Ruski predsednik Vladimir Putin (še) ne misli čestitati Donaldu Trumpu, saj gre za zmagovalca sovražne države, je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. »Nikar ne pozabimo, da ne govorimo o prijateljski državi, ker je tako posredno kot neposredno vpletena v vojno proti naši državi,« je opomnil. V Rusiji sicer pazljivo spremljajo podatke glede volitev, a se nanje skoraj gotovo ne bodo uradno odzvali, dokler ne bodo rezultati konkretnejši. »Aktualni predsednik bo na položaju še najmanj mesec in pol,« je še dodal.

Peskov je opozoril, da natančno poslušajo Trumpove navedbe in napovedi tako glede vojn po svetu kot širše. »Analiziramo in od blizu opazujemo vse. Zaključke si bomo ustvarili na osnovi specifičnih besed in konkretnih dejanj,« je napovedal. Po navedbah Peskova so v Kremlju že večkrat ponovili, da bi ZDA sicer lahko »omogočile končanje tega konflikta«, a gre po njegovem za državo, ki obenem razvnema konflikt. Na vprašanje, ali bo Trump užaljen, ker mu Putin ne bo čestital, je bil tiskovni predstavnik povsem direkten: »Odnosi se praktično ne morejo dodatno poslabšati. Trenutno so na najnižji točki v zgodovini.«

Netanjahu o veliki zmagi

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je zapisal: »Vaša zgodovinska vrnitev v Belo hišo ponuja nov začetek za Ameriko in močno ponovno zavezo velikemu zavezništvu med Izraelom in Ameriko. To je velika zmaga,« je sporočil. ZDA sicer veljajo za najtesnejšo zaveznico Izraela.

Trump je ob julijskem sprejemu Netanjahuja na Floridi obljubil prizadevanje za mir na Bližnjem vzhodu in odpravo antisemitizma na ameriških univerzah. Trump in Netanjahu sta imela izjemno dobre odnose vse do prejšnjih volitev, ko je bil Netanjahu med prvim tujimi voditelji, ki so Trumpovemu tekmecu, demokratu Joeju Bidnu čestital za zmago. Trump poraza nikoli ni priznal in je po Netanjahujevi čestitki Bidnu izjavil, da bi bilo bolje, če bi molčal.

 

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na platformi X Trumpu čestital za impresivno zmago in dodal, da se veseli sodelovanja z ZDA »pod odločnim Trumpovim vodstvom«, obenem pa se zanaša na nadaljnjo ameriško podporo Ukrajini. Spomnil je na svoje septembrsko srečanje s Trumpom ter dodal, da ceni njegovo načelo »doseči mir skozi moč«. »Prav to je načelo, ki lahko v praksi približa mir Ukrajini. Upam, da ga bomo skupaj udejanili,« je zapisal. Trump je v kampanji pred volitvami napovedoval, da bo nemudoma končal vojno v Ukrajini, pri čemer ni povedal, kako bi to storil.

 

Med prvimi je Trumpu čestital madžarski premier Viktor Orban, sicer njegov velik podpornik. »Največji povratek v ameriški politični zgodovini. Čestitke predsedniku Donaldu Trumpu za njegovo veliko zmago. Za svet zelo potrebna zmaga.« 

 

Francoski predsednik Emmanuel Macron je izrazil pripravljenost na sodelovanje, in sicer s spoštovanjem in ambicijami. »Za več miru in blagostanja,« je zapisal na platformi X.

Od evropskih voditeljev mu je že čestital tudi avstrijski kancler Karl Nehammer. Sporočil je, da so ZDA pomemben strateški partner Avstrije. »Veselimo se nadaljnje izgradnje in krepitve transatlantskih odnosov, da bi se lahko uspešno soočali z globalnimi izzivi.«

 

Italijanska premierka Giorgia Meloni je poudarila, da sta ZDA in Italija sestrska naroda, ki jo povezuje neomajno zavezništvo, skupne vrednote in zgodovinsko prijateljstvo. Pričakuje, da bi strateška povezanost zdaj postala še močnejša. Podobno je prizadevanje za močno transatlantsko partnerstvo napovedal tudi španski premier Pedro Sanchez.

Britanski premier Keir Starmer pa je izrazil prepričanje, da bo poseben odnos med Združenim kraljestvom in ZDA še naprej uspeval. »Kot najtesnejši zavezniki stojimo z ramo ob rami v obrambi naših skupnih vrednot, demokracije in podjetnosti," je dejal.

 

 

Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte je prepričan, da bo zavezništvo z ZDA ostalo močno. »Njegovo vodenje bo tudi tokrat ključnega pomena za ohranitev močnega zavezništva. Veselim se sodelovanja z njim, da bi z močjo Nata dosegli mir,« je sporočil. V izjavi, objavljeni na spletni strani Nata, je spomnil na številne izzive, med njimi vse bolj agresivno vedenje Rusije. Prepričan je, da lahko zaveznice s sodelovanjem odvračajo agresijo, zaščitijo našo kolektivno varnost in podpirajo naša gospodarstva.

 

 

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola so izrazili pripravljenost na sodelovanje. »EU in ZDA sta več kot le zaveznici. Veže nas resnično partnerstvo, ki povezuje 800 milijonov državljanov. Zato si prizadevajmo za močno transatlantsko agendo, ki jim bo še naprej koristila,« je zapisala von der Leyenova.

 

Da imata EU in ZDA trajno zavezništvo in zgodovinsko vez, je ob čestitki izpostavil tudi Michel in dodal, da se EU veseli nadaljevanja konstruktivnega sodelovanja. »EU bo svojo pot nadaljevala v skladu s strateško agendo kot močan, enoten, konkurenčen in suveren partner, obenem pa branila na pravilih temelječ multilateralni sistem.«

 

Trumpu je čestitala tudi Metsola. Zagotovila je, da je Evropa pripravljena na sodelovanje pri reševanju geopolitičnih izzivov brez primere in pri ohranjanju močnih transatlantskih vezi, ki temeljijo na skupnih vrednotah svobode, človekovih pravic, demokracije in odprtih trgov.

 

 

Priporočamo