Kot je sporočila Fakulteta naravoslovnih znanosti v Pulju, so morskega psa opazili približno 200 metrov od obale, med počasnim plavanjem tik pod morsko gladino. Dolžina morskega psa je bila ocenjena na kar osem metrov. 

Morski pes orjak je sicer redek, a stalno prisoten v vzhodnem Jadranu. Najpogosteje ga najdemo v severnem Jadranu, kjer prevladuje ciklonsko kroženje vode in občasni dotok hranilno revnih voda iz južnega Jadrana. Orjak običajno biva v območjih bogatih z drobnimi planktonskimi organizmi, s katerimi se hrani. Raziskave kažejo, da njihovo pojavljanje ni neposredno povezano s temperaturnimi ali slanostnimi spremembami, temveč predvsem s prisotnostjo majhnih rakcev, kot je Calanus helgolandicus.

Globalni prebivalec morskih voda

Morski psi orjaki naseljujejo obalne in odprtomorske vode borealnih, toplih in zmernih morij po vsem svetu. Gre za izrazito sezonsko vrsto, ki jeseni praviloma zapusti naše kraje, pozimi pa jo le redko opazimo.

Pomemben del zgodovine morskega psa orjaka v Jadranu je tudi primerek, ki je bil ulovljen leta 1934 v bližini Kraljevice. Ta ogromni morski pes, dolg več kot osem metrov in težak preko dve toni, je danes razstavljen v Prirodoslovnem muzeju v Zagrebu. Zahvaljujoč profesorju Krunoslavu Babiću, takratnemu direktorju muzeja, je ta veličastni primerek našel svoje mesto v zgodovinski zbirki.

Opomnik na bogastvo Jadrana

Opazovanje morskega psa orjaka ob obali Medveje je še en opomnik na izjemno biotsko raznovrstnost Jadranskega morja. Kljub svoji velikosti in impresivni pojavi ta morski velikan ni nevaren ljudem, saj se hrani zgolj s planktonom. Gre za simbol bogatega morskega ekosistema, ki ga je treba varovati in ceniti.

Priporočamo