Francija je po še eni noči nemirov, ki so sledile torkovemu policijskemu uboju najstnika severnoafriških korenin pri prometni kontroli v Nanterru, poskušala doumeti, v kakšne vode je zaplula peta francoska republika. Čeprav je predsednik Emmanuel Macron pozival k umiritvi razmer, vendarle ni bilo jasno, ali bodo mladi v pariških predmestjih in drugih francoskih mestih tretjo noč po uboju Nahela M. sledili pozivom francoskega predsednika.

Dodaten element, ki bi lahko prispeval k morebitni umiritvi razmer je predstavljalo dejstvo, da je bila proti policistu, ki je zagrešil uboj najstnika, vložena obtožnica zaradi samovoljnega uboja. Toda napetosti v delih francoske družbe so bile še naprej na vrelišču. Policija in notranje ministrstvo nista hotela tvegati, da bi jih morebiten vandalizem še enkrat ujel nepripravljene. Kar 40.000 dodatnih policistov je zvečer bdelo nad varnostnimi razmerami, od tega jih je v pariško regijo dodatno bilo napotenih 5000. V pripravljenosti so se nahajale tudi policijski specialci.

S solzivcem razgnana spominska povorka

Razlogov za skrb je bilo na pretek. 180 aretiranih razgrednikov, ki so v Nanterrju, drugih pariških predmestjih, v Lilleu, Mons-en-Baroeulu in Toulouseu zažigali in prevračali avtomobile, uničevali javna poslopja in šole ter se spopadali s policijo, so bili za oblasti opomin, da se lahko več mesecev trajajoči izgredi izpred osemnajstih let ponovijo. Prizori noči na četrtek so bile podobne vojnim območjem. Razgrajaška mladina je med uničevanjem avtomobilov in poslopij napadala tudi ambulantna vozila, ki so prišla pomagati ranjencem.

Veliki socialni razkorak in občutek ogroženosti od policije – ta je pri kontrolah od leta 2017 ubila večinoma osebe s severnoafriškim in bližnjevzhodnim ozadjem –, se je v divjaškem razdejanju razlilo čez francoske ulice. 170 policistov je bilo ranjenih, od tega naj bi enega skoraj zažgali. 17-letni Nahel z alžirskimi koreninami, ki ga je vzgajala mati samohranilka, in se je učil za električarja, je postal simbolna žrtev sistemskega rasizma znotraj francoske policije, na kar so civilnodružbena gibanja sicer opozarjala že vrsto let.

»Pravica za Nahela,« so se glasili plakati in napisi na majicah, s katerimi je vsaj 6000 protestnikov danes popoldne preplavilo Nanterr, kjer je bil ubit najstnik. Le nekaj ur zatem, ko so proti policistu vložili obtožnico zaradi neupravičene uporabe orožja in samovoljnega uboja, je njegova mati Mounia vodila protestniško-žalno povorko. Več tisoč ljudi ji je sledilo in občasno vpilo gesla »Nikoli več!« in »Pravica za Nahela!«, nekateri so nosili tudi plakate s pomenljivo vsebino: »Koliko Nahelov ni bilo posnetih?« Med protestnim shodom je prišlo tudi do manjših spopadov dela demonstrantov s policijo, ki je nato uporabila solzivec in razgnala celotno protestniško povorko z Nahelovimi sorodniki vred.

Izredne razmere izključujejo

Francoski politični vrh je poskušal miriti in obvladati naraščajočo krizo. Predsednik Macron je sestankoval na izrednem zasedanju vlade, policija pa je napovedala okrepitve 40.000 policistov. »Odziv države mora biti izjemno odločen,« je dejal notranji minister Gerald Darmanin, ki pa je podobno kot premierka Elisabeth Borne izključeval razglasitev izrednih razmer. »Pravica je tista, ki lahko ugotovi resnico in pomiri jezo. Pozivam k pomiritvi in miru. Uničevanje lastne soseske, napadi na objekte - mestne hiše, šole, javni prevoz - ne bodo rešili ničesar. Danes preiskava napreduje, pravosodje opravlja svoje delo. Naj mirno nadaljuje,« je pozivala izgrednike k umiritvi razmer.

Te je pred osemnajstimi leti moral razglasiti takratni predsednik Jacques Chirac, potem ko enaindvajset dni ni prišlo do pomiritve izgredov zaradi dveh ubitih mladeničev, ki sta pred policisti splezala na transformator in bila ubita od elektrke. Čeprav se današnji najstniki teh izgredov ne morejo spomniti, saj se sploh še niso rodili, so nekateri, ki so jih pred mikrofone dobili francoski mediji, menili, da bodo tokratne noči še hujše kot tiste leta 2005. 

Priporočamo