Eno objavljenih imen je bil Ludolf Baas, odporniški borec, ki si je na telo prilepil mikrofilm, na katerem so bila dokumentirana nacistična grozodejstva, in ga med vojno pretihotapil čez sovražnikovo mejo, da bi lahko kasneje razkrili grozote, ki so se dogajale. "Ko sem na seznamu videl očetovo ime, sem bil šokiran," je povedal njegov sin Peter Baas za Associated Press (AP). Spraševal se je, ali je zapuščina njegovega očeta laž. Boji se, da se bo ena najgrših stigm nizozemske družbe, torej kolaboracije z Nemci med drugo vojno, prilepila tudi nanj.

Kontroverzna tema, zavita v tančico skrivnosti

Nacistično sodelovanje je namreč zelo kontroverzna tema na Nizozemskem kot tudi v večjem delu Evrope ter je pogosto zavita v tančico družinskih skrivnosti. Pred vojno je Nizozemska veljala za varno zatočišče za preganjane skupine. Številne judovske družine, kot denimo družina slavne pisateljice dnevnika Anne Frank, so v tridesetih letih 20. stoletja tja pobegnile iz Nemčije. To se je spremenilo, ko so se Nizozemci leta 1940 predali Nemcem. Vojno je preživelo le 27 % nizozemskega judovskega prebivalstva, kar je bistveno manj od stopnje preživetja judov v Franciji in Belgiji, kolaboracija pa je olajšala preganjanje.

FILE - A sheet of pictures of Anne Frank is displayed in Amsterdam, Netherlands, Oct. 4, 2024. (AP Photo/Peter Dejong, File)

Pred drugo svetovno vojno je Nizozemska veljala za varno zatočišče. Številne judovske družine, kot denimo družina slavne pisateljice dnevnika Anne Frank (na fotografijah), so tja pobegnile iz Nemčije. To se je spremenilo, ko so se Nizozemci leta 1940 predali Nemcem. Foto: AP

Nemiri in ustrahovanje

"Objava seznama 425 tisoč imen je povzročila velik nemir v družbi," so dejali na Inštitutu za študije vojne, holokavsta in genocida NIOD. Raziskovalna organizacija, ustanovljena nekaj dni po osvoboditvi Nizozemske, je pozvala vlado, naj posreduje. "Že zdaj lahko zaznamo ustrahovanje," pravi zgodovinarka holokavsta Aline Pennewaard. Za primer je dala objave na družbenih omrežjih, v katerih so nizozemske politike razglasili za naciste zgolj zato, ker imajo skupen priimek z nekom na seznamu.

Dosjeji poslej na voljo le fizično

Prvotno je državni arhiv želel objaviti veliko več kot le imena osumljencev. Organizacija si je prizadevala za digitalizacijo in objavo vseh 30 milijonov strani gradiva, od zapisov tajne policije do izjav prič. Tik pred božičem pa je po uradnem opozorilu nizozemskega varuha zasebnosti, da bi objava zapisov kršila pravila EU o zasebnosti, posredoval nizozemski minister za izobraževanje Eppo Bruins. Zdaj so tako na spletu na voljo le imena in ob njih ustrezne številke dosjejev. Te lahko zainteresirani dobijo na vpogled le fizično v arhivu.

An archivist opens a sliding file cabinet where documents, some regarding WWII collaboration, are stored at the NIOD Institute for War, Holocaust and Genocide Studies in Amsterdam, Netherlands, Friday, Jan. 10, 2025. (AP Photo/Aleks Furtula)

Po posredovanju varuha zasebnosti so na spletu na voljo le imena nacističnih sodelavcev in ustrezne številke datotek. Dosjeje lahko zainteresirani dobijo na vpogled le fizično. Foto: AP

Termini za vpoglede se zapolnijo v nekaj minutah

Dosje svojega očeta je tako pridobil tudi Baas. Po zapisih se je njegov oče, ko je bil star 19 let, pridružil organizaciji, ki se je kasneje združila z nizozemsko nacistično stranko, zaradi tega članstva pa so ga preiskovali. "Slaba izbira 19-letnika, ki se je popolnoma obrnila, ko je postal aktiven član odpora," je dejal. Kljub težjemu dostopu do arhiva se prošnje za vpoglede kar vrstijo."Zanimanje je neverjetno," je za AP povedal Werner Zonderop, ki dela v arhivu. Mesta v čitalnici so zasedena do konca februarja. Vsak dan se novi termini odprejo ob polnoči in se zapolnijo v nekaj minutah. 

Priporočamo