Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da so v četrtek na Ukrajino izstrelili hiperzvočno balistično raketo srednjega dosega orešnik (lešnik) kot odgovor na ukrajinsko uporabo zahodnih raket v napadih na Rusijo. Dejal je, da je regionalni konflikt v Ukrajini prerasel v globalnega, zahodne države pa opozoril, da si Rusija pridržuje pravico do napada na vojaške cilje držav, ki oborožujejo Ukrajino za napade na Rusijo.

V Kremlju so danes dodali, da so prepričani, da so v ZDA razumeli sporočilo. Ukrajinski predsednik je uporabo omenjene ruske rakete označil za »jasno in resno stopnjevanje vojne in njene brutalnosti«. V OZN so uporabo rakete označili za »še en skrb zbujajoči dogodek«. Dodajamo nekaj pojasnil o ruski izstrelitvi.

Rusija je ZDA o izstrelitvi obvestila pol ure vnaprej, čeprav v Kremlju pravijo, da tega niso bili obvezani storiti.

1. Kaj so balistične rakete?

To so rakete dosega od manj kot tisoč kilometrov (taktične balistične rakete) do več kot 5500 kilometrov (medcelinske rakete), ki imajo lahko glavo z jedrskim ali konvencionalnim orožjem, navaja nevladni Center za nadzor oboroževanja in neširjenje jedrskega orožja. To so tristopenjske rakete. Na prvi stopnji motor na trdo gorivo ponese raketo v atmosfero, na drugi po koncu delovanja motorja raketa nadaljuje vzpon do najvišje točke (tudi nad 4000 kilometrov) in začne padati proti Zemlji ter doseže največjo hitrost tudi 24.000 kilometrov na uro. V tretji fazi bojne glave po ločitvi od rakete vstopijo v Zemljino atmosfero ter padejo na različne cilje, ki so lahko tudi več sto kilometrov narazen. Balistične rakete pri letu sledijo zakonom balistike (o gibanju izstreljenih teles).

2. Zakaj je uporaba ruske rakete odmevna?

Na zahodu trdijo, da gre pri uporabi takšne rakete z več med seboj neodvisnimi bojnimi glavami (MIRV) za odmik od desetletja stare hladnovojne doktrine odvračanja. »Po mojem vedenju drži, da so takšne rakete v oboroženem spopadu uporabili prvič,« je za CNN dejal direktor projekta jedrskega ozaveščanja pri Zvezi ameriških znanstvenikov Hans Kristensen. Ker bi teoretični jedrski spopad potekal (predvsem) z balističnimi raketami, se z njihovo uporabo povečuje možnost napake ali napačne ocene. Rusija je ZDA o izstrelitvi sicer obvestila pol ure vnaprej, čeprav v Kremlju pravijo, da tega niso bili obvezani storiti.

Russian servicemen drive Yars RS-24 intercontinental ballistic missile systems during the Victory Day parade, which marks the anniversary of the victory over Nazi Germany in World War Two, in Red Square in central Moscow, Russia May 9, 2019. REUTERS/Maxim Shemetov - UP1EF590N8Q46

Medcelinska raketa RS-24 jars med lansko parado v Moskvi ob obletnici konca druge svetovne vojne. Foto: Reuters

3. Kakšno raketo je Rusija izstrelila?

Putin je dejal, da so ukrajinski vojaški kompleks v mestu Dnipro ciljali z novo balistično raketo srednjega dosega (od 3500 do 5000 kilometrov) orešnik (lešnik). Šlo naj bi za hiperzvočno raketo, torej takšno, ki preseže petkratno hitrost zvoka, orešnik naj bi jo presegel za desetkrat, zato naj bi ga bilo nemogoče sestreliti. Po ruskih navedbah ima raketa domet 5000 kilometrov in bi z ruskih tal lahko dosegla vso Evropo in zahodno obalo ZDA. Rusija pravi, da rakete srednjega dosega razvija zato, ker so ZDA leta 2019 odstopile od sporazuma o prepovedi kopenskih raket srednjega dosega iz leta 1987. V Pentagonu so ocenili, da ta ruska raketa temelji na medcelinski balistični raketi RS-26 rubež. Ukrajina pa trdi, da je šlo za medcelinsko raketo tipa kedr (cedra) z osmimi bojnimi glavami.

4. Kakšne zahode rakete uporablja Ukrajina za napade v Rusiji?

Gre za ameriške rakete ATACMS ter britansko-francoske storm shadow/scalp. ATACMS so nadzvočne manevrirne rakete dosega do 300 kilometrov. Izstrelijo se s kopnega. Storm shadow/scalp so manevrirne rakete dosega do 550 kilometrov in se izstrelijo z letala. Manevrirne rakete so za razliko od balističnih podobne letalu brez pilota, poganja jih majhen reaktivni motor, letijo počasneje in imajo precej manjši domet od balističnih, ves čas leta so vodene, bojna glava pa ostane pritrjena na raketo do konca, navaja ameriška nevladna organizacija Wisconsin Project. 

Priporočamo