Harris je v Raleighu dejala, da bo svojo gospodarsko politiko v prihodnje razdelala bolj podrobno, tokrat pa se je osredotočila le na znižanje življenjskih stroškov. Gospodarstvo je tema, ki vedno najbolj zanima ameriške volivce in pri tem Harris trenutno v anketah zaostaja za republikanskim kandidatom Donaldom Trumpom.

»Ko bom postala predsednica, bo moja prva prioriteta znižanje življenjskih stroškov in povečanje gospodarske varnosti za večino Američanov. Spopadla se bom s stroški, ki so najbolj pomembni, kot so cene hrane, ki so narasle med pandemijo, ko so padle oskrbovalne verige. Te so si opomogle, vendar je hrana še vedno predraga,« je dejala in napovedala, da se bo borila proti velikim trgovskim verigam, ki neupravičeno višajo cene.

Napovedala je, da si bo v prvem štiriletnem mandatu prizadevala za gradnjo treh milijonov novih dostopnih stanovanj, pri čemer namerava predlagati davčne olajšave za podjetja, ki bodo gradila takšna stanovanja. Družinam in posameznikom, ki se bodo odločili za svoj prvi nakup hiše ali stanovanja, pa namerava zagotoviti 25.000 dolarjev pomoči.

Kongres bo pozvala, naj sprejme zakon, ki bo najemodajalcem prepovedal uporabo algoritmov za navijanje cen najemnin, in zakon, ki bo odpravil davčne olajšave posameznikom in podjetjem, ki kupujejo stanovanja na veliko in jih potem oddajajo po previsokih cenah.

Harris je napovedala uvedbo do 6000 dolarjev davčne olajšave družinam za prvega otroka in podaljšanje 3600 dolarjev letne davčne olajšave družinam srednjega razreda in revnim za vsakega mladoletnega otroka.

Poleg tega bo predlagala še do 1500 dolarjev davčne olajšave vsem delavcem z nizkimi dohodki, ki nimajo otrok. Tako kot predsednik Joe Biden tudi ona zagotavlja, da ne bo povišala davkov nikomur, ki zasluži manj kot 400.000 dolarjev na leto.

Z inflacijo se namerava spopasti skupaj s kongresom, ki ga bo pozvala, naj sprejme zakon proti napihovanju cen hrane. Razložila je, da cene naraščajo zaradi konsolidacije velikih trgovskih verig, ki potem cene določajo po svoje.

Trumpova kampanja je sporočila, da njen načrt pomeni uvajanje državnega nadzora nad cenami, ki se skozi zgodovino ni nikoli izkazal za učinkovitega, poroča televizija CBS. Trump je že v četrtek Harris obtožil, da želi v ZDA uvesti socialistično gospodarstvo po vzoru Venezuele.

Harris je medtem v svojem govoru Trumpa obtožila, da mu je mar le za milijarderje in velike korporacije, sama pa se bo trudila, da vrne denar navadnim Američanom.

Trumpovo napoved, da se bo proti inflaciji boril z uvedbo visokih carin na uvoz, pa je označila kot uvedbo nacionalnega prometnega davka, ki bo inflacijo le še poslabšal.

Priporočamo