Déjà vu, bi lahko zaradi izida nedavnih volitev v Kanadi dejali po sobotnih volitvah v Avstraliji. Ta je od ZDA oddaljena varnih 15.000 kilometrov in Donald Trump ji ni grozil s priključitvijo, kot je severni sosedi, a je vseeno, kot pred kratkim v Kanadi, tudi v Avstraliji močno vplival na izid parlamentarnih volitev. Dvainšestdesetletni avstralski premier Anthony Albanese je izdatno povečal parlamentarno večino svoje laburistične stranke in je po več kot dvajsetih letih prvi predsednik vlade v državi tam spodaj, ki je na volitvah zmagal dvakrat zapored.

Albanese, rojen v Sydneyju italijanskemu očetu in avstralski materi irskega rodu, ki ga je morala vzgajati kot samohranilka, se je laburistični stranki pridružil v študentskih letih. Njen poslanec je od leta 1996, njen vodja od leta 2019, ko se je končal njegov prvi zakon, za premierja (kot prvega premierja ločenca) pa so ga Avstralci prvič izvolili leta 2022. Zdaj so mu zaupali še veliko večji mandat.

Zahvala Donaldu Trumpu

Po preštetju 77 odstotkov glasov je kazalo, da so laburisti dobili najmanj 85 od 150 sedežev v novem predstavniškem domu parlamenta, verjetno pa še več, saj za šestnajst sedežev še ni bilo podatkov o zmagovalcu. Laburisti bodo torej imeli parlamentarno večino, saj je zanjo potrebnih 76 sedežev. Opozicijska liberalno-nacionalna koalicija je po nedokončnih izidih osvojila le 39 sedežev. Verjetno bo sicer imela kakšnega več, a to bo slaba tolažba, saj so ji na volitvah napovedovali zmago. Stranka Zelenih bi lahko ostala celo brez poslancev, drugim manjšim strankam in neodvisnim kandidatom pa so napovedali skupno deset sedežev.

Ni nam treba nikogar moledovati, posnemati ali si sposojati. Navdiha ne iščemo na drugi strani oceana. Najdemo ga prav tu, v naših vrednotah in ljudeh.

Anthony Albanese
avstralski premier

V Kanadi in Avstraliji sta bila voditelja opozicije oba Trumpova posnemovalca, ki so jima napovedovali volilno zmago, in oba sta celo izgubila svoj poslanski sedež. »Hvala ti, Donald Trump,« je volilni izid komentirala Julianne Schultz, avstralska avtorica knjige Ideja o Avstraliji. »Vedno smo vedeli, da je v srcu tega naroda spodobnost, vendar sta bila potrebna ustrahovanje in šovbiznis nastopaštvo ameriškega predsednika, da je to postalo kristalno jasno – najprej ko je na tisoče ljudi odpovedalo potovanje v Ameriko, nato pa so povedali svoje tudi v zasebnosti milijonov volilnih kabin,« je dejala.

Zmaga avstralskih vrednot

Premier Albanese je po zmagi dejal, da so Avstralci glasovali za avstralske vrednote, za pravičnost, za prihodnost, ki omogoča ambicije in priložnosti za vse, ter za prijaznost do tistih v stiski. »Ni nam treba nikogar moledovati, posnemati ali si sposojati. Navdiha ne iščemo na drugi strani oceana. Najdemo ga prav tu, v naših vrednotah in ljudeh,« je dejal Albanese. Enako kot v Kanadi je bila tudi v Avstraliji glavna domača tema kampanje draginjska kriza, posebej dostopnost zdravstvenega zavarovanja in stanovanj. Vroča tema je bilo tudi Trumpovo kaotično rušenje dolgoletne mednarodne ureditve, posebej pa vprašanje, kako naj se Avstralija kosa s predsednikom, saj je tudi proti njej uvedel desetodstotne carine na ves izvoz v ZDA.

Na začetku pet tednov dolge kampanje so vladajoči levosredinski laburisti zaostajali za desnosredinsko opozicijsko liberalno-nacionalno koalicijo, ki jo je vodil 54-letni politični veteran Peter Dutton. Toda zanjo se je končalo s poniževalnim porazom, toliko večjim, ker je bil Dutton ob poslanski sedež, ki ga je zasedal 24 let. Naj je to želel ali ne, so številni Avstralci v njem videli avstralskega Donalda Trumpa. Z ameriškim predsednikom so ga primerjali zaradi trdih konservativnih stališč, zagovarjanja sporne protipriseljenske politike (denimo pošiljanja azilantov v centre za pridržanje na otokih) in zaradi srdite kritike Kitajske. Čeprav se je branil trditev, da je Trumpov posnemovalec, je njegova koalicija napovedovala ukrepe, ki si jih je »sposodila« od Trumpove administracije. Dutton je na primer napovedal, da bo v primeru zmage odpustil več kot 40.000 uslužbencev državne uprave, kar je Avstralce spomnilo na ameriški urad za vladno učinkovitost DOGE, ki ga je Trump ustvaril za milijarderja Elona Muska (v ZDA je po zadnjem štetju ob delovno mesto 280.000 zveznih državnih uslužbencev). Članico vlade v senci Jacinto Nampijinpa Price je Dutton imenoval za ministrico za vladno učinkovitost. Ko se je v javnosti pojavila s trumpovsko čepico MAGA (Naredimo Ameriko spet veliko), je dobila veliko kritik in nato trdila, da želi narediti Avstralijo spet veliko (kratica je ista). Dutton si je proti koncu kampanje zelo prizadeval za to, da bi se otresel Trumpove velike sence, in vztrajno ponavljal, da Trumpa ne posnema in da ga niti ne pozna. Bilo pa je prepozno. Velika večina Avstralcev zelo očitno za vladnim krmilom ni želela nekoga, ki so ga dojemali tudi kot svojo različico ameriškega predsednika.

Priporočamo