Karel III., ki je čakal rekordnih skoraj 74 let, da je zasedel prestol, je včeraj preživel prvi poln dan kot kronan britanski kralj, potem ko so mu v soboto na 40. ustoličenju v britanski zgodovini na glavo položili dva kilograma in pol težko krono svetega Edvarda iz leta 1661, sam pa je dejal: »Prišel sem, ne da bi mi služili, ampak da bi služil.«

Danes je v Združenem kraljestvu zaradi kronanja prost dan, včeraj pa je po državi potekalo 67.000 uličnih zabav, ki so bile po navedbah Buckinghamske palače namenjene temu, da se ljudje povežejo ob velikem dogodku. Ta je po ocenah BBC v soboto pred male ekrane zvabil nekaj manj ljudi kot prejšnje odmevne vesele ali žalostne slovesnosti kraljeve družine. Kronanje Karla III. si je na deževen dan ogledalo 18 milijonov Britancev, medtem ko si je denimo pogreb princese Diane leta 1997 ogledalo 31 milijonov gledalcev (več kot vsak drugi Otočan), kar je še vedno absoluten rekord gledanosti. Obstajajo tudi ocene, da si je že kronanje kraljice Elizabete II. leta 1953 ogledalo 20 milijonov ljudi, navaja BBC.

Člani kraljeve družine so se včeraj tudi udeležili nekaterih uličnih zabav. Med njimi ni bilo princa Harryja, ki je v soboto takoj po kronanju sam odhitel iz opatije v čakajoč avto in potem odletel domov v Kalifornijo.

Dodatna pooblastila policije

Prvo kronanje v Westminstrski opatiji je potekalo leta 1066, ko je vladarsko žezlo prevzel kralj Viljem I., znan kot Viljem Osvajalec. Med tokratnim je bilo v opatiji zbranih 2300 gostov, med njimi slovenski predsedniški par. Karel III. je bil med daljšo ceremonijo od napovedane videti veliko bolj sproščen kot kraljica Camilla, ki jo vsi hvalijo za izbor bele dizajnerske obleke. A pravi spektakel se je v soboto pravzaprav začel po kronanju – zanj je poskrbelo 4000 vojakov, med njimi vojaški orkestri, ki so spremljali sprevod kraljevega para iz Westminstrske opatije nazaj v Buckinghamsko palačo.

Na poti kralja na kronanje in nazaj so bili napovedani tudi protesti republikancev, ki bi radi videli odpravo monarhije. To sodeč po anketah podpirata slabi dve tretjini Otočanov. Toda vodstvo skupine Republika trdi, da je policija že ob pol osmih zjutraj pridržala njihovega voditelja Grahama Smitha in še pet članov ter jih zadrževala do sobote zvečer, skupno pa je pridržala 52 oseb. Smith je po poročanju Guardiana dejal, naj policija »skloni glavo zaradi sramote«, pa tudi, da je pomenljiv molk kralja Karla III. o aretacijah. »Raje kot da bi branil našo svobodo in vrednote, se je zadovoljil s praznovanjem svojega maziljenja za monarha, medtem ko so državljani za zapahi,« je dejal.

Policija pravi, da so pridržani pripravljali izgrede in nerede ter da so o tem dobili tudi informacije. Prav tako so aretirali eno osebo z megafonom. Policija trdi, da bi lahko prestrašil konje, Amnesty International pa je kritična, rekoč, da to ne more biti razlog za pridržanje. Kritičen je bil tudi Human Rights Watch, ki izraža »izredno zaskrbljenost« zaradi pridržanj.

Britanska policija je sicer prav v dneh pred kronanjem dobila dodatna pooblastila, ki ji omogočajo denimo pridržanje oseb, ki imajo pri sebi ključavnice, s kakršnimi bi se ob dogodkih lahko protestno priklenile, pa tudi legitimiranje in onemogočanje udeležbe na protestih.

Priporočamo