Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes slednjič le sedel na zatožno klop zaradi očitkov korupcije. Obtožnica zaradi korupcije, goljufije in kršitve zaupanja je bila proti njemu vložena že leta 2019. Skupaj gre za tri kazenske zadeve, v katerih naj bi premier za oblikovanje lepše medijske podobe o sebi ali za darila nudil protiusluge. Netanjahu vse očitke zavrača. Izrekel se je za nedolžnega. Sodba se ne pričakuje kmalu. Edina izjema bi lahko bila, če bi se Netanjahu dogovoril o priznanju krivde. A je to malo verjetno. Če bo obsojen za krivega, mu grozi večletna zaporna kazen. Za podkupovanje do deset let zapora, za prevaro in kršitev zaupanja pa po tri leta. Tudi če bi bil obsojen, izraelska zakonodaja ne predvideva, da bi moral odstopiti, na sodbo pa se lahko pritoži.
Netanjahujev zagovor
Sodni postopek je za Netanjahuja hud udarec za njegovo politično podobo na notranjepolitičnem parketu, morda večji kot iskalni nalog Mednarodnega kazenskega sodišča zaradi obtožb zločinov proti človečnosti. Medtem ko se je izraelska politika enotno postavila za Netanjahuja z obsodbo kazenskega pregona ICC, kaj takega premier pri očitkih o korupciji ne more pričakovati. Primeru kažejo namreč na njegove rabote, kar utegne imeti večje notranjepolitične posledice kot obtožba ICC.
»Osem let sem čakal na ta trenutek, da povem resnico,« je Netanjahu na sodišču. Ostro je kritiziral čas začetka sojenja, omenjajoč okoliščine, v katerih se nahaja država: »Vendar sem tudi predsednik vlade ... Državo vodim skozi vojno na sedmih frontah. In mislim, da je to dvoje mogoče opravljati vzporedno.« Poskušal se je vzpostavljati kot državnik z odgovornostjo. Prepričan je, da se mu ne bi sodilo, če bi sledil »levičarskim« vzorcem delovanja. »Dejali so mi, naj ustanovim palestinsko državo in jim dam polovico Jeruzalema. Ker sem to zavrnil, so me mediji sovražili. Če bi sprejel dve državi in ignoriral grožnjo Irana ter šel nekaj korakov v levo, bi mi ploskali,« se je vzpostavljal kot žrtev politične zarote.
Netanjahujev odvetnik Amit Hadad je pred zagovorom obtoženega dejal, da je policija proti predsedniku vlade ravnala podobno kot ruski diktator Josip Stalin, ki je svojim podrejenim naročil, naj ustvarijo kazniva dejanja za pregon svojih opozicijskih predstavnikov, če ne morejo najti obstoječih kaznivih dejanj.
Kaj točno mu očitajo?
V prvi kazenski zadevi tožilci Netanjahu očitajo podkupovanje, goljufijo in kršitev zaupanja. Te obtožbe si je prislužil s tem, da naj bi telekomunikacijskemu podjetju Bezeq Telecom Israel odobril regulativne ugodnosti v vrednosti približno pol milijarde dolarjev. V zameno je po navedbah tožilstva zahteval pozitivno poročanje o sebi in svoji ženi na novičarski spletni strani, ki jo je nadzoroval nekdanji predsednik družbe Šaul Elovič.
Obtožbe goljufije in kršitve zaupanja letijo na Netanjahu tudi v drugem primeru. Z ženo naj bi neupravično prejela za dobrih 200.000 dolarjev daril. Obdarovalca sta bila hollywoodski producent Arnon Milchan in avstralski milijarder James Packer. V zameno za darila, med katerimi so bile tudi šampanjec in cigare, naj bi Netanjahu Milchanu pomagal pri njegovih poslih.
Tretji primer, zaradi katerega Netanjahu sedi na zatožni klopi in je obtožen korupcije ter kršitve zaupanja, so dogovori z Arnonom Mozesom, lastnikom časopisa Yedioth Ahronoth. Tudi pri dogovarjanju z njim je šlo za kravjo kupčijo. V zameno za boljše poročanje o njemu naj bi obljubljal takšno medijsko zakonodajo, ki bi upočasnila rast konkurenčnega časopisa.