Potres in cunami sta pred 12 leti terjala okoli 18.000 življenj, ob tem pa je v jedrski elektrarni v Fukushimi prišlo do taljenja jedra treh reaktorjev. Vode, ki so jo uporabili za hlajenje ostankov še vedno zelo radioaktivnih reaktorjev, so v Pacifik začeli izpuščati 24. avgusta.
Odločitev japonskih oblasti je naletela na številna nasprotovanja, med drugim japonskih ribičev, ki se bojijo, da bo izpuščanje vode v morje izničilo vse napore, ki so jih v zadnjih 12 letih vlagali v utrditev njihove industrije.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP bo več kot 100 tožnikov v petek vložilo tožbo, s katero bodo poskušali zaustaviti izpuščanje vode.
»Vlada ni držala obljube, da se bo pred takšno potezo pridobila soglasje ribičev. Gre za napačno odločitev, ki ji nasprotujejo ne le ribiči v Fukushimi, ampak v celotni državi,« je v imenu tožnikov izpostavila Sugie Tanji.
Kot je dodala, je izpuščanje vode v Pacifik nedopustno, tistim, ki jih je prizadela katastrofa leta 2011, pa bo po njenih besedah prinesla še dodatno trpljenje.
Potezi japonskih oblasti ostro nasprotuje tudi Kitajska, ki je med drugim prepovedala uvoz japonske morske hrane.
Kot navaja AFP, so bili japonski uradniki v zadnjem tednu bombardirani s klici s Kitajske. Mestne oblasti v Tokiu so jih med 24. in 31. avgustom zabeležile 34.300.
Japonske oblasti se medtem trudijo pomiriti javnost, da so ribe in drugi morski proizvodi varni. Prejšnji teden sta premier Fumio Kishida in ameriški odposlanec na Japonskem Rahm Emanuel pred televizijskimi kamerami jedla ribo iz Fukushime, še poroča AFP.