Razglasitev izrednih razmer omogoča vladi, da se hitro odzove in omeji izvoz energije ter tako zagotovi dovolj plina iz zalog tudi za moldavsko separatistično regijo Pridnestrje, ki jo ima uradni Kišinjov za svoje ozemlje. Moldavijski premier Dorin Recean je dejal, da želi ruski predsednik Vladimir Putin "prebivalce Pridnjestrja pustiti brez plina in elektrike ter jih imeti za talce. Moskva to počne, da destabilizira razmere v Moldaviji. Gre za konec plinskega izsiljevanja iz Rusije."

Recean je še dejal, da mora biti "ta zima zadnja v zgodovini države, ko smo lahko predmet energetskega izsiljevanja. Če ne zagotovimo plina Pridnestrju, bo to vodilo v humanitarno krizo in ustvarilo tudi tveganja za stabilnost elektroenergetskega sektorja Moldavije". 

Ves ruski plin teče v Pridnestrje

Moldavija prejme približno dve milijardi kubičnih metrov plina iz Rusije na leto. Od leta 2022 sta se Pridnestrje in centralna vlada v Kišinjovu dogovorili, da ves ruski plin, ki ga prejme Moldavija, teče v Pridnestrje. Tamkajšnja elektrarna na ruski plin je ključnega pomena za gospodarstvo odcepljene regije in zagotavlja večino električne energije za območja pod vladnim nadzorom moldavske vlade. Pridnjestrje, ki nima mednarodnega priznanja, a ga podpira Rusija, je v torek razglasilo lastno gospodarsko izredno stanje. 

Moldavijci bi plin po drugi poti, Rusi želijo plačilo

Recean je dejal, da je vprašanje tranzita skozi Ukrajino "umeten problem", saj bi ruski plin lahko potoval po drugih poteh. Alternativna pot do Pridnestrja bi lahko bila prek plinovoda Turški tok v Turčijo in nato skozi Bolgarijo in Romunijo do Moldavije. A te dobave so pod vprašajem, saj je Gazprom v pogovorih nadaljevanje dobave po alternativnih poteh povezal s svojimi zahtevami, da Moldavija plača dolg za dobavljen pretekli plin, ki po ruskih izračunih znaša 709 milijonov dolarjev.

 

Priporočamo