa skupne britansko-francoske izdelave (vsaka država ji je dala svoje ime) z dosegom 550 kilometrov in 450 kilogramsko bojno konico. Za razliko od ATACMS jo v zrak ponese letalo, s katerega jo izstrelijo.

Nemški kancler Olaf Scholz je po drugi strani v preteklosti jasno povedal, da Ukrajini ne misli poslati nemških raket dolgega dosega tipa Taurus z dosegom 500 kilometrov in bojno konico s 480 kilogrami eksploziva. Tudi Taurus je zračno izstreljena raketa, torej z letala, ima veliko prodorno moč in je namenjena tudi uničevanju podzemnih bunkerjev. Ima mehanizme za izogibanje sestrelitvi in elektronskemu motenju. V zdaj manjšinski koaliciji sicer ni enotnega pogleda o tem vprašanju, saj je predsednik Zelenih Robert Habeck dejal, da bi Ukrajini rakete poslal, Bidnovo odločitev pa je pozdravila zunanja ministrica Annalena Baerbock.

Priporočamo