Na kocki današnjih parlamentarnih volitev v Gruziji je veliko: ali se bo zaradi zmage in nadaljevanja negativnih politik dvanajst let vladajočih Gruzijskih sanj pot v Evropsko unijo dokončno ustavila ali pa bodo po morebitni zmagi proevropske opozicije odnosi z Evropsko unijo v prihodnje precej lažji, pot v EU pa bolj premočrtna.

Tamar Kintsurašvili, ki vodi fundacijo za medijski razvoj (MDF) in pri svojem delu razkriva ruske dezinformacije, se bo danes odpravila na volišče tako kot drugi Gruzijci. »Zame je to referendum o naši evropski prihodnosti. Če bi prišlo do gruzijske izolacije, bi to okrepilo avtoritarnost in povečalo vpliv Rusije in Kitajske,« je prepričana.

Tamar Kintsurashvili, vodja Medijske razvojne fundacije v Gruziji: »Pojavljajo se očitki, da so mednarodni volilni opazovalci pristranski in tlakujejo pot scenariju revolucije.«

Strah kot volilno orodje

Proti Gruzijskim sanjam se s podporo proevropske predsednice Salome Zurabišvili bori združena opozicija štirih strank pod skupnim imenom Koalicija za spremembe. Pripravili so reformni program za državo, če bodo lahko sestavili vlado, prav tako so pripravljeni za eno leto oblast prepustiti tehnični vladi, kot je predlagala Zurabišvilijeva. V Gruzijskih sanjah po drugi strani ne skrivajo svoje naklonjenosti Rusiji, čeprav trdijo, da želijo tudi sami državo popeljati v Evropsko unijo. Svojo volilno kampanjo so utemeljili na sporočilu, da ne želijo, da bi se v Gruziji ponovila vojna kot v Ukrajini, kamor jo peha opozicija.

»Sejejo strah pred vojno. To se dotakne predvsem starejših, ki se spomnijo državljanske vojne in ruske invazije. Populacija starejših od petdeset let pa je tudi tisti del družbe, kjer imajo več podpore. Gre za manipulacijo javnega mnenja. Uporabljajo jo kot orodje, da bi se obdržali na oblasti,« pravi Kintsurašvilijeva in dodaja, da Gruzijske sanje demokracijo dejansko vidijo kot grožnjo.

Njihova politika predvsem zadnjih nekaj mesecev močno spominja na rusko, denimo s sprejemom t. i. zakona o tujih agentih, po katerem morajo nevladne organizacije prijaviti svoje sponzorje, če več kot dvajset odstotkov prihodkov dobijo iz tujine. S tem zakonom jih bodo lažje označili kot »tuje agente«. Če bodo Gruzijske sanje volitve dobile, v nevladnih vrstah pričakujejo neusmiljeno uresničevanje zakona, kar pomeni tudi visoke kazni za tiste, ki se ne bodo registrirali kot prejemniki tuje pomoči. Ne le ta zakon, temveč tudi omejevanje pravic skupnosti LGBTQ je med razlogi, da se je Evropska unija odločila začasno ustaviti procese gruzijskega približevanja Evropski uniji.

Tamar Kintsurashvili, vodja Medijske razvojne fundacije v Gruziji

Tamar Kintsurashvili, vodja Medijske razvojne fundacije v Gruziji

Pojavljajo se očitki, da so mednarodni volilni opazovalci pristranski in tlakujejo pot scenariju revolucije.

Močna krepitev dezinformacij

Neformalni vodja Gruzijskih sanj, milijarder Bidzina Ivanišvili, je bil zaključni govornik na shodu stranke v Tbilisiju, kamor so iz različnih delov države pripeljali na tisoče podpornikov, da bi demonstrirali svojo moč. Kjer so mesece poprej vztrajali proevropski protestniki in se borili proti sprejemu zakona o tujih agentih, je Ivanišvili sedaj ponavljal iste politične slogane. Stranki Združenje narodnega gibanja (UNM) nekdanjega predsednika Mihaila Saakašvilija grozi z razpustitvijo. Podobna usoda bi lahko doletela tudi druge stranke. V stranki prav tako razmišljajo o priznanju nove gruzijske ozemeljske realnosti, da ne nadzoruje več Abhazije in Južne Osetije.

Gruzija je že leta tarča dezinformacijskih kampanj, ki jih spremlja Kintsurašvilijeva. V zadnjih tednih pri spremljanju teh dezinformacij opaža, da jih vse več prihaja iz vladnih virov. »Ruske varnostne službe v obtok pošiljajo dezinformacije, da ameriške službe pripravljajo revolucijo v Gruziji. Podobno govorita premier in predsednik parlamenta,« razlaga in dodaja, da opažajo, da so vladni dezinformatorji postali celo bolj protizahodno naravnani kot ruski konservativni krogi. 

Priporočamo