Nova nemška vlada pod vodstvom kanclerja Friedricha Merza (CDU) pripravlja eno najpomembnejših sprememb migrantske politike v zadnjem desetletju. Že to sredo, 7. maja, naj bi, kot poročajo mediji, začel veljati odlok, ki predvideva takojšnje zavračanje migrantov na vseh nemških zunanjih mejah, kar predstavlja oster odmik od pristopa, ki ga je zagovarjala nekdanja kanclerka Angela Merkel.
Izvajanje nove uredbe naj bi nadzoroval minister za notranje zadeve Alexander Dobrindt (CSU), ki naj bi zvezni policiji izdal ustrezna navodila. Policistov naj bi bilo poslej na mejah še več.
Cilj je okrepiti nadzor na mejah in znatno povečati število zavrnjenih oseb, ki poskušajo vstopiti v državo brez ustreznih dokumentov.
Konec odprte meje
V izjavi za nemški časnik Bild je Dobrindt poudaril, da so varnostne sile v stanju visoke pripravljenosti. »Na tisoče zveznih in deželnih policistov je že več dni v pripravljenosti, da po 3533 dneh končajo politiko odprtih meja,« je dejal, s čimer se je neposredno nanašal na obdobje vladavine Angele Merkel, ki se je začelo s migrantsko krizo leta 2015.
Nemška policija pričakuje, da bo napoved o skorajšnji uveljavitvi strožjih ukrepov sprožila porast poskusov nezakonitih prehodov meje in povečala aktivnost tihotapcev ljudi, ki bodo skušali izkoristiti zadnje dni pred zaostritvijo.
Premik v desno
Odločitev sledi večmesečnemu obdobju začasnih notranjih mejnih kontrol, ki jih je Nemčija uvedla 16. septembra 2024. Po nekaterih ocenah je bilo v obdobju od uvedbe teh kontrol do konca aprila 2025 preprečenih več kot 33.000 vstopov.
Nova uredba kanclerja Merza signalizira odločen premik v desno pri upravljanju migracij, kar je bila tudi ena ključnih točk njegove predvolilne kampanje in dolgoletnih prizadevanj znotraj konservativnega bloka.