Glasno politično bombo je v sredo v Washington vrgel novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump, ko je sporočil, da je njegov kandidat za pravosodnega ministra razvpit dosedanji kongresnik s Floride Matt Gaetz. Že prej in potem so nekatera Trumpova imena poskrbela za privzdignjene obrvi, predvsem zaradi pomanjkanja političnih in vodstvenih izkušenj, a najbolj od vseh je vode razburkal z Gaetzem, tako zaradi njegove preteklosti kot zaradi samega resorja.
Pravosodno ministrstvo je eno najpomembnejših v vladi in verjetno najbolj občutljivo, saj naj bi imel pravosodni minister dovolj osebne integritete, da po potrebi dela mimo volje predsednika. Trumpu je bil v prvem mandatu eden največjih trnov v peti njegov prvi pravosodni minister Jeff Sessions, ker se je izločil iz preiskave o ruskem vmešavanju v ameriške volitve. Preiskavo je potem dobil v roke Robert Mueller, Sessions pa ga ni hotel odstaviti.
Proti ženskam v bojnih operacijah
Gaetza predstavniški dom kongresa, kjer imajo večino republikanci, preiskuje zaradi domnevnega uživanja mamil in spolnih odnosov z mladoletnico, že prej ga je prav pravosodno ministrstvo, ki je obtožbe zavrglo. Kongresno poročilo, ki naj bi bilo do Gaetza zelo kritično, je odbor za etiko nameraval objaviti prav zdaj, a ga ne bo, ker je Gaetz po imenovanju odstopil kot kongresnik. Demokrati zahtevajo, da se poročilo vseeno objavi in da bo pomembno pri potrjevanju Gaetza v senatu. Novi vodja republikanske večine v tem domu kongresa John Thune je tako od Trumpa v roke dobil zelo vroč kostanj. Vrstijo se namreč glasne kritike, tudi iz ust nekaterih republikancev, da je Gaetz povsem neprimeren za položaj tako zaradi svojega nekdanjega početja kot zaradi neizkušenosti na področju pravosodja.
Trumpova napoved Gaetzevega imenovanja je bila dobra vsaj za Peta Hegsetha, ki je dotlej veljal za najbolj spornega, potem pa so se žarometi usmerili drugam. Gre za odlikovanega vojnega veterana in komentatorja na televiziji Fox News, ki naj bi vodil obrambno ministrstvo. Med svojim komentiranjem je v preteklosti dejal, da ženske ne bi smele sodelovati v vojaških bojnih operacijah, ker da je mešanje spolov moteče in lahko ogrozi uspeh. Zelo je bil tudi kritičen do generalov, ki v vojski dopuščajo pojav woke (budnost), ki med drugim opozarja na rasno in drugo diskriminacijo.
Bivša demokratka na čelu obveščevalne dejavnosti
Vprašanja sproža tudi imenovanje Tulsi Gabbard na položaj direktorice obveščevalnih dejavnosti. Tudi nanjo letijo kritike, da je neizkušena, pa tudi, da je v preteklosti ponavljala ruske poglede. V eni od oddaj na ruski televiziji ji je voditelj rekel »naša prijateljica«. Njena politična pot je sicer pestra. Služila je v Iraku v medicinski enoti in v Kuvajtu. Je bivša demokratka in je kot članica te stranke osem let (2013–2021) sedela v kongresu, za predsednika je leta 2016 podpirala Bernieja Sandersa in leta 2020 Joeja Bidna, potem ko se je tudi sama neuspešno potegovala za predsedniško nominacijo demokratske stranke. Slednjo je potem zapustila, postajala vse bolj konservativna in letos vstopila v republikansko stranko ter podprla Trumpa. Na čelu obveščevalne dejavnosti bi bilo pod njo 18 agencij, ki jih je v preteklosti pogosto kritizirala.