Aktualna moldavijska predsednica, proevropska Maia Sandu, je s 54,3 odstotka zmagala v drugem krogu predsedniških volitev v 2,5-milijonski Moldaviji, ki jo vodi od leta 2020. Njen izzivalec, kandidat socialistov Alexander Stoianoglo, nekdanji glavni državni tožilec, ki se sicer prav tako, vsaj v svojih izjavah, zavzema za članstvo v EU, a tudi za sodelovanje z Rusijo, je zaostal za dobrih devet odstotnih točk. Volilna udeležba je bila 54-odstotna.
Sandujeva namerava nadaljevati reforme, ki naj bi povečale možnosti za članstvo Moldavije v EU. A zmagati mora še na parlamentarnih volitvah julija 2025 in ubraniti absolutno večino, ki jo ima njena stranka od volitev leta 2021, ko je dobila 53 odstotkov glasov.
Dosedanja 52-letna predsednica, ki je v prvem krogu dobila 42,5 odstotka glasov, je zmagala predvsem po zaslugi glasov iz tujine. Podpira jo namreč velika večina od več sto tisoč Moldavijcev, ki so se v zadnjih treh desetletjih iz svoje zelo revne države odpravili v EU s trebuhom za kruhom.
Obtožbe na račun Rusije
V sami Moldaviji je zmagal 57-letni Stoianoglo z 51,2 odstotka glasov. Bilo je pravzaprav zelo napeto, ko je po 85 odstotkih preštetih glasovnic – in ko se še niso upoštevali glasovi iz tujine – prepričljivo vodil. Zanimivo je tudi, da je v volilni kampanji volilce nagovarjal v ruščini, Sandujeva pa v romunščini, ki je materni jezik Moldavijcev.
Po objavi končnih rezultatov volitev je Stoianoglo v Kišinjevu pozval svoje volilce, naj ostanejo mirni. »Moldavija potrebuje stabilnost in ne konflikta,« jim je dejal in dodal, da se mora končati obdobje sovraštva in razdvojenosti. Sicer je v prvem krogu, ko je imela Sandujeva proti sebi devet bolj ali manj proruskih kandidatov, dobil 26 odstotkov glasov.
Podobno kot takrat, ko je potekal tudi referendum o prihodnosti v EU, ki se je končal z malenkostno zmago proevropskega tabora, je tudi zdaj tabor Sandujeve Kremlju očital, da je poskušal na nepošten način pomagati proruskemu taboru, tokrat manj s kupovanjem glasov, zato pa na druge načine. Putinova Rusija naj bi organizirala kibernetske napade na volišča, avtobusne prevoze za volilce v separatistično regijo Pridnestrje in čarterske polete v Belorusijo, Azerbajdžan in Turčijo (tudi v teh državah je bilo mogoče glasovati). Na več voliščih v Nemčiji in Veliki Britaniji so dobili sporočila o podtaknjenih bombah. V Moskvi pa je vsak, ki je prišel glasovat, dobil brezplačno kosilo ali večerjo v sosednji restavraciji.
Ponoči, ko je postalo očitno, da je zmagala, je Sandujeva v govoru državljanom Putinovi Rusiji očitala »umazan denar, kupovanje glasov, širjenje laži ter razpihovanje strahu in sovraštva«. Dejala je tudi: »Moldavija je napadena kot še nikoli v zgodovini Evrope.« Za uspešno izvedbo volitev so ji čestitali vsi pomembni voditelji držav članic EU in izrekli podporo Moldaviji na njeni poti v EU. Tiho pa je bil madžarski premier Viktor Orban, ki je na primer pred enim tednom odletel v Gruzijo, da bi dan po parlamentarnih volitvah proruski vladajoči stranki čestital za zmago.