Krščansko-demokratska unija (CDU), njena sestrska stranka krščansko-socialna unija (CSU) in doslej vladajoči socialdemokrati (SPD) so v ponedeljek podpisali novo koalicijsko pogodbo, potem ko so sporazum o delu vlade v prihodnjih štirih letih pred dnevi podprli tudi znotraj vseh strank. Njihovi voditelji so bili ob podpisu optimistični in pravijo, da bodo kos velikim nalogam pred Nemčijo doma in v Evropi. Nemčijo tako spet vodi velika koalicija, ki naj bi bila tokrat reformno naravnana.
Merz: Oblikovanje nove Nemčije na industrijskem temelju
Slavnostni podpis koalicijske pogodbe je potekal v industrijskem muzeju Gasometer, ki je danes prostor modernega razvoja. In prav na to se je s pogledom na novo vlado, katere namen je modernizirati Nemčijo, navezal prihodnji kancler Friedrich Merz, ki položaj prevzema v torek po pričakovanem izglasovanju v bundestagu. »Na temeljih industrijske nacije želimo oblikovati prihodnost. Koalicijski sporazum sprejemamo kot delovni nalog za to,« je dejal Merz. Napovedal je, da bo vlada od prvega dne naprej odločno zavihala rokave, njene naloge pa bodo reforme in naložbe v Nemčijo.
»Imamo moč, da stvari obrnemo na bolje in se nato samozavestno ozremo v prihodnost,« je dejal vodja CDU. Kot ključne cilje vlade je izpostavil, da bo zanesljiva, da bo skrbela za ljudi ter poskrbela za naložbe v infrastrukturo države in za to, da bo nemški glas vzet resno. Evropa po njegovi oceni čaka na to, da bo Nemčija k evropskemu projektu dala svoj prispevek.
Klingbeil: Vzpostavljanje zaupanja z dejanji
Bodoči namestnik kanclerja in finančni minister Lars Klingbeil, eden od sopredsedujočih SPD, je podobno kot Merz poudaril, da sta Nemčija in Evropa sredi prelomnih časov. »Od nas je odvisno, ali bo Nemčija sooblikovala odločitve ali pa gledala, kako drugi odločitve oblikujejo namesto nje,« je menil Klingbeil. O vladi je dejal, da mora pri ljudeh spet vzpostaviti zaupanje, ne zgolj z besedami, temveč z dejanji. Izpostavil je krepitev zaupanja med prebivalci, tako da olajšajo njihovo življenje in okrepijo gospodarstvo, kar je temeljni cilj nove vlade.
Priznal je, da nova koalicijska pogodba ne nosi izključno pečata CDU/CSU in tudi ne SPD, temveč je dogovor vseh: »To je pogodba za Nemčijo, ki ji bo omogočila premik.« Po njegovi oceni nova vlada potrebuje timsko delo, in če je to pogajalcem uspelo v koalicijskih pogajanjih, ko so nasprotja prelili v gradnjo mostov, jim enako lahko uspe tudi pri vladanju. »Nemčija ima vse potrebno, da pride do obrata,« je pristavil. Tako je posredno še enkrat odgovarjal na kritike podmladka svoje stranke, ki je zavračal koalicijsko pogodbo zaradi premalo vidnih prstnih odtisov socialdemokratov.
Söder: Spremenjena je bila dinamika pogajanj
Vodja CSU Markus Söder, ki v novi vladi ne bo med ministri, je ocenil, da so »novo skupnost konsenza« med vodilnimi nemškimi politiki oblikovali že zgodaj, na začetku koalicijskih pogajanj, ko so se CDU/CSU ter socialdemokrati strinjali o 500 milijard evrov težkem skladu za naložbe v infrastrukturo in zeleni prehod. To je povsem spremenilo dinamiko koalicijskih pogajanj, pri katerih se najtežje odločitve pogosto sprejemajo na koncu, je razlagal Söder.
»Zdaj mora veljati – s polno paro za Nemčijo,« je dejal bavarski ministrski predsednik in kot prednostne cilje izpostavil krepitev gospodarstva, zajezitev nezakonitih migracij in nov zagon za Nemčijo, ki ga morajo videti tudi partnerji v tujini. »Ljudje želijo spremembe in s to koalicijsko pogodbo jih dobivajo,« je menil Söder ter dodal, da nova vlada lahko postane in tudi bo postala močna ekipa.