Ukrajina je kritizirala prisotnost generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa na vrhu BRICS v ruskem Kazanu. Sicer je ob rokovanju z Vladimirjem Putinom ponovil svoje stališče, da je ruska agresija v Ukrajini »kršenje mednarodnega prava«. Putin zaradi vrha BRICS ni več videti kot malopridnež, ki so ga v svetu izobčili, ker je kršil listino ZN. V svetu in doma se lahko pohvali, da se je vrha udeležilo – največkrat s svojimi voditelji – 36 držav, ki imajo polovico svetovnega prebivalstva. Kot češnja na torti pa tudi generalni sekretar ZN. Guterresovo rokovanje s Putinom je tudi relativiziralo tiralico haaškega mednarodnega kazenskega sodišča, ki je razpisana za Putinom zaradi vojne v Ukrajini.
Da je Guterres prišel v Kazan morda bolj zaradi vojn na Bližnjem vzhodu in v Sudanu, ne pa toliko zaradi Ukrajine, je toliko bolj verjetno zaradi znanih Putinovih apetitov po ukrajinskem ozemlju. Tako je tudi na vrhu BRICS izjavil, da je treba na morebitnih pogajanjih o miru »izhajati iz realnosti terena«, torej iz tega, da Rusija obvladuje petino ukrajinskega ozemlja. Ruska vojska pa še naprej počasi napreduje, česar je kriv tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki ne mobilizira mlajših od 25 let. Gospodar Kremlja je v Kazanu tudi pozdravil Trumpovo »iskreno željo« po koncu vojne v Ukrajini.
Severni Korejci že v Kursku
Putin pa je zadnje dni poskrbel za novo zaostrovanje vojne v Ukrajini. Okoli 3000 severnokorejskih vojakov je namreč prišlo v Rusijo na urjenje, očitno z namenom, da jih Putin uporabi kot topovsko hrano proti ukrajinski vojski. Do decembra bi se njihovo število povečalo na 10.000 ali 12.000 in prihodnje leto morda še bolj. Verjetno gre za zelo dobro izurjene in fanatične specialce. Po trditvah ukrajinskih obveščevalcev so že v ruski regiji Kursk. Tam so ukrajinski vojaki avgusta nepričakovano zasedli 900 kvadratnih kilometrov, zdaj se branijo še na 650. Putinu pa zdaj za ofenzivo v svoji regiji Kursk ne bo treba oslabiti pritiska na ukrajinsko vojsko v Donbasu.
Posredovanje vojakov tujih držav je doslej veljalo za nekaj nesprejemljivega, kar je prišlo do izraza februarja, ko je francoski predsednik Emmanuel Macron samo omenil to možnost. Sicer ruska vojska, kot trdi profesor iz Leedsa Aidan Foster Carter, uporablja v bojih že nekaj časa več tisoč Nepalcev in jim kot posameznikom plačuje 2000 dolarjev (1800 evrov) na mesec, a pri tem ni šlo za sporazum z državo Nepal.
Kaj bo dobil Pjongjang?
Zahod se zdaj sprašuje, kaj bo Severna Koreja dobila kot plačilo. Zelo verjetno tehnologijo za izdelavo jedrskega orožja, kar bi bila slaba novica za ves svet. Predvsem zaradi te možnosti so v Južni Koreji zelo zaskrbljeni zaradi napotitve več tisoč severnokorejskih specialcev v Rusijo. Pravzaprav ni znano, kaj je Pjongjang dobil od Kremlja za več milijonov granat in okoli 1600 balističnih raket. Z obojim je v zadnjem letu Severna Koreja odločilno pomagala Putinu.
Ob četrtkovi ratifikaciji obrambnega sporazuma med državama v ruski dumi Putin novinarjem ni eksplicitno potrdil, da bodo severnokorejski vojaki pomagali ruski vojski: »Ali jih uporabljamo ali ne, kje, kako, ali jih bomo urili, vse to je naša stvar.«