»Vohun v osrčju vlade« je britanski časopisni naslov, ki najbolje povzema razkritje še enega najmanj nespametnega ravnanja 64-letnega kraljevega brata Andrewa. Kraljevi družini je zakuhal še en »kraljevski« škandal. Na dan je prišlo, da je vrsto let prijateljeval s kitajskim poslovnežem, ki naj bi bi bil vohun obveščevalnega oddelka kitajske komunistične partije. Gre za petdesetletnega Janga Tengboja, nekdanjega kitajskega državnega uradnika, ki se je leta 2002 naselil v Britaniji, domnevno zato, da bi študiral. Nekaj let kasneje je v Britaniji ustanovil svetovalno agencijo za odnose med Britanijo in Kitajsko, na Kitajskem pa kitajsko podružnico britanskega programa pomoči mladim podjetnikom, ki ga je na Otoku vodil kdo drug kot princ Andrew, ki naj bi mu nevede pomagal pri vohunjenju.

Britanske obtožbe in kitajska zanikanja

Pokojna mati Elizabeta II. je Andrewa leta 2020 prisilno upokojila zaradi škandala, ki so ga prinesli njegovo dolgoletno prijateljevanje z razvpitim pokojnim ameriškim pedofilom Epsteinom in obtožbe ene od njegovih seks suženj, da jo je trikrat prisilil v seks. Brat Karel III. ima z njim zdaj še večji problem zaradi razkritja najnovejšega od Andrewovih sumljivih poslovnih partnerjev. Jang Tengbo, ki sicer tako kot kitajsko zunanje ministrstvo zanika vse obtožbe, naj ne bil vohunski volk samotar. Bil je eden od okoli 40.000 članov »združene fronte dela« (oddelek kitajske komunistične partije, ki zanjo zbira obveščevalne podatke), o kateri je odbor britanskega parlamenta za obveščevalne aktivnosti lani ugotovil, da se je »infiltrirala v vse sektorje britanske ekonomije, da je vohunila, kradla intelektualno lastnino in vplivala na britanske institucije«. Princ Andrew je poskrbel za to, da se je domnevni poslovnež srečal in fotografiral z dvema nekdanjima premierjema, ko sta stanovala na Downing Streetu 10, Davidom Cameronom in Thereso May. Kitajska vlada, kot ponavadi, obtožbe o vohunjenju zanika kot neutemeljen vik in krik. Jang Tengbo je zahvaljujoč princu dvakrat obiskal Buckinghamsko palačo, po enkrat pa palačo St. James in grad Windsor, na radarjih varnostno-obveščevalne službe MI5 pa se je pojavil leta 2021, ko je britanska policija na meji preiskala njegovo vozilo in našla glavni razlog za domnevne poslovne stike s princem – zaupni dokument, v katerem je šefom položaj kraljevega brata opisal kot tako obupen, da bo zagrabil za karkoli ponujenega.

Najboljši prinčev “posel”

Princ Andrew, ki je osmi v vrsti za prestol (za otrokoma princa Harryja), je leta 2007 prodajal razkošno posest Sunninghill Park, poročno darilo kraljice, za 12 milijonov funtov. Prodal jo je za 15 milijonov, ker je kupec ponudil tri milijone več. Kako je to mogoče? Kupec je bil Timur Kulibajev, zet nekdanjega avtokratskega predsednika Kazahstana Nursultana Nazarbajeva, s katerim je imel princ tesne odnose. Kmalu je prišlo na dan, da je tudi Kulibajev eden od sumljivih prinčevih poslovnih partnerjev, ki jim je Andrew pomagal pri sklepanju kupčij v Britaniji. Kraljev brat je trdil, da ni naredil nič nezakonitega. Kulibajev je, mimogrede, nekdanji prinčev dom podrl in postavil novega za okoli 33 milijonov funtov.

Britanske oblasti so mu že lani za vedno prepovedale vrnitev v Britanijo, ker so ocenile, da bi lahko zlorabil svoj vpliv za politične namene, za vmešavanje v britanske notranje zadeve, in ker bi lahko njegovi odnosi s princem Andrewom postali grožnja britanski državni varnosti. Pri razkritju škandala je, kar je ironija, pomagal tudi princ sam. Kralj želi brata že nekaj časa izseliti iz razkošnega doma Royal Lodge v Windsorju, ki ima 30 spalnic. Napovedal je, da mu bo ukinil osebno finančno pomoč, tri milijone funtov na leto, a je Andrew sporočil, da je ne potrebuje več. Prevladalo je prepričanje, da bodo princa, v katerem kritiki vidijo arogantnega izkoriščevalca privilegiranega položaja in faliranega poslovneža brez moralnega kompasa, finančno podprli Kitajci. Na dan je prišlo tudi, da ga je v preteklosti preiskovala britanska varnostno-obveščevalna služba MI5.

Toksični princ bi moral ponikniti

Princ Andrew trdi, da je prekinil vse stike s kitajskim poslovnežem in da se ni z njim nikoli pogovarjal o nobenih občutljivih zadevah. Vsa ta zgodba ni nekaj novega samo za britansko javnost, ampak tudi za kralja, ki naj bi bil besen na brata, ker ponovno škoduje ugledu kraljeve družine. Bil naj bi »zafrustiran«, ker se »ne more ločiti od brata in ga odpustiti«, saj ga je prisilno upokojila že kraljica. Za ta najnovejši škandal naj bi ga kaznoval s tem, da mu je prepovedal sodelovanje v tradicionalnem sprehodu kraljeve družine po božični maši, pa se je sam »častno odločil«, da ne bo zraven. Dvorni komentatorji pravijo, da bi moral za kraljevo družino »toksični princ ponikniti« in se prenehati pojavljati v javnosti. Resnejši komentatorji zahtevajo vpogled v prinčeve finance, a so britanske oblasti presodile, da nimajo pravice preverjati prinčevih finančnih zadev, ker so finance članov kraljeve družine in njeno orjaško bogastvo bolj zaščiteni kot kočevski medved. 

Priporočamo