Središče Londona je bilo začasno zaprto za promet, da bi se lahko njuni visočanstvi, gostitelj britanski kralj Karel III. in katarski emir, šejk Tamim bin Hamad Al Tani, v zlati kočiji zapeljali po znameniti aveniji Mall na kosilo v Buckinghamsko palačo. To veleva najvišji rang obiska tujega državnika, tako imenovani državni obisk, katerega gostitelj je monarh. V kočiji so bili tudi emirjeva prva žena (ena od treh žena), šejka Javaher bint Hamad bin Suhaim Al Tani, britanski prestolonaslednik, valižanski princ William, in (najbolj odmevno) njegova žena, valižanska princesa Catherine, ki se je prvič letos udeležila napornega »delovnega« srečanja te vrste, kar zelo verjetno potrjuje, da se je ozdravila neznanega raka, za katerim se je večji del leta zdravila s kemoterapijo. Je bila pa zraven hočeš nočeš kot članica kraljeve družine, ker se kraljica Camilla, ki je prebolela pljučnico, še vedno po nasvetu zdravnikov izogiba »delu« na prostem.
Katarska protigejevska sramota
Udeležila pa se je razkošnega večernega banketa v palači, medtem ko je Kate ostala doma. Vseeno je nova pojava valižanske princese v javnosti sprva skoraj bolj odmevala kot dvodnevni obisk katarskega 44-letnega in 191 centimetrov visokega vladarja, ki ni minil brez protesta. Skupina protestnikov je proti kočiji vzklikala »Katarska protigejevska sramota!«, ker je Katar dobro znan po svojem nespoštovanju pravic skupnosti LGBT. Pa tudi po neenakopravnosti žensk, kršenju človekovih pravic, kriminalizaciji istospolnih porok in zlorabi tujih delavcev migrantov, na kar vse je med obiskom spomnila organizacija Human Rights Watch. Velika večina drugih, posebno turističnih radovednežev vzdolž avenije Mall, je navdušeno fotografirala sprevod kočij in konjenikov v zlato-rdečih uniformah z zlatimi čeladami, ki so se bleščale v jesenskem soncu. Radi imajo kraljevske šove, ki naj bi prikazovali mehko oblast britanske kraljeve družine, katere poglavar je uradni (beri: papirnati) šef države.
Trgovina z zaradi nafte bogatim Katarjem dosega blizu osem milijard evrov na leto, Katar pa je v britansko ekonomijo vložil že skoraj 50 milijard evrov. Nepremičnine katarske kraljeve družine v Londonu so več vredne kot zasebne nepremičnine kraljeve družine v Britaniji. Njihova skupna vrednost je 1,7 milijarde evrov, najdražji pa je Dudley House v petični četrti Mayfair, ki je londonski dom emirjevega nečaka, (še enega) šejka Hamada bin Abdulaha Al Tanija, vreden vrtoglavih 344 milijonov evrov. Britansko zunanje ministrstvo posebej poudarja pomen obrambnega in vojaškega partnerstva. Britanci so med tem obiskom izvedeli, da imata državi skupno eskadriljo lovskih letal typhoon, ki je prva eskadrilja britanskega vojnega letalstva RAF po drugi svetovni vojni.
Par Beckham ni mogel manjkati na banketu
Razkošni banket v plesni dvorani Buckinghamske palače je povedal vse o tem, kako velik pomen Britanija pripisuje odnosom s Katarjem, ki je že desetletja med petimi najbogatejšimi državami na svetu. Na mizah, za katerimi je sedelo 170 imenitnih gostov, je bilo 4000 kosov srebrnega jedilnega pribora. Nad krožniki je bilo pet kozarcev za različne alkoholne in druge pijače. Jedilnik je vseboval tartlet cornwalskega jastoga in prepeličja jajca za predjed, glavno jed so sestavljali windsorski fazan, zavit v savojsko zelje, praženi pire iz zelene in gratinirani krompir s sirom iz Suffolka, omaka iz tartufov in zimska zelenjava. Sladica je bila »ledena bomba« z organskim samoanskim vaniljevim sladoledom in sorbetom iz sliv. Veliko o tem, kaj vse lahko kupi katarski denar, je pokazala navzočnost »kraljevega« para estrade, Davida in Victorie Beckham, ki nista mogla manjkati na banketu. Kot britanska monarhija in vlada ima tudi Beckham tesne odnose s Katarjem. Bil je ambasador svetovnega nogometnega prvenstva v Katarju leta 2022, za kar je pospravil 12 milijonov evrov. Številni so ga takrat kritizirali kot pohlepnega zvezdnika. Katar tako lepo ponazarja, da je denar sveta vladar.