Zadnje, kar so pričakovali delegati, ki so se udeležili sinoči končanega tridnevnega laburističnega letnega kongresa v Liverpoolu, je bila glasna kritika na račun vodje stranke in premierja Keira Starmerja, ki jih je po štirinajstih letih v opoziciji 4. julija na volitvah povedel na oblast. Starmer se hvali, da je njegova vlada v prvih enajstih tednih na oblasti naredila več kot konservativne vlade v prvih enajstih od štirinajstih let vladanja. Vendar pa s samohvalo ni preglasil iskreno jeznih članov stranke zaradi kopice razkritij o zastonjkarstvu.
Radodarni baron
To je najbolj povezano z dolgoletnim laburističnim in Starmerjevim osebnim največjim donatorjem, lordom Waheedom Allijem, superbogatim medijskim tajkunom azijskega rodu, nekdanjim predsednikom uprave modnega imperija Asos in politikom, ki je laburistom v zadnjih dveh desetletjih podaril več kot pol milijona funtov. Nekdanji laburistični premier Tony Blair ga je leta 1998, leto dni po prihodu na oblast, ko je imel komaj 34 let, razglasil za dosmrtnega člana lordske zbornice, za barona Allija. Postal je ne samo najmlajši, ampak tudi prvi odkrit gejevski lord v parlamentu. Vedno pa se je rad držal v ozadju.
Zdaj se o njem govori vsepovsod, ker je bil radodarni donator novega premierskega para, sira Keira in lady Victorie. Malo pred kongresom je prišlo na dan, da je Starmer vodstvu parlamenta prepozno prijavil 5000 podarjenih baronovih funtov, porabljenih za nakup ženinih oblačil. To pa je bil samo vrh ledene gore. Donacij, ki jih je sprejel Starmer, odkar je po volitvah leta 2019 postal vodja laburistov, se je nabralo za 107.145 funtov, kar so tri letne britanske povprečne plače in dvakrat več kot kateri koli drugi poslanec. Veliko podarjenega denarja je bilo za njegove obleke, 2435 funtov pa samo za očala. Med darili so bile tudi sezonska vstopnica za domače tekme Arsenala, za katerega navija že zelo dolgo, in vstopnice za koncert ameriške zvezdnice Taylor Swift v Londonu, vredne 1160 funtov. Po novem bo Starmer Arsenalove tekme lahko zaradi varnostnih razlogov sicer še vedno gledal zastonj, ne s tribun, ampak iz ene od korporacijskih lož.
Tudi nekateri drugi člani njegove vlade so sprejemali gotovino za oblačila. Na hude kritike z vseh koncev in krajev so se odzvali z zagotovitvijo, da tega ne premier ne ministri ne bodo več počeli.
Iz govora: država je prva, stranka je druga
Na samem kongresu je Starmer požel ovacije z dolgim prvim premierskim govorom, v katerem je poudaril, da je prednostna naloga njegove laburistične vlade obnoviti služenje države delovnim ljudem. Več kot enkrat je poudaril: »Država je prva, stranka je druga.« Njegovi glavni cilji so ekonomska stabilnost, državna varnost, zaščita meja, izkoreninjenje antisemitizma in stati z ramo ob ramo z Natom in Ukrajino.
Na kongresu je branil eno od prvih odločitev vlade, da ukine splošno letno denarno pomoč za ogrevanje (od 100 do 300 funtov) upokojencem, ki so jo do zdaj dobivali vsi, ne oziraje se na višino pokojnine in premoženjsko stanje. Po novem bodo morali dokazati, da jo res potrebujejo. Ravno to pa mu je na kongresu prineslo boleč prvi politični poraz. Sindikati, ki pravijo, da ne morejo razumeti, da je laburistična vlada upokojence prikrajšala za to pomoč, medtem ko superbogati ostajajo nedotakljivi, so zahtevali glasovanje o tej odločitvi vlade in jo porazili. A vlada ne popušča, glasovanje pa je bilo neobvezno.