Šest mesecev je trajalo, da je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) ugodilo zahtevi tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča Karima Khana, ki je zaradi očitanih vojnih zločinov zahteval izdajo nalogov za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, takratnega obrambnega ministra Joava Galanta ter vodjo Hamasa Mohameda Deiffa, ki naj bi bil sicer medtem že ubit v izraelskem zračnem napadu na Gazo. Uboja Deifa v Hamasu niso ne potrdili ne zanikali.

Zahtevi za izdajo nalogov za prijetje Ismaila Hanije kot vodje politbiroja gibanja in Jahje Sinvarja kot vodje Hamasa na območju Gaze je sodišče umaknilo, rekoč da sta njuni smrti potrjeni. V primeru Deifa pa ICC po lastnih navedbah ne more z gotovostjo trditi, da je bil ubit, saj da za to nima zadosti dokazov.

Utemeljitev

S sodišča so v utemeljitvi zapisali, da so našli »razumne razloge za domnevo,« da sta Netanjahu in Galant »kazensko odgovorna« za domnevna kazniva dejanja. Ta po mnenju sodišča vključujejo »vojni zločin stradanja kot metode vojskovanja ter zločine proti človečnosti, umore, preganjanja in druga nečloveška dejanja.«

Izrael je sicer v minulih mesecih poskušal oporekati pristojnosti sodišča. V svoji odločitvi pa je ICC sporočil, da ni potrebno, da bi Izrael priznal pristojnost sodišča. Sklicevali so se na svojo pristojnost skozi članstvo Palestine.

Odzivi

Iz Netanjahujevega kabineta so sporočili, da kategorično zavračajo absurdne laži. »Premier ne bo klonil pod pritiski in si bo še naprej zavzemal za uresničitev vseh ciljev vojne,« so poudarili, izdajo naloga pa označili za antisemitsko potezo, enakovredno sodobnemu Dreyfusovemu procesu.

Izraelski zunanji minister Gideon Saar je izjavil, da je Mednarodno kazensko sodišče »izgubilo vso legitimnost«. »To je temačen trenutek za Mednarodno kazensko sodišče,« je dejal Saar.

V izraelski opoziciji so prav tako ocenili, da gre za sramoto sodišča. Nekdanji predsednik vlade Naftali Bennett je izjavil, da je odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za prijetje predsednika vlade Benjamina Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta, »sramota« za Mednarodno kazensko sodišče. Tudi glavni izraelski opozicijski voditelj Yair Lapid je obsodil potezo haaškega sodišča in jo označil za »nagrado za terorizem«.

Izraelski premier Netanjahu in nekdanji obrambni minister Gallant bosta sedaj morala zelo paziti kam potujeta. Sodišče sicer nima lastne policije, ki bi izvajala aretacije. Pri tem se zanaša na države članice. Vse članice ICC so namreč obvezane, da na svojem ozemlju aretirajo iskane osebe s tiralicami. Med članice ICC sodijo vse države Evropske unije, Velika Britanija, Japonska, Brazilija, Avstralija in Kanada, na Bližnjem vzhodu pa Palestina in Jordanija. Nizozemska je že kot prva država po izdanem pripornem nalogu sporočila, da je pripravljena ukrepati.

Palestinska skupina Hamas je pozdravila aretacijska naloga ICC in ocenila, da bi ga bilo potrebno še razširiti. »Mednarodno kazensko sodišče pozivamo, naj razširi obseg odgovornosti na vse zločinske okupacijske voditelje«, je Hamas zapisal v izjavi.

Priporočamo