Organizacija opozarja, da je ob blokadi območja Gaze, kjer je bilo že pred začetkom vojne s Hamasom 7. oktobra več kot 80 odstotkov od 2,2, milijona prebivalcev odvisnih od humanitarne pomoči, obsežno izraelsko zračno obstreljevanje povzročilo veliko škodo ali uničenje poslopij in infrastrukture, potrebnih za preživetje civilistov. Izpostavila je, da so strokovnjaki ZN že opozorili, da zaradi obsega uničenja grozi, da življenje Palestincev v Gazi več ne bo mogoče.

Med dokazi, da izraelska vlada v vojni v Gazi uporablja stradanje kot orožje, organizacija navaja tudi izjave več izraelskih visokih predstavnikov, med njimi obrambnega ministra Joava Galanta in ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben Gvirja, ki so javno napovedali, da bodo civiliste v Gazi prikrajšali za hrano, vodo in gorivo. Drugi pa so dejali, da jim bodo dovolili dostavo humanitarne pomoči, potem ko bo Hamas izpustil vse talce ali pa ko bodo uničili to skrajno palestinsko gibanje.

Svetovni program za hrano je minuli teden opozoril, da 93 odstotkov razseljenih gospodinjstev v Gazi nima dovolj hrane, dostop do vode pa je še vedno omejen na manj kot dva litra na osebo na dan, medtem ko je po ocenah za preživetje potrebnih 17 litrov. Direktor HRW za Izrael in Palestino Omar Shakir je danes izpostavil, da bi morali svetovni voditelji spregovoriti »proti temu gnusnemu vojnemu zločinu, ki ima uničujoče posledice za prebivalstvo Gaze«.

Izraelska vlada je v odzivu HRW obtožila, da je antisemitska in protiizraelska organizacija. Ker ni obsodila napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, je tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Lior Haiat za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da nima moralne podlage, da bi govorila o dogajanju v Gazi, če si zatiska oči pred trpljenjem Izraelcev.

Hamas je v napadu na Izrael 7. oktobra ubil 1200 ljudi, večinoma civilistov, in jih ugrabil 240. Kot talce jih zadržuje še okoli 130. V povračilnih izraelskih operacijah na območju Gaze je bilo doslej ubitih več kot 18.800 ljudi, prav tako večinoma civilistov.

Golob: Izrael v Gazi prekoračil pravico do samoobrambe

Izrael ima pravico do samoobrambe, vendar je to čemur smo danes priča v Gazi, prekoračitev te pravice, je danes v odgovoru na poslansko vprašanje na seji DZ izjavil predsednik vlade Robert Golob. Opozoril je na katastrofalne humanitarne razmere v Gazi in poudaril, da mora biti mednarodna skupnost pripravljena na obdobje, ki bo sledilo spopadom.

»7. oktobra je teroristično gibanje Hamas, ki je žal tudi oblast v Gazi, izvedlo teroristični napad na Izrael. Pobilo je več kot tisoč civilistov, med njimi marsikaterega tujca, saj so pobijali nediskriminatorno. Njihov cilj je bil sejati teror in sprovocirati odziv druge strani,« je na vprašanje poslanke Svobode Tereze Novak dejal Golob. Zajetje talcev je ponovno označil za nedopustno in poudaril, da ima Izrael pravico do samoobrambe, ki mora potekati v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom. »To, čemu smo danes priča, pa je prekoračitev pravice do samoobrambe,« je opozoril.

»Slovenija je glede tega jasna pri vseh svojih nastopih. Ne samo pri pozivih k sorazmernosti v napadih na Gazo, temveč tudi pri temu, da je treba čim prej pripeljati do prekinitve spopadov, do premirja in do politične rešitve konflikta,« je dodal.

Pot do politične rešitve bo po njegovem mnenju dolga, saj Zahod še vedno ni enoten pri oceni krize na Bližnjem vzhodu. Prepričan je, da mora biti mednarodna skupnost pripravljena na obdobje, ki bo sledilo spopadom med Hamasom in Izraelom. »Pri iskanju te rešitve pa se EU ne bo mogla izogniti odgovornosti. Politična rešitev za Palestino je namreč odgovornost EU,« je povedal.

Opozoril je na ogroženost rešitve dveh držav, proti kateri v tem trenutku po njegovem mnenju delajo mnogi na Bližnjem vzhodu, od Hamasa na eni strani do izraelskih naseljencev na Zahodnem bregu na drugi strani. »Ko bo spopadov konec, bo treba dati odločen ne Hamasu, odločen ne vojaški okupaciji Izraela in odločen ne izgonu Palestincev. Edina velesila, ki lahko k temu prispeva, pa so Združeni narodi,« je še dodal.

WHO: Bolnišnica v Gazi po umiku izraelskih sil v ruševinah

Izraelska vojska je v soboto zapustila bolnišnico Kamal Advan na severu Gaze, za katero trdi, da jo je Hamas uporabljal kot poveljniški center. V bolnišnici naj bi aretirala 80 pripadnikov palestinskega gibanja Hamas. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je v nedeljo opozorila, da je objekt praktično uničen in da je umrlo osem pacientov.

Izraelska vojska je v bolnišnico Kamal Advan vdrla v torek in v njej ostala vse do sobote, ko je sporočila, da je končala svoje dejavnosti. Po navedbah Izraela, je vojska v bolnišnici našla orožje in aretirala okoli 80 pripadnikov Hamasa. Zaslišala je tudi zdravstveno osebje, ki je po navedbah vojske »priznalo, da je bilo orožje skrito v inkubatorjih, ki naj bi se uporabljali za zdravljenje nedonošenčkov«. Hamas je medtem Izrael obtožil, da je v bolnišnici izvedel pokol, in zatrdil, da so izraelske sile streljale v sobah pacientov, aretirale osebje in z buldožerji uničile šotore razseljenih oseb.

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je v nedeljo obsodil uničenje bolnišnice in poudaril, da je v izraelski operaciji umrlo najmanj osem pacientov, med njimi tudi devetletni otrok. Opozoril je, da so se morali številni pacienti evakuirati sami, pri čemer sta bila ogrožena njihova varnost in zdravje. »Številni zdravstveni delavci naj bi bili tudi pridržani,« je še dodal.

Izraelski veleposlanik pri ZN Gilad Erdan pa je bil kritičen do izjav Tedrosa, češ da ni omenil Hamasove utrdbe v bolnišnici, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tarča izraelskih napadov je bila medtem tudi bolnišnica Naser v mestu Han Junis na jugu Gaze. V zadnjih 48 urah je v bližini bolnišnice padla bomba, ki sicer ni eksplodirala, a je poškodovala tri osebe. Ponoči naj bi bolnišnico zadela raketa, ki je uničila del stavbe in poškodovala medicinsko opremo. Po poročanju lokalnih virov naj bi bila v napadu ubita ena oseba, več pa naj bi bilo ranjenih, navaja katarska televizija Al Jazeera.

Izrael obtožuje Hamas, da bolnišnice uporablja kot poveljniške centre, kar palestinsko gibanje vselej zanika.

V izraelskih napadih na severu Gaze ubitih 110 ljudi

V izraelskih napadih na begunsko taborišče Džabalija na severu Gaze je bilo v nedeljo ubitih 110 Palestincev, je danes sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje, ki ga vodi skrajno palestinsko gibanje Hamas, in dodalo, da je več deset ljudi ujetih pod ruševinami. Izraelska vojska trdi, da na območju napada teroristično infrastrukturo Hamasa.

Izraelske letalske sile naj bi v nedeljo med drugim v Džabaliji napadle stanovanjski blok, pri čemer je bilo ubitih več Palestincev, okoli 50 pa naj bi jih bilo ujetih pod ruševinami, so sporočile lokalne oblasti. Nekatera trupla civilistov naj bi že pokopali v množičnem grobišču v kompleksu bolnišnice Kamal Advan, poroča katarska tiskovna agencija Al Jazeera.

Izraelska vojska napada doslej še ni komentirala. Potrdila je le, da deluje na območju in da se osredotoča na teroristično infrastrukturo Hamasa, vključno s skladišči orožja in predori, poroča britanski BBC.

Med svojimi operacijami naj bi vojska v rezidenci visokega uradnika Hamasa našla tudi okoli pet milijonov šeklov oziroma 1,2 milijona evrov, ki naj bi bili po njihovih ocenah namenjeni za izvajanje terorističnih dejavnosti.

Izraelske sile na Zahodnem bregu ubile štiri Palestince

Izraelske oborožene sile so danes v begunskem taborišču na okupiranem Zahodnem bregu ustrelile štiri Palestince, je sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje. Na Zahodnem bregu, ki ga Izrael zaseda od leta 1967, so izraelski vojaki in nasilni naseljenci od 7. oktobra skupno ubili več kot 300 Palestincev.

Palestinsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da so izraelske sile danes v begunskem taborišču Al Fara na okupiranem Zahodnem bregu ubile štiri mlade Palestince, stare med 17 in 24 let. Tri izmed njih so ustrelili v glavo, enega pa v prsni koš, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poleg tega je bila danes v ločenem incidentu severno od Ramale ranjena 27-letna ženska, potem ko so vojaki streljali na avto, v katerem je potovala skupaj z možem in enomesečnim dojenčkom. Odpeljali so jo na zdravljenje v bolnišnico, je sporočila izraelska služba za nujno medicinsko pomoč Magen David Adom.

Od 7. oktobra, ko so v Gazi izbruhnili spopadi med izraelskimi silami in palestinskim gibanjem Hamas, se je nasilje okrepilo tudi na zasedenem Zahodnem bregu. Izraelski vojaki in tamkajšnji naseljenci so od takrat ubili več kot 300 Palestincev. Izraelska vojska se na prošnjo AFP za komentar za zdaj ni odzvala.

 

Priporočamo