Zlati rt se razteza proti jugu v Hvarski kanal, vodni del Jadranskega morja med otokoma Brač in Hvar, kjer se nahajajo močni vodni tokovi, zaradi katerih je Zlatni rt nastal, in povzročajo njegovo bolj ali manj stalno premikanje. Ker pa naj bi bilo to premikanje v zadnjem času preveč intenzivno, so domačini za ta pojav okrivili turiste.
Najprej postavitev označenih con za zasidranje
»Rt se spreminja, ko piha veter. Ko pride nevihta, se ta obrne čisto na vzhod, in se tam upogne,« je za hrvaško Novo TV povedala obiskovalka plaže Ana Rašperger. »Naredil nam je tudi bazen. Ob tem je prinesel še kamenčke za srečo in razne školjke. Tukaj radi poležavamo in uživamo,« je za omenjeno televizijo povedala druga gostja na rtu Blaženka Franić.
Vendar s to razlago domačini niso zadovoljni. Sprožili so peticijo, ki naj bi v poletnih mesecih ustavila veliko število sidranj tik ob obali. »Obstajajo študije, prav tako delamo nove, iz katerih je že razvidno, da so poleg naravnih pojavov za velik del gibanja rta pravzaprav krivi katamarani, gliserji, skratka, promet na vodi. Torej je kriv turizem,« je sklenil domačin in pobudnik zaščite rta Ivica Jakšić. Na spletu so domačini objavili peticijo Rešimo Zlati rt, ob kateri so izpostavili, da fotografije plaže jasno kažejo, kako je plaža v zadnjih nekaj letih popolnoma spremenila znamenito obliko, ki je zaščitni znak mesta Bol.
V peticiji so zapisali, da je do spreminjanja plaže privedlo več dejavnikov. Eden od njih naj bi bil poleg podnebnih sprememb tudi zasidranje velikega števila plovil v neposredni bližini plaže. Kot so pojasnili, se zaradi njih spreminja morsko dno, to pa ima neposreden vpliv na strukturo in prepoznaven videz plaže.
»Zlati rt ni več to, kar je bil, in če ne bomo takoj ukrepali, lahko za vedno izgubimo ta naravni zaklad. Še posebno pomembno je, da ta problem resno vzamejo občani Bola, za katere je turizem glavni vir dohodka, saj ohranjanje Zlatega rta neposredno vpliva na prihodnost lokalne skupnosti in njihovo ekonomsko preživetje,« so opozorili.
Ob tem so izpostavili več zahtev. Med njimi so postavitev označenih con za zasidranje, ki bi bile bolj oddaljene od plaže, strožja pravila za zasidranje za vsa plovila v bližini plaže ter jasne kazni za kršitelje.
Glede na študijo Splitsko-dalmatinske županije so strokovnjaki že izdali priporočila, da se Zlati rt izpusti iz območja sidrišča, saj njegova celina sodi pod zavarovano območje. »Že po koncu vojne in še prej smo začeli razmišljati o tem, kaj dobrega lahko naredimo za Hrvaško. In vesel sem, da smo na Bolu končno prišli do tega zaključka,« je bil zadovoljen Jakšić.
Županja: »Vzrok so podnebne spremembe«
Županja občine Bol Katarina Marčić pa poudarja, da se spremembe pri obliki Zlatega rta dogajajo že nekaj časa in da so na to skoraj izključno vplivale podnebne spremembe. »Res je, zadnja leta se izgublja značilna simetrija rta in kar rtu daje njegovo unikatnost. Kar je čisto normalno,« je dejala Marčićeva.
»Spremembe se dogajajo, lahko so kratkoročne ali pa je nekaj, kar se je dogajalo že prej. Skrb vzbujajoče je le, če se bo to dogajalo še naprej. Laično mnenje je, da se to zgodi zaradi spremembe mikroklime, predvsem vetra in pogostosti močnejših vetrov. Pozimi pa so vetrovi šibkejši, ni močnih južnih vetrov, ki bi obračali material na zahodno stran, zato tudi nastajata značilni poletna in zimska oblika,« je za Jutarnji list pojasnila županja in poudarila, da ne verjame, da gre izključno za vpliv človeškega dejavnika, kot poudarjajo podpisniki peticije.