Trgovci in potrošniki so že v nizkem startu za letošnji črni petek, ki bo 29. novembra. Zaposleni pri Amazonu se medtem pripravljajo na zaostrovanje odnosov z delodajalcem. Več tisoč Amazonovih delavcev v več kot 20 državah je pripravljenih na stavko med letošnjim črnim petkom in kiber ponedeljkom, ki mu sledi.

Stavke so predvidene v velikih mestih po ZDA, Nemčiji, Veliki Britaniji, Turčiji, Kanadi, Indiji, na Japonskem, v Braziliji in drugih državah. Koordinacijo vodi švicarska globalna zveza sindikatov UNI, kampanja pa se imenuje Make Amazon Pay (Naj Amazon plača). Z njo pozivajo Amazon, naj pošteno plača svoje delavce in spoštuje njihovo pravico do včlanitve v sindikate, plača svoj pravičen delež davkov in se zaveže k okoljski trajnosti.

»Amazonovo neusmiljeno zasledovanje dobička plačujejo delavci, okolje in demokracija,« je dejala Christy Hoffman, generalna sekretarka globalne zveze sindikatov UNI. »Bezosvo podjetje je porabilo nešteto milijonov, da bi preprečilo organiziranje delavcev, toda stavke in protesti, ki se dogajajo po vsem svetu, kažejo, da želje delavcev po pravičnosti – po sindikalnem zastopanju – ni mogoče ustaviti. Združeni smo v zahtevi, da Amazon pošteno ravna s svojimi delavci, spoštuje temeljne pravice in preneha spodkopavati sisteme, namenjene zaščiti nas vseh.«

Tiskovni predstavnik Amazona se je na očitke že odzval: »Te skupine predstavljajo različne interese in čeprav vedno poslušamo in iščemo načine za izboljšave, smo še naprej ponosni na konkurenčne plače, celovite ugodnosti in privlačno, varno delovno izkušnjo, ki jo nudimo našim ekipam.«

Amazon ob tem pravi, da je največji kupec obnovljive energije na svetu in da je bila lani vsa elektrika, ki so jo porabili, usklajena z obnovljivimi viri energije. Skupina Amazonovi zaposleni za podnebno pravičnost ne deli navdušenja podjetja. Pravijo, da so se Amazonove letne emisije ogljika od leta 2019 celo povečale za 34,5 odstotkov.

Priporočamo