Kamen, ki ga vržeš, se ne vrne več. Tako se glasi stara modrost o nepredvidljivih posledicah naših dejanj. Včasih lahko tudi nekaj povsem banalnega povzroči tragedijo. O tem priča zgodba francoskega učitelja Samuela Patyja, ki ga je leta 2020 islamistični terorist obglavil zadnji dan pred jesenskimi počitnicami.

Kako je izbral svojo žrtev? Na podlagi laži, ki se je hitro razširila po spletu. Njen izvor je 13-letnica, ki jo je šola suspendirala zaradi pogostih izostankov od pouka. Svojemu očetu je to prikrivala, odsotnost od pouka pa opravičila z lažjo, da je Paty muslimanske učenke in učence poslal iz razreda, da bi lahko ostalim pokazal karikature preroka Mohameda, ki so jih ustvarili pri satirični reviji Charlie Hebdo.

FILE - Hundreds of people gather on Republique square during a demonstration Sunday Oct. 18, 2020 in Paris, in support of freedom of speech and to pay tribute to French history teacher Samuel Paty. (AP Photo/Michel Euler, File)

Umor Samuela Patyja je 18. oktobra 2020 sprožil množičen shod v Parizu v podporo svobodi govora. Foto: AP

Učitelj je karikature v razredu res pokazal, ko je pri pouku etike želel z učenci razpravljati o zakonih svobode govora v Franciji in moralnih dilemah, ki ob tem nastajajo. Ni pa nikomur naročil, naj zapusti učilnico. Učencem, ki so menili, da bi jih karikature utegnile užaliti, je svetoval, naj se obrnejo stran in jih ne gledajo.

Očeta 13-letnice je laž o učitelju tako zelo razburila, da je proti Patyju na spletu sprožil obsežno kampanjo. Pri tem je objavljal tudi učiteljeve osebne podatke, vključno z lokacijo, kjer je poučeval. Deset dni po prvi objavi na Facebooku je 18-letnik čečenskega porekla prepotoval 100 kilometrov iz Normandije v pariško predmestje in tam obglavil Patyja.

FILE - French President Emmanuel Macron leaves after paying his respects by the coffin of slain teacher Samuel Paty in the courtyard of the Sorbonne university during a national memorial event, Wednesday, Oct. 21, 2020 in Paris. (AP Photo/Francois Mori, Pool, File)

Od umorjenega učitelja se je na pogrebu poslovil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron. Foto: AP

Obsojena na 18 mesecev pogojne kazni

Učenka je bila za svojo vlogo pri umoru lani obsojena na 18 mesecev pogojne kazni zaradi obrekovanja in lažnih obtožb. Ob njej so obsodili še pet njenih vrstnikov, starih med 15 in 18 let. Eden od njih je morilcu razkril Patyjevo podobo in mu opisal pot, po kateri zapušča šolo, poleg tega pa je prepričal še nekaj sošolcev, da so spremljali učiteljevo gibanje.

Sojenje očetu

Danes se začne sojenje očetu, ki je sprožil kampanjo, in sedmim drugim odraslim osebam, ki so osumljene vpletenosti v umor. Očetu očitajo sodelovanje s teroristično organizacijo. Tožilci trdijo tudi, da je bil pred umorom učitelja devetkrat v stiku z morilcem. Oče to zanika.

Župan pariškega predmestja, kjer je Paty poučeval, je o umorjenem povedal: »Samuel Paty je bil utelešenje vrednot. S svojim poučevanjem je želel v učencih prebuditi kritičnega duha. Pokazal jim je pomembnost razpravljanja o idejah, medsebojnem spoštovanju in strpnosti.« Šola, kjer je Paty poučeval, bo prihodnje leto preimenovana po njem.

Priporočamo