»Od prvega dne vojne EU stoji ob strani Ukrajini. Od prvega dne svojega mandata ponovno potrjujemo neomajno podporo Ukrajincem,« je ob prihodu v ukrajinsko prestolnico na družbenem omrežju X zapisal novi predsednik Evropskega sveta.
Dodal je, da je ponosen, da je v Kijevu z novo visoko zunanjepolitično predstavnico unije Kallas in novo evropsko komisarko za širitev Kos.
»Na prvem obisku od prevzema položaja je moje sporočilo jasno: Evropska unija želi, da Ukrajina zmaga v tej vojni. Za to bomo storili vse, kar je treba,« je medtem zapisala Kallas.
Kos pa je sporočila, da lahko Ukrajina računa na neomajno in močno podporo Evrope na njeni poti do svobode, miru in evropske prihodnosti.
Kot so pojasnili viri pri EU, se bodo visoki predstavniki EU v Kijevu med drugim sestali z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, s katerim bodo govorili o ruski agresiji in o tem, kako okrepiti podporo EU ukrajinski samoobrambi. Srečali se bodo tudi s člani ukrajinske vlade in parlamenta ter predstavniki ukrajinske civilne družbe.
Z Zelenskim se bodo sestali, potem ko je ta v petek zvezo Nato pozval k zaščiti delov Ukrajine, ki so pod nadzorom Kijeva, da bi dosegli ustavitev najintenzivnejših spopadov. Dele, ki jih je zasedla Rusija, bi nato lahko poskusili dobiti nazaj s pogajanji, je dodal.
Kallas je v pogovoru z bruseljskimi dopisniki tujih tiskovnih agencij in medijev, ki trojico visokih predstavnikov EU spremljajo na obisku v ukrajinski prestolnici, dejala, da je članstvo v Natu najmočnejše varnostno jamstvo.
»Zagotovo moramo razpravljati o tem - kako lahko zagotovimo mir in ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu preprečimo napredovanje, če se Ukrajina odloči, da bo nekje potegnila črto,« je povedala.
Po navedbah diplomatov pri Natu je sicer malo verjetno, da bi zavezništvo Ukrajino kmalu povabilo k članstvu, saj so številne članice zadržane do tega.
Nova visoka zunanjepolitična predstavnica unije je medtem glede možnosti, da bi evropske države v Ukrajino poslale vojake za podporo pri uveljavljanju prekinitve ognja, dejala, da EU ne sme ničesar izključiti.
Spregovorila je tudi o bojazni pred tem, da bi novi predsednik ZDA Donald Trump umaknil ameriško podporo Kijevu. »Ruska zmaga bi okrepila tudi njene zaveznice Kitajsko, Severno Korejo in Iran,« je povedala. Zato se morajo ZDA, če se bojijo Kitajske, bati tudi Rusije. V Washingtonu namreč kot največjo varnostno grožnjo vidijo Kitajsko.
Costa, Kallas in Kos z obiskom Ukrajine obeležujejo prvi dan mandata. Nekdanji portugalski premier iz vrst socialistov Costa začenja 2,5-letni mandat na čelu Evropskega sveta, nova Evropska komisija s predsednico Ursulo von der Leyen, v kateri sta tudi Kallas in Kos, pa petletnega. Nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos bo kot evropska komisarka za širitev v sodelovanju z novo visoko zunanjepolitično predstavnico bdela tudi nad pomočjo Ukrajini.