Vlada Benjamina Netanjahuja je v nedeljo odobrila načrt, ki predvideva podvojitev števila prebivalcev z razširitvijo izraelskih naselbin na zasedeni in priključeni Golanski planoti, ki je pod izraelskim nadzorom od leta 1967. Do te poteze je prišlo nekaj dni po tem, ko so izraelske enote po padcu režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in prevzemu oblasti s strani sirskih uporniških skupin vstopile v tamponsko območje na planoti, ki ločuje izraelske in sirske položaje. S tem so prekršile dogovor o premirju iz leta 1974.
Izraelski zunanji minister Gideon Sar je sicer zatrdil, da je navzočnost izraelskih sil v tamponskem območju "omejen in začasen korak" s ciljem zagotoviti varnost Izraela sredi negotovih razmer po padcu režima v Damasku.
Turčija: Izrael širi svoje meje
Turčija je že obsodila izraelski načrt o povečanju števila naseljencev na zasedeni sirski Golanski planoti, in to označila kot prizadevanje Izraela za "širitev svojih meja". Tudi Nemčija je pozvala Izrael k opustitvi načrta o podvojitvi prebivalstva na Golanski planoti in opozorila na spoštovanje mednarodnega prava. "Ta odločitev je nova faza v prizadevanjih Izraela za razširitev njegovih meja z okupacijo," je sporočilo zunanje ministrstvo v Ankari. "Korak Izraela vzbuja globoko zaskrbljenost," so še dejali v Ankari in opozorili, da bi lahko ta poteza resno spodkopala prizadevanja za vzpostavitev stabilnosti v Siriji.
Nemčija: Ozemlje pripada Siriji
V Berlinu so danes pozvali Izrael, naj opusti načrte o podvojitvi prebivalstva, ki živi na zasedenem in priključenem delu Golanske planote. Po besedah tiskovnega predstavnika zunanjega ministrstva Christiana Wagnerja je "po mednarodnem pravu popolnoma jasno, da to območje, ki ga nadzoruje Izrael, pripada Siriji in da je Izrael zato okupacijska sila". Wagner je v zvezi s tem dejal, da je "v tej fazi političnega preobrata v Siriji absolutno ključno, da vsi akterji v regiji upoštevajo ozemeljsko celovitost Sirije in je ne postavljajo pod vprašaj".
Rusija: Vroče glave naj se umirijo
Rusija pa je danes opozorila, da je "izraelska priključitev" Golanske planote povsem nesprejemljiva. Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je v pogovoru za rusko tiskovno agencijo Tass posvaril "nekatere vroče glave" v Izraelu pred tem, da bi izkoristile sedanje razmere v Siriji, in pozval k spoštovanju sporazuma s Sirijo iz leta 1974.
Izrael je sicer minule dni sprožil na stotine napadov na Sirijo, usmerjenih na strateške vojaške lokacije in skladišča orožja, raketirali so tudi sirsko vojaško ladjevje.