Je mogoče ob začetku drugega leta vojne pričakovati kaj več diplomacije? Po mnenju dr. Dominike Kunertove, raziskovalke na Centru za strateške študije (CSS) pri univerzi ETH v Zürichu, je bilo na nedavni varnostni konferenci v Münchnu jasno razbrati, da po oceni zahodnih politikov zdaj ni čas za pogovore. »Vsak dogovor o miru bi v tem trenutku verjetno pomenil, da bi se Rusija okrepila in potem obnovila napade. Nekateri opazovalci se sicer bojijo, da bi Zahod s pogojevanjem svoje vojaške in gospodarske pomoči poskušal pripraviti Ukrajino do spremembe njenih vojaških ciljev. Toda presenetljivi obisk ameriškega predsednika Bidna v Kijevu je bil mišljen kot signal, da ni tako, in kot potrditev neomajne podpore Ukrajini,« pravi Kunertova.
Biden se glede tega po njenem razlikuje od evropskih voditeljev, ki da so zelo nejasni glede točke, ko se vojna lahko konča, in nimajo jasno določene definicije, kaj bi pomenila (ukrajinska) zmaga. »Zato ne morejo ustrezno prilagajati svoje vojaške podpore in tvegajo goreče (in sramotne) razprave o tem, katero vojaško opremo je še sprejemljivo poslati (Ukrajini). In to je problematično. Če navedem dr. Alino Polyakovo s Centra za evropske politične analize, gre za pošiljke orožja, ki so 'ravno dovolj za preživetje, ne pa za zmago',« pravi dr. Kunertova.
Ruska stran, ki je spremenila vojaške cilje in zdaj hoče predvsem nadzor nad obema regijama Donbasa, Luganskom in Doneckom, medtem ne kaže popuščanja, pravi, saj je vojna za Putina in njegov režim eksistenčnega pomena – malo je verjetno, da bi se letos končala. »V svojem govoru o stanju v državi v torek je znova obtožil Zahod, da je izzval vojno in da jo stopnjuje z dobavami orožja Ukrajini. To nakazuje, da se odmika od posebne vojaške operacije k vojni proti političnemu zahodu. Še več, okrepil je jedrsko izzivanje z 'zamrznitvijo' ruskega sodelovanja v edinem preostalem sporazumu o nadzoru jedrske oborožitve in še naprej manipulira z jedrsko grožnjo,« je za Dnevnik ocenila dr. Kunertova.
Po njenem Rusija v Ukrajini ne zmaguje, a tudi še ne izgublja, nobena stran pa si ne prizadeva za hitra pogajanja. »Ta vojna lahko traja še več let in se bo verjetno končala ali z ukrajinskim vojaškim uspehom ali z nesrečnim pat položajem. Vendar pa noben uspeh na bojišču ne bo zares končal te vojne, ki se je v resnici začela že leta 2014 s prvo rusko invazijo v Ukrajino,« je sklenila.